burza

burza

Burza piaskowa przesłoniła Morze Czerwone

Burza piaskowa w rejonie Morza Czerwonego nie jest czymś nietypowym. Zbiornik o powierzchni kilkuset tysięcy kilometrów kwadratowych z każdej strony otacza pustynia. Jednak niekiedy panujące tam warunki atmosferyczne skutkują burzą, która na zdjęciach wygląda wyjątkowo.

Samolot wyłania się z burzy na lotnisku Chopina

Ulewa może być wykorzystana w bardzo artystyczny sposób. Dowodem na to jest zdjęcie spottera, na którym samolot wyłania się z burzy. Mężczyzna uchwycił maszynę w piątek na warszawskim lotnisku Chopina.

Pioruny zabijają, bo ciało człowieka jest lepszym przewodnikiem niż powietrze

Wyładowania atmosferyczne są wyjątkowo groźne dla ludzi. - Ciało człowieka jest lepszym przewodnikiem niż powietrze - tłumaczył naukowiec, który opowiedział jak powstają pioruny. Ratownik medyczny zaznaczył, że "działania i reakcja świadków wypadku decydują o rokowaniu stanu poszkodowanego". Ratując człowieka, warto skorzystać z dostępnego w miejscach publicznych defibrylatora.

Dlaczego podczas burzy niebo robi się zielone?

Jesteśmy w trakcie sezonu burzowego. Z pewnością nie raz zaobserwowaliście, że niebo na kilka minut przed opadami deszczu robi się zielonkawe. Naukowcy mają dwie teorie na temat tego zjawiska.

Burze nad Polską przeszły od zachodu na wschód

Przed godziną 15 zaobserwować można było nad Polską pierwsze wyładowania. Burze przeszły od zachodu aż po centrum kraju. Po godzinie 19 wyładowania zostały zaobserwowane nad zachodnim Mazowszem, Kujawami, wschodnim Pomorzem, Ziemią Łódzką, Wielkopolską i Dolnym Śląskiem. Front burzowy utrzymał się przez prawie cały czwartkowy wieczór, około 21.30 przestało grzmieć.