Świat

Świat

"Nie narzekajmy na deszcz"

Tyle ostatnio narzekamy na deszcz, że za dużo, że nas podtapia, że wiadrami wodę z piwnic wylewamy. A tu niedawno na antenie TVN24 Janina Ochojska mówiła o potwornej suszy w Somalii, głodzie i śmierci.

Pogoda wykańcza Państwo Środka

Utrzymująca się w lipcu susza spowodowała niedobory wody dla 4,28 mln Chińczyków. Wysokie temperatury oraz brak opadów w lipcu, spowodowały susze głównie w północnych i południowych rejonach kraju. Z kolei centralne i wschodnie rejony Chin zmagają się z powodzią. W ich wyniku zginęło 97 osób.

W Nowym Jorku żar leje się z nieba

Podczas gdy my narzekamy na kiepskie lato i z niecierpliwością czekamy na upały, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych marzą o deszczu i niskich temperaturach. Słupki rtęci na Wschodnim Wybrzeżu sięgają 100 st. Farenheita. Reporter 24 przesyła nam film i zdjęcia znad Atlantyku, które oglądamy z zazdrością.

Filipiny: 70 śmiertelnych ofiar burzy tropikalnej

Do 70 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar burzy tropikalnej "Nock-ten" i tajfunu "Muifa", które szalały w zeszłym tygodniu nad północną częścią Filipin. Większość z tych osób utonęła podczas powodzi lub zginęła pod lawinami błotnymi. Tymczasem do kraju zbliża się kolejny front burzowy.

Kolejny silny wstrząs w Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 6,1 stopnia w skali Richtera nawiedziło wschodnią Japonię. Wstrząsy były odczuwalne w Tokio. Nie ma informacji na temat tego, czy coś zostało w związku z tym zniszczone.

Fontanna lawy i pyłu. Etna bliska silnej erupcji

Położona na Sycylii Etna, jeden z najsłynniejszych wulkanów na świecie, obudziła się. W nocy z soboty na niedzielę wyrzucała z siebie mierzącą około 500 m fontannę lawy. Naukowcy ostrzegają przed możliwą erupcją.

9 osób zginęło w zderzeniu z barką

Z dna rzeki Moskwa w stolicy Rosji wydobyto na powierzchnię wrak prywatnej łodzi wycieczkowej. W nocy z soboty na niedzielę łódź zderzyła się z barką płynącą po rzece i została wgnieciona w dno. W wypadku zginęło dziewięć osób, a siedem zostało uratowanych. Pasażerowie brali udział w przyjęciu urodzinowym.

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Fukushimy

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w nocy (20.54 czasu polskiego) północno-wschodnią Japonię. We wstępnych doniesieniach nie ma informacji o ofiarach. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

Ulewa zniszczyła tysiącletnie miasto

Zabytkowe miasto Huayang w prowincji Shaanxi zostało odcięte od świata przez wodę. Po akcji ratunkowej, trwa obliczanie strat, jakie ponieśli mieszkańcy. Ulewa, która nawiedziła północno-zachodnie Chiny była silniejsza niż zazwyczaj. Nikt nie pamięta, kiedy ostatnio całe miasto zostało zalane. W jedną noc.

Upały w Rosji. 34 st. C to norma

Rosjanie zamieszkujący południowo-zachodnią część kraju od kilku dni zmagają się z falą ciepła. Temperatury sięgają tam nawet 40 st. C. Sytuacja ma się podobnie w centralnej Rosji, z tą różnicą, że tam wybuchają też pożary.

Eksperci: możliwa wielka erupcja Etny

Wszystko wskazuje na to, że wulkan Etna na Sycylii przygotowuje się do wielkiej erupcji - uważają eksperci z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Do takiego wniosku specjaliści doszli w piątek obserwując wzmożoną aktywność wulkanu.

Burze pozbawiły prądu 14 tys. Estończyków

Burze z piorunami, szalejące w ciągu ostatnich dwóch dni w Estonii, pozbawiły prądu 13,8 tysiąca gospodarstw domowych. Wszystkie służby energetyczne kraju pracują nad usuwaniem skutków silnych wiatrów i wyładowań atmosferycznych.

Korea Południowa: już 77 ofiar powodzi i lawin błotnych

77 osób zostało uznanych za martwe lub zaginione z powodu lawin błotnych i powodzi, wywołanych ulewnymi deszczami w Korei Południowej w tym tygodniu - podały w czwartek południowokoreańskie służby pożarowe. Poinformowały również, że nie są w stanie określić dokładnej liczby ofiar. Stolica kraju, Seul, wciąż jest sparaliżowana przez brak prądu.

Filipiny: 31 osób zginęło w tropikalnej burzy

31 osób zabitych, 72 zaginionych i pół miliona poszkodowanych - to dopiero wstępny bilans po przejściu burzowego frontu atmosferycznego nad północno-wschodnimi Filipinami. Silny wiatr i deszcze wywołały liczne lawiny błotne i osunięcia ziemi - poinformowała w miejscowa obrona cywilna.

Ziemia zatrzęsła się w Meksyku

Trzęsienie ziemi o sile 6,0 w skali Richtera wystąpiło we wtorek w Zatoce Kalifornijskiej - poinformowała państwowa Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych. Na razie nie ma ofiar. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

Śnieg paraliżuje RPA

Obfite opady śniegu zaskoczyły mieszkańców Republiki Południowej Afryki i spowodowały zamknięcie niektórych głównych dróg w kraju. Wprawdzie na tych terenach panuje teraz zima, ale w RPA śnieg padał zazwyczaj jedynie w wysokich partiach gór.

Góra lodowa już u brzegów Nowej Fundlandii

Zmierzający w kierunku Nowej Fundlandii lodowiec PII-A zmniejszył się w ostatnim czasie do 55 km kw., a jego odległość od brzegów wyspy zmalała do kilkudziesięciu kilometrów. Wierzchołek zagraża pływającym w pobliżu statkom. Zobaczcie, jak ruch lodowca wygląda z perspektywy satelitów NASA.

Z gazem pieprzowym na kangura

- Policjanci byli zmuszeni użyć gazu pieprzowego przeciwko rozwścieczonemu kangurowi, który zaatakował 94-letnią kobietę w przydomowym ogródku w Charleville w stanie Queensland - poinformowała australijska policja we wtorek.

Poleci badać klimat Marsa

Wszystko wskazuje na to, że MAVEN, sonda kosmiczna przeznaczona przez NASA na sztucznego satelitę Marsa, rozpocznie swoją misję pod koniec roku 2013. Eksperci 15 lipca pozytywnie ocenili rozwiązania zastosowane w urządzeniu.

Tak sucho w Teksasie nie było. Płoną lasy, cierpi rolnictwo

Od października 2010 roku do czerwca 2011 roku Teksas przeszedł najbardziej suchy 9-miesięczny okres w swojej historii - podaje amerykańska Narodowa Służba Pogodowa w Fort Worth. Teksańczycy wciąż czekają na zmianę pogody, która złagodzi suszę. Niestety nie zanosi się, żeby poprawa sytuacji nastąpiła w najbliższym czasie.

Znacie już Dorę, poznajcie Breta

Tropikalna burza o imieniu Bret unosiła się w lipcu nad Oceanem Atlantyckim, na wschód od Florydy. Specjalny skaner optyczno-mechaniczny MODIS umiejscowiony na satelicie NASA uchwycił naturale barwy środowiska, w którym przebywał huragan.

Monsunowe deszcze uderzyły w Pakistan

Od piątku Pakistańczycy stawiają czoła intensywnym opadom deszczu, które nawiedziły kraj. Obywatele tego położonego nad Morzem Arabskim państwa zmagają się nie tylko z powodziami, lecz także z sięgającymi niemal 50 st. C upałami.

Rekordowe opady deszczu w Chicago

Seria burz nawiedziła w nocy z piątku na sobotę część stanu Illinois - przede wszystkim Chicago i jego przedmieścia. Zamknięte drogi, odwołane loty i awarie prądu to skutki nawałnicy, która przeszła nad tym regionem zaraz po śmiercionośnej fali upałów.

Czechy: stan wód się stabilizuje

Poziom rzek, które wezbrały w północnych Czechach, stopniowo opada. Służby meteorologiczne odwołały w sobotę alarm przeciwpowodziowy dla całego kraju. Niebezpiecznie może być już tylko na Orlicy.

Kolejne trzęsienie ziemi w Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopni w skali Richtera nawiedziło w sobotę północny-wschód Japonii. Nie ma informacji o ofiarach. Władze nie ogłosiły ostrzeżenia o tsunami.

Niesie powódź, choć nawet nie dotyka lądu

Dora jest czwarta w tym sezonie. Huragan na razie trzyma się w bezpiecznej odległości od wybrzeży Meksyku i USA, ale z godziny na godzinę rośnie w siłę i niekorzystnie wpływa na pogodę w południowo-zachodnich stanach. To właśnie przez nią regiony te nawiedza więcej burz i deszczy, a ich mieszkańcom grozi powódź.

Polska rodzina zgubiła się przez GPS

W piątek rumuńskie służby ratownicze odnalazły 34 belgijskich skautów, którzy zgubili się w lesie na zachodzie Rumunii. W ciągu tej samej nocy uratowana została też polska para z dzieckiem, która zabłądziła w górach w centrum kraju.