burza

burza

Mieszkańcy Małopolski zmagają się ze skutkami potężnej burzy, jaka przeszła nad tym regionem w nocy z wtorku na środę. Najgorsza sytuacja jest powiatach myślenickim i limanowskim. Wciąż prowadzone są akcje ratunkowe. Sytuacja powoli się stabilizuje.

Intensywna burza, której towarzyszył silny wiatr, opady deszczu i potężny grad, spowodowała w niedzielę wieczorem ogromne zniszczenia w siedmiu hrabstw stanu Tennessee w USA. Mieszkańcy regionu, by uniknąć katastrofy, kryli się w piwnicach i schronach. Żywioł niszczył domy mieszkalne, drogi i linie energetyczne.

Ulewne deszcze w poniedziałek rano podtopiły Flandrię w Belgii, w szczególności wschodnią i zachodnią część regionu. Nawałnice nawiedziły również niektóre obszary Holandii. Dzień wcześniej podobne zjawiska przechodziły nad Niemcami. A to nie koniec: synoptycy przestrzegają przed kolejną falą burz.

Przez stan Arizona przetoczyła się gigantycznych rozmiarów burza piaskowa. W chmurze nanoszonego z prędkością 48-64 km/h piachu, pyłu i kurzu niemal zupełnie zniknęło miasto Phoenix, stolica hrabstwa Maricopa. Meteorolodzy jeszcze przed nawałnicą zalecali szczelne zamknięcie okien i nie wychodzenie na zewnątrz.

Tysiące ludzi żyjących na przybrzeżnych obszarach Filipin zostało ewakuowanych z powodu zagrożenia, jakie niesie tajfun Rammasun. Meteorolodzy przewidują, że dzisiaj dotrze on do Manili, stolicy archipelagu, którą zamieszkuje dwanaście milionów ludzi. Obecnie żywioł znajduje się na wschodnich krańcach Filipin. Wiatr osiąga tam prędkość 145 km/h.

Synoptyk TVN Meteo informuje o formacjach burzowych, które pojawiły się na wschodzie, południu i zachodzie Polski. "Burze są o słabym natężeniu i wędrują na północ" - podaje Artur Chrzanowski.

Jest na ziemi takie miejsce, gdzie przez 160 dni w roku, 280 razy na godzinę pojawiają się na niebie pioruny - Catatumbo. Nazwa pochodzi od rzeki Catacumbo w zakątku Ameryki Południowej w Wenezueli. W miejscu spotkania się rzeki z wodami jeziora Maracaibo można zaobserwować ponad milion błysków. Charakteryzują się one wyjątkowymi barwami od czerwieni po ciemny fiolet.

Nad Arizoną pojawiła się potężna ściana pyłu. Stolica tego stanu na kilka godzin pogrążyła się w mroku. Burza piaskowa, która sunęła przez Phoenix, na kilka godzin sparaliżowała życie mieszkańców.

W Stanach Zjednoczonych atrakcji pogodowych nie brakuje. W poniedziałek 30 czerwca w Chicago po upalnych dniach pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Miasto zostało sparaliżowane, a mieszkańcy burzowego regionu mogli oglądać apokaliptyczne sceny nad swoimi domami.

W europejskich kurortach rozpogadza się. W wielu miejscach na plaże tłumnie będą przybywać turyści. Woda wzdłuż wybrzeża na Cyprze osiągnie aż 25 st. C. Bez wątpienia upalne 41 st. C w Egipcie zagoni urlopowiczów do basenów i morza.