Grecja

Grecja

Irański tankowiec Adrian Darya-1, który płynie przez Morze Śródziemne, nie zmierza do Grecji - oświadczył grecki premier Kyriakos Micotakis. Wcześniej pojawiały się informacje, że jednostka płynie do greckiego portu w Kalamacie.

Strażacy gaszą pożary lasów na greckiej wyspie Eubea. Od samego rana śmigłowce zrzucają wodę na tereny objęte ogniem - poinformowały greckie władze. Ewakuowano mieszkańców miejscowości, którym zagraża ogień. W kilku regionach ogłoszono stan wyjątkowy. Polska Ambasada w Atenach ostrzega turystów przed pożarami.

Grecja wyczerpała już możliwości przyjmowania migrantów - ostrzegł w piątek Jorgos Kumucakos, grecki wiceminister do spraw obrony cywilnej. Zwrócił się jednocześnie do Turcji i Unii Europejskiej o znalezienie rozwiązania problemu zwiększonego napływu migrantów na greckie wybrzeża.

Tysiące plastikowych torebek wyciągnęli w lipcu z morza nurkowie i ekolodzy z organizacji "Odrodzenie Morza Egejskiego". To, co znaleźli, nazwali "zatoką plastikowych koralowców".

W hiszpańskim regionie turystycznym Costa del Sol wybuchł pożar lasu, ewakuowano 84 osoby. W południowej Francji ogień zagrażał wypoczywającym na kempingu. W wielu europejskich krajach obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne. Sprawdź, gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Nowy rząd Grecji uznaje Juana Guaido, przewodniczącego parlamentu Wenezueli i przywódcę tamtejszej opozycji, za prawowitego tymczasowego prezydenta tego kraju - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Atenach.

Jak poinformowała grecka policja, co najmniej sześcioro turystów straciło życie w burzach z gradobiciem, jakie w nocy ze środy na czwartek przeszły nad północną Grecją. Siódmą, niezidentyfikowaną dotąd ofiarę śmiertelną, wyłowiono z morza. Ponad 100 osób odniosło obrażenia. Największe straty odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim.

W Grecji trwa fala upałów. Miejscami temperatura przekracza 37 stopni Celsjusza. Władze doradzają mieszkańcom, aby uważali na słońcu.