Kosmos

Kosmos

Tak wygląda zorza polarna widziana z kosmosu

Zorza polarna widziana z Ziemi jest jednym z najbardziej efektownych zjawisk pogodowych. Rzadkość jej występowania na zamieszkanych przez człowieka terenach czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Teraz, dzięki NASA, mamy okazję zobaczyć, jak wygląda ona z kosmosu.

Spójrz w niebo. Zobaczysz kometę

Bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwacje obiektów mgławicowych, a do takich zaliczają się komety. Końcówka września będzie sprzyjała obserwacjom komety Garradda, którą dostrzec można nawet przez zwykłą lornetkę.

W nocy zobaczymy kometę

Koniec września to dobry czas na obserwowanie komety Garradd. Najlepiej widoczna będzie dwie godziny po zachodzie słońca. Dostrzeżemy ją nawet przez zwykłą lornetkę.

W minutę dookoła świata

Nie trzeba wydawać milionów, by polecieć w kosmos i zobaczyć, jak z ponad 300 km wygląda Ziemia nocą. Pewien profesor fizyki ze Stanów Zjednoczonych wykorzystał zdjęcia dostępne w internecie, by zrobić zapierający dech w piersiach film pt. "Jak to uczucie latać nad planetą Ziemią?"

Na nocnym niebie ujrzycie Urana. I nie tylko

- Planeta Uran zbliża się do opozycji ze Słońcem, więc właśnie teraz najłatwiej dostrzec ją na niebie - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Słońce, Ziemia i Uran ustawią się w jednej linii dokładnie 27 września, ale już teraz warto zacząć przygotowania do obserwacji. Kolejna szansa na podglądanie planety będzie za rok.

Taksówką w kosmos

W ciągu najbliższych dwóch lat NASA chce wydać 1,6 miliarda dolarów na latające w przestrzeni kosmicznej taksówki. Brzmi nieco nieprawdopodobnie, ale to prawda. Teraz agencja będzie kompletowała systemy – wyrzutnie statków kosmicznych, operatorów naziemnych i powietrznych.

Chińczycy coraz bliżej stworzenia stacji kosmicznej

W przyszłym tygodniu Chińczycy rozpoczną przygotowywanie się do wystrzelenia modułu stacji kosmicznej, Tiangong 1 (Niebiański Pałac), który ma być próbą stworzenia stacji kosmicznej. Chiny zrobią w ten sposób krok zbliżający ich do dwóch światowych kosmicznych potęg – Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Jak to jest lecieć nad Ziemią?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna okrąża naszą planetę w nocy i robi jej zdjęcia. Z tych fotografii powstał film, który daje oglądającym go wrażenie lotu nad Ziemią.

Polskie satelity polecą w kosmos

Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN konstruują pierwszego polskiego satelitę naukowego. Zostanie on wystrzelony w przestrzeń okołoziemską w przyszłym roku w ramach wspólnego projektu badaczy z Polski, Austrii i Kanady. Będzie nosił imię Stanisława Lema. W planach jest też konstrukcja drugiego.

Gwiazda jak Słońce prawie rozerwała planetę

Astronomowie zaobserwowali w przestrzeni kosmicznej niezwykłe zjawisko. Gwiazda CoRoT-2a, przypominająca Słońce na wczesnym etapie rozwoju, prawie rozerwała orbitującą wokół niej planetę.

Gwiazda jak Słońce prawie rozerwała planetę

Astronomowie zaobserwowali w przestrzeni kosmicznej niezwykłe zjawisko. Gwiazda CoRoT-2a, przypominająca Słońce na wczesnym etapie rozwoju, prawie rozerwała orbitującą wokół niej planetę.

Dwa słońca, dwa zachody

Planeta z dwoma słońcami? To widok znajomy wszystkim miłośnikom "Gwiezdnych wojen" George'a Lucasa. Po raz pierwszy udało się potwierdzić, że takie zjawisko istnieje naprawdę. Kiedy dzień na planecie Kepler-16b dobiega końca, przychodzi czas na podwójny zachód słońca - podało "Science".

Twarde lądowanie po pół roku w kosmosie

Dobiegła końca sześciomiesięczna przygoda życia trzech kosmonautów. Po spędzeniu niemal pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jeden Amerykanin i dwóch Rosjan powrócili na Ziemię. Kapsuła Sojuz wylądowała na stepie w Kazachstanie około godziny szóstej rano czasu polskiego, bezpiecznie dostarczając całą trójkę do domu.

Ta rakieta ma zdobyć kosmos

NASA zaprezentowała projekt nowego, wartego 35 mld dolarów systemu, który pozwoli USA odzyskać pozycję w podboju kosmosu po wycofaniu ostatnich wahadłowców. Gigantyczna rakieta wchodząca w skład systemu jest w stanie wynieść na orbitę do 130 ton ładunku.

Kosmiczne oblicze ziejących gigantów

Erupcje wulkanów najczęściej powodują strach, ewakuację okolicznych mieszkańców i wiele innych kłopotów. Jak choćby paraliż transportu lotniczego. Bezpiecznie żywioły te wyglądają jedynie z kosmosu. Prezentujemy zdjęcia najatrakcyjniejszych wizualnie erupcji wulkanów, wykonanych przez NASA.

Odkryto 50 nowych planet. 16 podobnych do Ziemi!

Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile odkryło 50 nowych planet. 16 z nich jest podobne do naszej! Nikt ich nie widział - ich obecność da się tylko wykryć pośrednio. Ale od dawna rozbudzają wyobraźnię. Czy jest tam życie?

Odkryto 16 planet podobnych do Ziemi

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało w poniedziałek o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd, w tym 16 nazywanych superziemiami. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS. - Otworzył się worek z obcymi planetami - podsumowuje wydarzenie astronom Jerzy Rafalski w rozmowie z reporterem TVN 24.