Chiny

Chiny

"Poważna kara" czeka gwiazdora chińskiej telewizji, który zaśpiewał piosenkę, w wulgarny sposób żartując z ojca chińskiego komunizmu, Mao Zedonga. Choć Mao nie jest już otaczany takim kultem jak dawniej, pozostaje on najważniejszą ikoną w Chinach, a krytykowanie go uważane jest za działalnością antypaństwową.

Chiński były generał Gu Junshan został skazany na karę śmierci w zawieszeniu za korupcję, której dopuścił się jako wiceszef podległego Centralnej Komisji Wojskowej Generalnego Departamentu Logistyki - podało chińskie ministerstwo obrony. To kolejny wysokiej rangi wojskowy skazany w Chinach za korupcję i nadużycia.

Azjaci walczą z potężnym żywiołem - tajfunem Soudelor. Na filmie nakręconym wideorejestratorem widać, że trąba powietrzna, która utworzyła się na skutek działalności tajfunu, dosłownie "zassała" biały osobowy samochód.

- Jeszcze nigdy w życiu nie widziałem tak potężnego tajfunu nad Tajwanem - stwierdził 60-letni mieszkaniec tego kraju. Bilans ofiar i strat po przejściu żywiołu ciągle rośnie. Na Tajwanie zanotowano rekordową ilość ludzi bez prądu po przejściu żywiołu, a w Chinach ponad milion odbiorców nie miało energii jeszcze przed nadejściem tajfunu.

Opat najsłynniejszego klasztoru, związanego z chińskimi sztukami walki, został oskarżony o utrzymywanie licznych kontaktów seksualnych oraz sprzeniewierzanie znacznej ilości pieniędzy. Prowadzone jest w tej sprawie dochodzenie, a krytycy opata przypominają wcześniejsze związane z nim kontrowersje.

Chiny starają się za wszelką cenę nakłonić Stany Zjednoczone, by te wydały im Linga Wanchenga, milionera doskonale znającego kulisy chińskich kręgów władzy. Nie jest jednak wykluczone, że Amerykanie zaproponują mu azyl w zamian za ujawnienie informacji o osobach ze środowiska chińskiego prezydenta, Xi Jinpinga.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ostrzegła w sobotę, w dniu swojego święta, że rosną zagrożenia na granicach Chin, w tym na spornych wodach na Morzu Południowochińskim i Morzu Wschodniochińskim.

Chińczycy, którzy otrzymali prawo do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, zapewniają, że śniegu nie zabraknie. Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zarzucano Pekinowi, że będzie zmagać się z deficytem naturalnego śniegu. Jednak w tym regionie zimy potrafią być białe, a temperatura spada poniżej zera.

Opiekunowie pandy wielkiej w tajpejskim zoo są przekonani, że ich podopieczna, udając ciążę, celowo ich oszukała. 11-letnia samica otrzymała dodatkowe porcje jedzenia i klimatyzowane pomieszczenie po tym, jak wystąpiły u niej objawy ciąży. Okazało się, że wcale nie jest przy nadziei.

Władze Chin odzyskały od urzędników i działaczy politycznych zagarnięty w formie łapówek państwowy majątek wartości 38,7 mld juanów (6,2 mld dolarów) - podał w środę oficjalny chiński dziennik "Renmin Ribao", powołując się na partyjną komisję antykorupcyjną.

Kwestie współpracy gospodarczej turecko-chińskiej, umacniającej się w ostatnich latach, możliwe kupno chińskich systemów antyrakietowych i sytuacja turkojęzycznej mniejszości ujgurskiej - to możliwe tematy środowej wizyty prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w Chinach. Mimo sporu między Ankarą a Pekinem o kwestię ujgurską, wymiana gospodarcza między oboma krajami kwitnie.

O 14 proc. spadnie w ciągu trzech najbliższych tygodni wartość chińskiej giełdy - prognozuje Tom DeMark, analityk, który przewidział krach na szanghajskim parkiecie w 2013 roku. Jego zdaniem w Chinach może powtórzyć się scenariusz z lat 30. XX wieku, kiedy to doszło do Wielkiego Kryzysu.