Kosmos

Kosmos

Odkryto 16 planet podobnych do Ziemi

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd. 16 z nich przypomina naszą planetę. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS.

NASA wraca na Księżyc

Rakieta Delta II wyniosła w sobotę w przestrzeń kosmiczną dwie sondy księżycowe - Grail-A i Grail-B - poinformowała NASA. Ich zadaniem będzie m.in. dokładny pomiar księżycowej grawitacji.

 Oba Graale (ang. Grail - Gravity Recovery and Interior Laboratory) - każdy wielkości pralki - dotrą do satelity Ziemi dopiero za cztery miesiące.

Zdjęcia ludzkich śladów na Księżycu

NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) opublikował najostrzejsze obrazy, jakie kiedykolwiek zrobiono z przestrzeni kosmicznej. Dzięki nim możemy zobaczyć ślady astronautów, wydeptane na Księżycu, m.in. z misji Apollo 17. Są nienaruszone, bo na naszym satelicie nie ma w ogóle wiatru.

W Olsztynie znajdziesz się w "środku" kosmosu

Do końca roku olsztyńskie planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy, który umożliwi wyświetlanie projekcji w technice fulldome. Opcja ta ma za zadanie stworzyć u widza wrażenie podróży w kosmosie.

W czwartek na niebie spektakl

- W Polsce, z powodu wybuchu na Słońcu, możliwa jest obserwacja zorzy polarnej – zapewnił w rozmowie z tvnmeteo.pl Jerzy Rafalski, astronom z planetarium w Toruniu. Przed nami dwie noce, podczas których możemy zobaczyć to rzadkie zjawisko. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, kiedy i gdzie najlepiej będzie je widać.

Kosmiczne śmieci osiągają "masę krytyczną"

- Liczba śmieci orbitujących wokół Ziemi osiągnęła "krytyczny punkt" i grozi masą kolizji. Ich zderzenia mogą zwiększyć liczbę kosmicznych odpadków, zagrażając bezpieczeństwu astronautów i satelitów - ostrzegli amerykańscy eksperci.

Ludzie opuszczają kosmos. Kiedy powrócą, nie wiadomo

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna już w listopadzie może opustoszeć. Aktualna 6-osobowa załoga musi za trzy miesiące powrócić na Ziemię, a Sojuz, który ma wysłać kolejnych ludzi w kosmos, prawdopodobnie jest uszkodzony.

Będą uprawiać marchewkę w drodze na Marsa?

Pierwsza załogowa misja na Marsa przewidziana ok. 2030 roku może być przełomowa nie tylko przez sam fakt, że się odbędzie. Istnieją bowiem poważne plany, by pożywienie w czasie podróży stanowiła dla astronautów własnoręcznie uprawiana roślinność.

Elektrownia atomowa wielkości walizki

Kolonizacja Marsa czy Księżyca przez ludzi to jeszcze sprawa odległej przyszłości, ale przynajmniej jeden związany z tym problem być może udało się już rozwiązać - problem zaopatrzenia w energię elektryczną. Amerykańscy naukowcy z rządowego Narodowego Laboratorium Idaho zaprojektowali elektrownię atomową wielkości... walizki.

Rosjanie dłużej w kosmosie. ISS będzie ewakuowana?

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos odroczyła w poniedziałek powrót części załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z 8 na 16 września. W minioną środę doszło do katastrofy statku Progress z 3 tonami zaopatrzenia dla kosmonautów i pojawiły się spekulacje, czy ISS nie będzie musiała zostać opuszczona przez ludzi.

Rosyjska rakieta zawiodła. Stacja zostanie opuszczona?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) być może będzie musiała zostać opuszczona przez kosmonautów - mówi przedstawiciel NASA odpowiedzialny za zarządzanie przyczółkiem ludzkości na orbicie. Winna takiej sytuacji jest awaria rosyjskiej rakiety Sojuz w ubiegłym tygodniu.

Wielki "diament" w kosmosie

Naukowcy z Australii obserwowali małą gwiazdę - pulsara. Przypadkowo w jej pobliżu odkryli niezwykłą planetę. Nowe ciało niebieskie przypomina wyglądem wielki diament.

"Ogniste UFO" nad miastem Inków

Mieszkańcy Cuzco, miasta założonego wieki temu przez Inków, mogli obserwować ze swoich balkonów niezwykłe zjawisko. Niebo nad ich domami przecięła wielka ognista wstęga, pozostawiona prawdopodobnie przez duży meteoroid powoli płonący w atmosferze.

Rosja zawiesza loty Sojuza. Co będą jeść astronauci?

Rosja wstrzymała starty rakiet Sojuz w następstwie wypadku statku kosmicznego Progress, którego w środę nie udało się wyprowadzić na właściwą orbitę - poinformował w czwartek anonimowy przedstawiciel władz. Rosyjskie statki kosmiczne to obecnie jedyny środek transportu zaopatrzenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rosja zamraża starty rakiety. Za dużo porażek

Rosja zawiesiła starty swojej głównej rakiety służącej do wynoszenia satelit na orbitę. Decyzja została podjęta, gdy Proton-M zawiodła po raz kolejny w tym roku i nie dostarczyła tam gdzie powinna wyjątkowo drogiego i ważnego satelity Express AM4. Wstrzymanie lotów i kolejne porażki rakiety to poważny cios dla rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

"Hallo" z kosmosu dla Gdańska

Gdańsk dostaje pozdrowienia nie z tej ziemi. Trzej astronauci NASA i Japońskiej Agencji Kosmicznej wysłali mieszkańcom miasta filmowe pozdrowienia i życzenia z okazji 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza. Pozdrowienia wkrótce zostaną umieszczone w Kapsule Czasu na wieży miejskiego ratusza.

Tej nocy zobaczysz Neptuna

W nocy będziemy mieli szansę na obserwacją najbardziej odległej planety Układu Słonecznego, Neptuna. Ciało niebieskie właśnie zakończyło swoją pierwszą podróż dookoła Słońca od czasów jego odkrycia w 1846 roku i w poniedziałek dokładnie o 23:26 znajdzie się w opozycji wobec niego. Będzie więc jasno świeciło jego odbitym światłem.