Wyższa partia ziemskiej atmosfery uległa w ostatnich latach niezwykłemu zmniejszeniu. Naukowcy z NASA, których cytuje CNN, mówią, że nie są w stanie wyjaśnić tego procesu. Ich dotychczasowe rozumienie działania termosfery okazało się niewystarczające.
Po raz pierwszy w historii Rosja przeprowadzi kosmiczny pochówek. W przestrzeń kosmiczną wysłane zostaną prochy pioniera rosyjskich podróży kosmicznych Witalija Fiodorowa.
Na chwilę wielka tarcza naszej gwiazdy zgasła, przysłonięta Księżycem. I choć trwało to tylko moment, tysiące ludzi zamarło, czekając na powrót ciepłych promieni, zabranych przez ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Słońca.
Już w niedzielę prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. Choć to zjawisko nie może być niezauważone przez nikogo, kto znajdzie się w jego zasięgu. O czym mowa? O całkowitym zaćmieniu Słońca.
Kosztująca 19 milionów dolarów kosmiczna toaleta znowu się zepsuła. Amerykańscy astronauci z międzynarodowej stacji kosmicznej ISS muszą więc za potrzebą chodzić do modułu rosyjskiego.
Tak drogiego skanera świat jeszcze nie widział. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała w poniedziałek pierwsze wyniki pracy satelity Planck. Jej zdjęcia nie tylko ukazują z nowej perspektywy procesy powstawania gwiazd i galaktyk, ale mogą przynieść odpowiedź na pytanie, jak powstał Wszechświat - przekonują naukowcy.
W końcu się udało. Rosyjski bezzałogowy statek kosmiczny Progress z powodzeniem zacumował w niedzielę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wcześniejsza próba przybicia do ISS zakończyła się niepowodzeniem.
We wtorek, punktualnie o godzinie 14 nasza planeta znajdzie się najdalej od swojej gwiazdy - Słońca. Obawiać się jednak nie trzeba, bo zjawisko występuje cyklicznie. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 152,1 milionów kilometrów.
Swoja asteroidę odkryli 18 czerwca, ale na oficjalne potwierdzenie musieli poczekać dwa tygodnie. Mieszczące się na Harwardzie Minor Planet Center - gromadzące dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA dane m.in. o asteroidach - potwierdziło właśnie sukces astronomicznych poszukiwań uczniów gimnazjum w Sierpcu.
W sobotę miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca. Niestety nie wszyscy znaleźli się wśród grupy tych szczęśliwców, którzy na żywo mogli podziwiać ten niesamowity widok. Zaćmienie nie było widoczne w Polsce.
Być może opowieści o Marsjanach nie są do końca wyssane z palca. Według naukowców z Europejskiej Agencji Kosmicznej, na Czerwonej Planecie mogły kiedyś istnieć warunki sprzyjające życiu.
"Ofek 9" - tak nazywa się nowy izraelski wojskowy satelita szpiegowski, który we wtorek został wystrzelony na orbitę. Satelita dołączy do trzech innych, które już krążą w przestrzeni kosmicznej.
Skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) powiększył się właśnie o trzech kolejnych rezydentów. W tym o jedną kobietę, która dołączyła do swojej koleżanki, już przebywającej w przestrzeni. Tylu pań na raz w kosmosie jeszcze nie było.
W jubileuszową, bo setną podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną, Sojuz wystartował z Kazachstanu. Na pokładzie rakiety znajduje się trzyosobowa amerykańsko-rosyjska załoga.
Po 7 latach kosmicznej podróży i lądowaniu na asteroidzie Itokawa na Ziemię powróciła japońska sonda kosmiczna Hayabusa (Sokół). Sonda przywiozła ze sobą unikalne próbki z asteroidy.
Bata Pictoris b - jakkolwiek nazwa tej planety brzmi tajemniczo, ona sama już taka tajemnicza nie jest. - Naukowcy po raz pierwszy dokonali bezpośrednich obserwacji wizualnych planety poza Układem Słonecznym - poinformował dr Markus Kasper z European Southern Observatory.
Japończycy świętują pierwsze w historii udane rozwinięcie żagla słonecznego w kosmosie. To rodzaj napędu, który do tej pory istniał głównie w głowie fizyków i pisarzy science fiction. Mający 200 metrów kwadratowy żagiel został przymocowany do małego statku kosmicznego o kształcie dysku - Ikarosa.
Korea Południowa wystrzeliła rakietę wraz z naukowym satelitą. Poszło jednak nie najlepiej. Jak poinformował koreański minister nauki, rakieta "eksplodowała" kilka minut po starcie.
Polski marsjański łazik "Magma" zajął trzecie miejsce w konkursie University Rover Challenge rozgrywanym w USA. Polska drużyna stanęła na podium wraz z dwoma zespołami amerykańskimi. Medalowa trójka pozostawiła resztę konkurencji daleko w tyle.
Rakieta Falcon-9, będąca dziełem firmy SpaceX, wystartowała w piątek późnym wieczorem z przylądka Canaverala w USA. Jest to pierwsza rakieta zbudowana przez prywatną firmę, która w przyszłości ma wynosić ludzi w kosmos.