Kosmos

Kosmos

Badająca grunt Marsa sonda Phoenix potwierdziła istnienie wody na czerwonej planecie - podaje NASA To odkrycie uprawdopodabnia spekulacje, że na Marsie mogło istnieć życie.

W piątek, 1 sierpnia nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Jednak w Polsce będziemy mogli obserwować tylko zaćmienie częściowe - Księżyc zasłoni jedną trzecią tarczy słonecznej

Na pustyni Mohave w Stanach Zjednoczonych odbyła się prezentacja samolotu mającego służyć do kosmicznych lotów. Są już pierwsi chętni na gwiezdną podróż. Cena za trzygodzinną "przejażdżkę" - 200 tysięcy dolarów.

- Kosmos zaśmiecamy tak, jak naszą Ziemię. To jest problem. Śmieci mogą być niebezpieczne dla pojazdów kosmicznych - mówi w TVN24 dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych.

Kupiła batonik i wygrała podróż... w kosmos. Francuska stewardessa będzie jedną z pierwszych turystek, które poszybują na pokładzie statku kosmicznego. Rezerwację ma na rok 2010.

Dwóch kosmonautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podjęło ryzykowną próbę naprawy kapsuły Sojuza. Groził im wybuch, ale sześciogodzinny spacer skończył się jednak sukcesem.

Japońska firma First Advantage przyjmuje zamówienia na ceremonię zaślubin w kosmosie. Ta przyjemność młodą parę będzie kosztowała 2,3 mln dolarów.

- Młokos jest na lot kosmiczny zbyt dynamiczny, potrzeba do niego więcej spokoju - opowiadał gen. Mirosław Hermaszewski w TVN24 o tym, dlaczego to on, a nie młodszy kolega, został pierwszym i jedynym Polakiem, który był w kosmosie. Z rozrzewnieniem i nie bez cienia satysfakcji, spoglądając na swego dawnego konkurenta do lotu, gen. Tadeusza Kuziorę, kosmonauta podsumował: - Kosmos lubi 40-latków.

Dokładnie 30 lat temu pierwszy i na razie jedyny Polak, mjr Mirosław Hermaszewski, poleciał w kosmos. Lot radzieckiego statku Sojuz 30 trwał 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund. Co z tymi, którzy byli tak blisko, a musieli pozostać na Ziemi? Sprawdziły „Fakty”.

Doświadczenia fizyków nad cząsteczkami w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) nie zagrażają katastrofą na Ziemi - wynika z najnowszego raportu naukowców.

Choć naukowcy z NASA mieli wcześniej wątpliwości, teraz mówią: - Z całą pewnością znaleźliśmy wodę na Marsie. To nie jest sól. Na dowód ujawniają zdjęcia, na których widać wyparowujące grudki.

- Jesteśmy dziećmi kosmosu, nasze ciała zbudowane są z materii, która powstała w gwiazdach – tak astronom prof. Andrzej Kus komentuje sensacyjne odkrycie naukowców. Międzynarodowy zespół badający australijski meteoryt stwierdził, że życie na Ziemi pochodzi z kosmosu.

Kosmiczny prom Discovery bezpiecznie i zgodnie z planem wylądował w sobotę o 17.15 czasu polskiego na przylądku Canaveral na Florydzie. Podczas zakończonej właśnie misji dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną 16-tonowy główny element japońskiego modułu laboratoryjnego Kibo.

NASA udzieliła w piątek zgody na lądowanie promu kosmicznego Discovery w najbliższą sobotę, po ustaleniu, iż dryfujący w jego pobliżu niewielki obiekt nie zagraża bezpieczeństwu lotu.

Kosmonauta - hydraulik uporał się z problemem, jaki od kilkunastu dni męczył kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a mianowicie naprawił toaletę. W czasie jak była ona zepsuta, członkowie załogi musieli opróżniać sanitariat... ręcznie.

Zgodnie z planem i bez problemów wystartował z przylądka Canaveral na Florydzie wahadłowiec Discovery. Jego celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), gdzie powinien dolecieć w poniedziałek.

Wahadłowiec Discovery i jego załoga są gotowi do startu. W piątek NASA przeprowadziła ostatnie przygotowania do startu promu, który poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Start planowany jest na sobotę na 23:02 czasu warszawskiego.

Awaria jedynej toalety w kosmosie zmusiła Amerykanów do powierzenia załodze wahadłowca Discovery wykonania misji specjalnej. Astronauci dostarczą na Międzynarodową Stację Kosmiczną części zapasowe do niezwykłego WC. Usterka, której nie udaje się naprawić już od tygodnia, daje się bowiem we znaki.

Phoenix przesłał na Ziemię pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety. Przez najbliższe trzy miesiące będzie poszukiwał śladów życia na Marsie.

Po dziesięciu miesiącach i 420 milionach mil podróży próbnik Phoenix szczęśliwie wylądował na powierzchni Marsa. Przez trzy miesiące będzie analizował glebę i próbki lodu, by dać odpowiedź na ważne pytanie - czy na Czerwonej Planecie może istnieć życie?