Grecja

Grecja

- To jedna z największych wysp, bardzo turystyczna i jest bardzo blisko kontynentu - powiedział o Korfu Ioannis Vasileiadis. Dorota Kamińska, która od pięciu lat mieszka na tej wyspie, zwracała uwagę, że "mieszkańcy Korfu są niesamowicie gościnni, zawsze mają serce na dłoni i mówi się o nich, że to jedni z najbardziej gościnnych Greków". Goście cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS zdradzili także tajniki lokalnej kuchni. Mówili między innymi o tym, jak przygotować zapiekankę pastitsio, czy ciasto kadaifi przypominające "włosy anielskie".

Wrogowie Turcji postrzegają Grecję jako "bezpieczną przystań", a podejście greckich władz do osób, które Ankara uważa za zwolenników nieudanego puczu z 2016 roku, szkodzi stosunkom obu krajów - oświadczył w piątek turecki premier Binali Yildirim. Z kolei grecki wiceminister obrony oświadczył, że jego kraj wydzierżawi od Francji fregaty, by wzmocnić zdolności odstraszające w związku ze wzrostem napięcia miedzy Atenami a Ankarą.

Ministrowie spraw zagranicznych Macedonii i Grecji, Nikoła Dimitrow i Nikolaos Kodzias, poinformowali w czwartek, że osiągnęli postęp w negocjacjach, które do końca czerwca mają rozwiązać spór między Skopje i Atenami o nazwę Macedonii.

Grecka straż przybrzeżna przejęła we wtorek w pobliżu wyspy Leros w południowo-wschodniej części Morza Egejskiego łódź, którą próbowało dowieść do Europy 73 migrantów.

Czekający na swoją szansę przedostania się dalej do Europy migranci, coraz częściej koczują w starożytnych greckich zabytkach. Tak jest na przykład w Salonikach. Przybysze z Pakistanu chętnie skorzystaliby z pomocy przemytników ludzi, aby pojechać dalej, ale nie mają pieniędzy na ich opłacenie. Część korzysta z pomocy greckich organizacji charytatywnych, ale nie brak próbujących sobie radzić na własną rękę. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył w środę, że zwrócił się do szefa greckiego rządu Aleksisa Ciprasa o nawiązanie dialogu. Ma on pomóc zredukować napięcie między krajami dotyczące podziału Morza Egejskiego i eksploatacji podmorskich złóż na wodach cypryjskich.