Iran

Iran

Siedmiu członków 23-osobowej załogi przetrzymywanego przez Teheran brytyjskiego tankowca Stena Impero zostało wypuszczonych - poinformował w czwartek właściciel jednostki. Jak dodał, wszyscy uwolnieni opuścili już Iran.

Iran zawsze odpowie negatywnie na zaproszenie na spotkanie bilateralne ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział we wtorek prezydent Hasan Rowhani. Jak dodał, jeśli jednak USA zdejmą sankcję, Teheran będzie mógł podjąć rozmowy z innymi sygnatariuszami porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

"Jeśli Europa nie jest w stanie dotrzymać w praktyce swych zobowiązań, Iran uczyni w najbliższych dniach trzeci krok w kierunku zredukowania własnych" - zakomunikował prezydent Iranu Hasan Rowhani prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi. Do rozmowy przywódców państw doszło w sobotę, a jej relację zamieszczono na stronie internetowej irańskiego rządu.

W czwartek Iran planował wystrzelić swoją rakietę z Narodowego Centrum Kosmicznego Chomeiniego na północy kraju. Ta jednak eksplodowała na płycie wyrzutni rakietowej. "Stany Zjednoczone Ameryki nie mają związku z katastrofalnym wypadkiem podczas próby wystrzelenia rakiety" – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

Iran nadal zwiększa zapasy wzbogaconego uranu, naruszając porozumienie ze światowymi mocarstwami nuklearnymi - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

W czwartek Iran planował wystrzelić swoją rakietę z Narodowego Centrum Kosmicznego Chomeiniego na północy kraju. Ta jednak eksplodowała na płycie wyrzutni rakietowej - pisze agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela irańskich władz.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu, który poinformował w piątek o tym, że irański tankowiec przetrzymywany w ostatnich tygodniach w Gibraltarze płynie w stronę Libanu, kilka godzin później musiał tłumaczyć swoje słowa po tym jak władze w Bejrucie stwierdziły, że nie zostały o niczym takim poinformowane.

Irańska marynarka wysłała swój najbardziej zaawansowany technicznie niszczyciel do Zatoki Adeńskiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa irańskim statkom handlowym - podała państwowa stacja Islamskiej Republiki, Press TV. Jednostce ma towarzyszyć kilka okrętów pomocniczych.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani poinformował we wtorek, że jego kraj nie będzie rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi, dopóki wszystkie sankcje nałożone przez Waszyngton na Teheran nie zostaną zniesione. Tego samego dnia irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że Iran nie chce wojny z USA. Zapowiedział jednak, że jego kraj będzie się bronił, jeśli do konfliktu dojdzie.

Francuski prezydent Emmanuel Macron ma nadzieję na to, że w najbliższych tygodniach dojdzie do spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Iranu - Donalda Trumpa i Hassana Rowhaniego.

Po niespodziewanej wizycie we francuskim Biarritz na szczyt G7 szef irańskiej dyplomacji poleciał do Pekinu. Iran i Chiny muszą współpracować w obliczu coraz częstszych na świecie przypadków odrzucania międzynarodowego prawa – ocenił w Pekinie Mohammad Dżawad Zarif.