Grecja

Grecja

Grecja sprzeciwia się porozumieniu zawartemu w listopadzie między Turcją a Libią o wyznaczeniu granicy na Morzu Śródziemnym. Grecki rząd apeluje do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego ONZ, by umowę potępić. Była ona tematem poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w Brukseli.

Ambasador Libii w Atenach został uznany za osobę niepożądaną. Mohamed Junis A.B. Menfi ma opuścić kraj w ciągu 72 godzin - oświadczył szef greckiego MSZ Nikos Dendias. Decyzja ta jest nie do zaakceptowania - odpowiedział szef MSZ Libii Muhammad at-Tahir Siala. Oburzenie z powodu wyrzucenia dyplomaty wyraził także szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

- Dzisiaj nie ma dla nich nadziei. Zatrzymuje się ona w Grecji. Żyją w trudnych, dramatycznych warunkach. To problem i wstyd dla Europy - oświadczył papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, odnosząc się do sytuacji uchodźców, przebywających na greckiej wyspie Lesbos. Zaapelował do hierarchów kościelnych i duchowieństwa o otwarcie dla nich klasztorów i plebanii. Kardynał wrócił z greckiej wyspy z 33 osobami, które ma przyjąć Watykan.

Irański tankowiec Adrian Darya-1, który płynie przez Morze Śródziemne, nie zmierza do Grecji - oświadczył grecki premier Kyriakos Micotakis. Wcześniej pojawiały się informacje, że jednostka płynie do greckiego portu w Kalamacie.

Strażacy gaszą pożary lasów na greckiej wyspie Eubea. Od samego rana śmigłowce zrzucają wodę na tereny objęte ogniem - poinformowały greckie władze. Ewakuowano mieszkańców miejscowości, którym zagraża ogień. W kilku regionach ogłoszono stan wyjątkowy. Polska Ambasada w Atenach ostrzega turystów przed pożarami.

Grecja wyczerpała już możliwości przyjmowania migrantów - ostrzegł w piątek Jorgos Kumucakos, grecki wiceminister do spraw obrony cywilnej. Zwrócił się jednocześnie do Turcji i Unii Europejskiej o znalezienie rozwiązania problemu zwiększonego napływu migrantów na greckie wybrzeża.