Iran

Iran

Został powieszony za handel narkotykami. Ale po niecałej dobie, już w kostnicy, zaczął dawać oznaki życia. Radość rodziny była jednak przedwczesna. Surowe islamskie prawo wzięło górę nad starą tradycją. Zamiast darowania życia cudownie ocalonemu skazańcowi będzie powtórka egzekucji.

Przyjęcie przez Iran dodatkowego protokołu umożliwiającego niespodziewane inspekcje w jego obiektach nuklearnych przewiduje końcowy etap planu zaprezentowanego w Genewie - powiedział w środę szef irańskich negocjatorów, prostując swą poprzednią wypowiedź.

W Genewie rozpoczęły się dwudniowe negocjacje ws. irańskiego programu nuklearnego. Uczestniczą w nich przedstawiciele Iranu i sześciu światowych mocarstw. Rzecznik KE ds. polityki zagranicznej mówi o rokowaniach z "ostrożnym optymizmem".

Szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif uważa, że po rozpoczynających się we wtorek w Genewie dwudniowych rozmowach sześciu światowych mocarstw z Iranem "konieczne jest" spotkanie na poziomie ministerialnym, by sfinalizować ewentualne porozumienie. Poniedziałkowy "Financial Times" uważa zaś, że w czasie rozmów z Iranem negocjatorzy obu stron muszą mierzyć wysoko.

Pięciu członków Gwardii Rewolucyjnej, elitarnej irańskiej formacji wojskowej, zginęło w starciach z rebeliantami w regionie Bane (Baneh) w prowincji Kurdystan na północnym zachodzie Iranu - poinformowały miejscowe media. Dwóch członków Gwardii Rewolucyjnej zostało rannych.

Irańskie służby bezpieczeństwa zatrzymały czterech rzekomych sabotażystów, którzy mieli szykować atak na jeden z obiektów programu jądrowego. - Złapaliśmy ich na gorącym uczynku i właśnie ich przesłuchujemy - oznajmił przedstawiciel Irańskiej Organizacji Energii Atomowej, Ali Akbar Salehi.

Czy jeden z wysokich oficerów Gwardii Rewolucyjnej został zamordowany, jak podają brytyjskie media? Teheran mówi o śmierci Modżtaby Ahmadiego w "okropnym wypadku".

Parlament Iranu zdecydowanie poparł dyplomatyczne działania prezydenta Hasana Rowhaniego w ONZ mające rozwiać nieufność wobec władz w Teheranie - poinformowały w środę irańskie media. Aktywność prezydenta zakończyła się historyczną rozmową z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Zdaniem Zbigniewa Brzezińskiego możliwe jest porozumienie między USA a Iranem. Były doradca prezydenta Cartera w wywiadzie dla magazynu "Face the Nation" w telewizji CBS porównał relacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem do stosunków, jakie panowały między USA a ZSRR w latach 80-tych.

Fotografował amerykańską ambasadę i zamierzał nawiązać w Izraelu kontakty biznesowe jako przykrywkę do szpiegowania - tak zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa obywatela Belgii przedstawia izraelska prokuratura. Izraelskie i irańskie media zwracają uwagę na nieprzypadkową datę upublicznienia zatrzymania.

- Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi! - takie okrzyki czekały na irańskiego prezydenta po jego powrocie do kraju z sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Hasan Rowhani został skrytykowany za rozmowę telefoniczną z Barackiem Obamą ws. irańskiego programu nuklearnego. Przeciwnicy obrzucali go jajkami. Z kolei irańska prasa w większości pozytywnie zareagowała na rozmowę prezydentów, nazywając ją "historyczną".

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała o przeprowadzeniu "bardzo konstruktywnych" rozmów z Iranem na temat jego programu nuklearnego. Termin ponownego spotkania wyznaczono na 28 października. Szczegółów nie ujawniono.