Świat

Świat

W Hiszpanii już lato: 27 st. C

Kiedy w Polsce z niecierpliwością czekamy na wiosnę, Hiszpanie mogą już prawie mówić o lecie. Po wyjątkowo chłodnym lutym nad Półwysep Iberyjski napłynęło ciepłe powietrze. Temperatura sięgnęła nawet 27 st. C.

Amerykanie poprawiają skalę huraganów

Amerykańskie centrum monitorujące aktywność cyklonów zmienia skalę siły huraganów. Poprawki wydają się niewielkie, ale zmiany granicznych danych mają ogromne znaczenie dla precyzji w określaniu tych gwałtownych zjawisk. Mają wyeliminować rozbieżności w określaniu zagrożenia.

Odra wylała po niemieckiej stronie

Odra przekroczyła stany alarmowe i wylała, ale po stronie niemieckiej. W wodzie stoi miejscowość Lubusz i okoliczne tereny. Słubice i inne przygraniczne miejscowości w województwie lubuskim są bezpieczne. Całe województwo dostało 6 mln zł na usunięcie skutków powodzi z 2010 r.

Erupcja trwa 9 miesięcy. To już koniec?

Powoli ustaje erupcja kompleksu wulkanicznego Puyehue Cordon Caulle w Chile. Wybuch trwa od czerwca ubiegłego roku. Zdjęcie, prezentujące jak dużo dymu wydobywa się ze stożka, wykonał należący do NASA satelita MODIS.

W USA nadchodzi wiosna. Jaka będzie?

Amerykańscy meteorolodzy przewidują, że nadchodząca wiosna będzie w Stanach Zjednoczonych wyjątkowo ciepła, a przez to pełna ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak choćby tornada.

Coraz więcej Australii pod wodą

Powódź, która nęka australijskie stany Nowa Południowa Walia i Wiktoria, obejmuje swoim zasięgiem obszary położone coraz dalej na wschód. Kolejni Australijczycy szykują się do walki z żywiołem.

Nie taka burza straszna, jak ją malowali

Niespodziewanie słaba okazała się burza geomagnetyczna wywołana przez jeden z największych w ostatnich latach wybuchów na Słońcu. Naukowcy przestrzegali, że mogą one zakłócać łączność satelitarną, działanie urządzeń GPS i sieci przesyłowych energii elektrycznej. Na razie nie zaobserwowano żadnych negatywnych zjawisk. Jest za to szansa na widowiskowe zorze polarne.

Deszcze zalewają wybrzeże Ekwadoru

Powodzie nękające wybrzeże Ekwadoru spowodowały śmierć 20 osób; 65 zostało rannych. Setki ludzi muszą opuszczać domy, opady niszczą też uprawy. Meteorolodzy nie mają dobrych wiadomości: ma mocno padać przez kolejne dwa miesiące.

Co się stało z zimą w USA? Niezwykle sucho, ciepło i mało śniegu

Niespotykanie ciepłą zimę mają za sobą Amerykanie. Według meteorologów, byłą ona czwartą najcieplejszą w notowanej historii Stanów Zjednoczonych. Wyższe niż zazwyczaj temperatury dominowały głównie w północnych i wschodnich regionach kraju. Taka pogoda przyczyniła się też do wcześniejszego niż zwykle pojawienia się tornad.

Sydney walczy z wodą. Nie lało tak od 5 lat

Wschodnia Australia nadal pod wodą. Zalane są już rozległe obszary, a wiele miejsc wciąż jest zagrożonych przez wezbrane lokalne rzeki i potoki. Ulewne deszcze dotarły też do Sydney, powodując problemy w ruchu ulicznym i lotniczym.

72 ofiary Iriny na Madagaskarze

Cyklon Irina oraz towarzyszące mu burze z silnymi opadami spowodowały śmierć 72 osób na Madagaskarze, a 70 tys. pozbawiły domów. Najbardziej ucierpiał południowy wschód wyspy. Oprócz zniszczeń poważnym problemem jest ryzyko utraty plonów ryżu, podstawowego zboża dla mieszkańców.

Znaleźli sposób na pomiar widma antymaterii

Naukowcy z CERN znaleźli sposób na zbadanie ewentualnych różnic między atomami wodoru a ich odpowiednikami złożonymi z antymaterii. Takie porównanie ma pomóc wyjaśnić dlaczego cała antymateria przepadła, a nasz wszechświat jest złożony tylko z materii.

Jest co sprzątać. Pracują służby, mieszkańcy i wolontariusze

Na południowym-wschodzie USA, zdewastowanym przez burze i tornada trwa wielkie sprzątanie. Przy oczyszczaniu najbardziej zniszczonych miejsc pracują służby i setki wolontariuszy. W trudnej sytuacji są ci, którzy nie ubezpieczyli domów. Bez pieniędzy z odszkodowań mogą nie mieć środków nawet na usunięcie gruzów, a tym bardziej na odbudowę.

Inwazja nietoperzy. Ponad 250 tys. w jednym mieście

Inwazja setek tysięcy dużych nietoperzy w mieście Katherina w australijskich Terytoriach Północnych. Obecność takiej liczby zwierząt zwiększa zagrożeniem epidemią wścieklizny - oceniło Centrum Kontroli Chorób (CDC) i wydało ostrzeżenie dla mieszkańców miasta.

Wagga Wagga ocalało. Inne miasta otoczone "śródlądowym morzem"

Australijskie Wagga Wagga przetrwało sądny wtorek. Przepływająca przez nie rzeka Murrumbidgee osiągnęła niższy poziom niż przewidywano i nie zniszczyła wałów przeciwpowodziowych. Mieszkańcy centrum wracają do swoich domów, ale w Nowej Południowej Walii wciąż obowiązuje stan wyjątkowy. Woda może zalać kolejne miejscowości.

47 ofiar lawiny w Afganistanie. Wciąż szukają żywych

Bilans ofiar śmiertelnych lawiny, jaka zeszła na górską wioskę w północno-wschodnim Afganistanie wzrósł do 47 - poinformowały w środę władze. Ratownicy nadal przeczesują teren, mając nadzieję na odnalezienie żywych ludzi.

Zalane ulice i domy. Nawałnica na północy Francji

Ulewny deszcz i intensywny śnieg wywołał panikę w kilku miejscowościach prowincji Pas-de-Calais położonej na północy Francji. W ciągu kilkunastu minut ulice znalazły się pod wodą. Zdaniem synoptyków, w jeden dzień spadło tyle wody, ile zazwyczaj w miesiąc.

Inwazja obcych na Antarktydę

Obrzeża Antarktydy atakowane są przez obce rośliny i małe zwierzęta, donoszą naukowcy. Ubrania i buty turystów oraz badaczy wizytujących kontynent pokryte są nasionami. Biolodzy wiążą ich pojawienie się z ociepleniem klimatu.

Naziemne bocianie gniazda i nadzieja na młode

Blisko 80 bocianów, które spędziły zimę w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, przygotowuje się do wylotu i samodzielnego życia. Kalekie osobniki rozpoczynają natomiast w ośrodku budowę gniazd.

Urodziły się, "żeby ocalić rodziców"

Obchodzą właśnie pierwsze urodziny. Dzieci, które - jak mówią rodzice - urodziły się, by ich uratować. Narodziny Haruse odciągnęły ojca z regionu, przez który przeszło śmiercionośne tsunami. Sakura dzień narodzin spędziła na dachu szpitala, ewakuowana wraz z rodzicami.

Puste i ciche - jedno z najbardziej skażonych miast w USA

Opuszczone domy, pozamykane sklepy i puste ulice - to nie filmowa dekoracja, ale miasto Picher w amerykańskim stanie Oklahoma. Prawie trzydzieści lat temu zostało ono uznane za jedno z najbardziej skażonych miejsc w USA. Przed trzema laty mieszkańcy zdecydowali się opuścić miasteczko. Swojej małej ojczyzny nie chciało opuścić tylko kilku z nich.

Trzęsienie ziemi w Nowym Delhi

Północne Indie, w tym stolicę kraju Nowe Delhi, nawiedziło w porze lunchu silne trzęsienie ziemi. Amerykańska agencja sejsmologiczna USGS podaje, że siła wstrząsu miała 5,1 st. w skali Richtera. Nie ma na razie doniesień o ofiarach śmiertelnych czy poważnych zniszczeniach, ale lokalne media podają, ze jest pięcioro rannych.

Zadrżała Argentyna z siłą 6,1 st. R

Rano lokalnego czasu zatrzęsła się ziemia w Argentynie. Siła wstrząsów wyniosła 6,1 st. R. Ponieważ hipocentrum znajdowało się głęboko pod ziemią, wstrząsy nie wyrządziły większych szkód.

Chmura pary i popiołów nad Etną

Pióropusz pary i popiołów pojawił się w niedzielę nad wierzchołkiem Etny. To efekt erupcji najbardziej aktywnego europejskiego wulkanu. Doszło do niej już trzeci raz w tym roku.

Lawa przegoniła ostatniego mieszkańca. "To jak pogrzeb"

Wulkan Kilauea na Hawajach wyrzuca roztopioną lawę. W sobotę zniszczyła ona ostatni dom w Royal Gardens, małej gminie leżącej po południowo-wschodniej stronie największej hawajskiej wyspy - Big Island. Jego właściciel, który mieszkał tam prawie 30 lat, myśli o wyprowadzce.