Grecja

Grecja

Kryzys gospodarczy, z którym szczególnie boryka się Grecja, a także jego skutki społeczne były jednym z tematów piątkowej rozmowy papieża Franciszka z prezydentem Grecji Karolosem Papuliasem w Watykanie. Papież nazwał swego gościa "człowiekiem pokoju".

Prezydent Grecji Karolos Papulias wezwał Niemcy do jak najszybszego podjęcia rozmów o reparacjach wojennych oraz o spłacie pożyczki, udzielonej przez greckie banki III Rzeszy pod przymusem w czasie II wojny światowej.

Rozmowy o zjednoczeniu Cypru, podzielonego 40 lat temu, zaczną się najpewniej na początku przyszłego tygodnia. Strona grecka już potwierdziła gotowość do spotkania w poniedziałek rano - powiedział w sobotę rzecznik misji ONZ na Cyprze Michel Bonnardeaux.

Trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek nad ranem grecką wyspę Kefalinia na Morzu Jońskim - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Kilkanaście osób odniosło obrażenia, są też szkody materialne. To już drugie w ciągu tygodnia silne trzęsienie na tym samym obszarze.

"Ambasada RP w Atenach z głębokim żalem zawiadamia o nagłej śmierci w dniu 27 stycznia 2014 roku Pana Macieja Krycha, Ambasadora RP w Republice Greckiej" - pisze placówka na swojej stronie internetowej

Trzęsienie ziemi w Grecji wystraszyło mieszkańców wyspy Kefalinia. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Do szpitala zgłaszały się jedynie osoby z niegroźnymi obrażeniami ciała, spowodowanymi przez spadające fragmenty elewacji czy przedmioty w domach. Największe szkody odnotowali mieszkańcy Argostoli, stolicy wyspy oraz miasta Lixouri, gdzie wstrząsy naruszyły konstrukcję wielu budynków - m.in. wieży lotniczej oraz miejscowych dróg.

Po pięciogodzinnym postoju na lotnisku w Atenach delegacja syryjskiego rządu na rozmowy pokojowe odleciała we wtorek do Szwajcarii - podało syryjskie źródło. W Atenach grecka firma odmawiała zatankowania maszyny, powołując się na unijne embargo handlowe.

Od początku kryzysu finansowego w Grecji jej bogaci obywatele przelali na swe zagraniczne konta 54 mld euro - poinformował szef Wydziału do spraw Przestępczości Finansowej i Gospodarczej (SDOE) greckiego ministerstwa finansów Stelios Stasinopulos.

Kolejni trzej deputowani skrajnie prawicowej greckiej partii Złota Jutrzenka zostali podczas weekendu aresztowani pod zarzutem przynależności do organizacji przestępczej. W sumie w areszcie jest już jedna trzecia deputowanych tej partii.

Anastasia Sakellariu, szefowa Funduszu Stabilizacji Finansowej Grecji, została oskarżona przez krajową prokuraturę antykorupcyjną: znalazła się na liście 25 osób, którym zarzuca się oszustwa, malwersacje i pranie brudnych pieniędzy.

Grecja przejęła 1 stycznia przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, które sprawować będzie w pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku. Priorytety unijnej prezydencji Aten to: ożywienie wzrostu gospodarczego, zadbanie o społeczną spójność UE i zmodyfikowanie przepisów dotyczących osób ubiegających się o azyl w UE.