Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Co koronawirus zrobił nam z mózgiem? "Szukał wielu najróżniejszych dróg dotarcia do układu nerwowego"

Pandemię COVID-19 najczęściej kojarzymy z dolegliwościami układu oddechowego. Dość szybko okazało się, że wirus SARS-CoV-2 jest również niebezpieczny dla naszego mózgu. - Wirus w nietypowy sposób atakował komórki nerwowe. Otóż zamiast bezpośredniego ataku na te komórki, wywoływał bardzo nasilone procesy zapalne - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak. Neurolog zwraca uwagę, że u niektórych pacjentów dochodziło do niebezpiecznego dla życia niedotlenienia mózgu, którego pacjenci w ogóle nie odczuwali.

"Koronawirusy wykorzystują płuca jako bramę do naszego organizmu"

Płuca ludzkie są wyrafinowaną strukturą, o którą w sposób szczególny powinniśmy dbać. Nauczyła nas tego pandemia COVID-19. - Negatywnie rozumiana siła wirusa SARS-CoV-2 wynika z faktu, iż zagraża on właściwie wszystkim elementom składowym płuc, pęcherzykom płucnym, strukturom śródmiąższowym, stanowiącym anatomiczne "rusztowanie" płuc, a także naczyniom krwionośnym - mówi prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, pulmonolożka i internistka.

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem

Sztab w Ministerstwie Zdrowia z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w związku z COVID-19. Problemem jest przede wszystkim wzrost zachorowań, kwestia dostępności szczepionek i leków. Realnie zakażonych może być nawet 70 tysięcy osób dziennie - resort zdrowia czeka na kolejną dostawę szczepionek. Władze chcą zabezpieczyć w nie DPS-y i osoby z grup ryzyka. Lekarze apelują o odpowiedzialność w święta. Anna Wilczyńska.

PiS i jego działania w czasie pandemii

Dziś, gdy atakuje nowy wariant koronawirusa, patrzymy wstecz i podsumowujemy, jak radziliśmy sobie z covidem od początku pandemii. To, jak poradził albo nie poradził sobie odchodzący rząd Prawa i Sprawiedliwości, dobrze pamiętają rodziny ofiar. Aleksandra Kąkol.