burza

burza

Lokalne powodzie w stanie New Jersey w USA wystąpiły po przejściu nor'easter. Gwałtowna pogoda przyniosła ze sobą nawalne opady oraz silne porywy wiatru.

W piątek na południowym-wschodzie Francji wezbrana woda przyczyniła się do śmierci trzech osób. Dwóch mieszkańców miasta poszukują służby ratunkowe. W miejscowości La Londe-les-Maures odnotowano liczne podtopienia.

Gwałtowna nawałnica przeszła przez Brisbane w stanie Queensland na wschodzie Australii. Wiatr był tak silny, że zrywał dachy, powalał drzewa i słupy energetyczne. W piątek rano prądu nie miało ok. 70 tysięcy gospodarstw. Co najmniej 12 osób zostało rannych.

W części USA już pojawiła się zima. Potężna burza śnieżna, której towarzyszą lodowate podmuchy wiatru, daje się we znaki na obszarze rozciągającym się od stanu Montana po Michigan. Jak informują meteorolodzy na terenie ośmiu stanów rozpętały się śnieżyce. W rezultacie pojawił się chaos komunikacyjny.

Masy zimnego powietrza, o najniższej temperaturze w tym sezonie, docierają nad Stany Zjednoczone. Konsekwencje mrozu dotkną w sumie mieszkańców 42 stanów, czyli blisko 200 mln osób. - Nawałnice ominą jedynie Florydę, Hawaje i południowo-zachodnią część USA - zapowiadają eksperci.

W nocy z soboty na niedzielę nad głowami mieszkańców Madrytu odbył się świetlny spektakl. Niebo udekorowały błyskawice. Jeden z mieszkańców miasta uwiecznił ten podniebny festiwal piorunów kamerą wideo. Niestety nie obyło się bez interwencji strażaków. Utrudnienia spotkały także podróżujących metrem.

Pomarańczowy alert pogodowy został ogłoszony w Katalonii, na Balearach i w prowincji Malaga. Hiszpańska agencja meteorologiczna Aemet prognozuje ulewne deszcze, bardzo silny wiatr oraz burze. Na skutek nawałnicy, jaka przeszła nad Hiszpanią w niedzielę, podtopionych jest wiele domów.

Mieszkańcy Porto przeżyli chwile grozy podczas niedzielnej nawałnicy. Obfite opady deszczu zamieniły drogi w rzeki. Nie obeszło się też bez szkód materialnych. Natomiast dla łowców burz była to wyśmienita okazja do podziwiania piękna nieposkromionego żywiołu.

Dwadzieścia osób odniosło obrażenia w wyniku gwałtownej burzy z ulewą, która przeszła w piątek w południe nad Florencją i jej okolicami. Na ulicach miasta zrobiło się biało - pokryła je gruba warstwa gradu.

Lokalne komórki burzowe pojawiły się na południu Polski. Zagrzmiało w województwie małopolskim. Burze przesuwają się na północny zachód.