burza

burza

W środę nad australijskim Sydney przeszła burza, podczas której wiał silny wiatr i padał ulewny deszcz. Pogoda przyczyniła się do przerw w dostawie prądu, wypadków na drogach, podtopień i wielu innych utrudnień.

Wielu naukowców twierdzi, że ocieplenie klimatu oznacza, że będziemy musieli zmagać się z większą liczbą niebezpiecznych zjawisk pogodowych. To wcale nie musi być prawda. Niedawno kanadyjscy specjaliści przeprowadzili badania, z których wynika, że wzrost temperatury spowoduje zmianę intensywności gwałtownych zjawisk, ale nie częstość ich występowania.

Nie Nowy Jork, a stan Massachusetts został najbardziej poszkodowany w wyniku burzy śnieżnej Juno, która szaleje nad USA. Miejscami zarejestrowano tam rekordowy opad śniegu (około 90 cm). Problemem stał się również silny wiatr i potężne fale, które zmusiły część mieszkańców do ewakuacji. Niestety nie obyło się też bez ofiar. Pogoda przyczyniła się do śmierci dwóch osób.

Od trzech dni nasi zachodni sąsiedzi doświadczają porywów wiatru dochodzących do 100 km/h. W nocy z piątku na sobotę fale w porcie w Dagebüll w Północnej Fryzji osiągnęły dwa metry wysokości.

Co najmniej czworo plażowiczów zginęło i tyle samo zostało rannych w poniedziałek na południowym wschodzie Brazylii na skutek uderzenia pioruna. Do incydentu doszło podczas gwałtownej, trwającej zaledwie kilka minut ulewy na popularnej plaży w mieście Praia Grande.

Naukowcy odkryli, że w kazdej burzowej chmurze emitowane są - niebezpieczne dla człowieka - promienie gamma. Każdego dnia na świecie pojawia sie około 1100 wybuchów tego promieniowania. Czy w takim razie pasażerowie linii lotniczych, a także załoga samolotów mają się czego obawiać?

Silna nawałnica, jaka przetoczyła się przez Buenos Aires spowodowała wiele szkód. Zerwane sieci energetyczne, potopione dzielnice, uszkodzone dachy i samochody, na które spadały fragmenty połamanych drzew to tylko część szkód, jakie żywioł wywołał. Choć manifestacja sił Natury nie wszystkich uszczęśliwiła, film, na którym zarejestrowane zostały potężne wyładowania atmosferyczne z pewnością zachwyci każdego oglądającego.