Świat

Świat

400 tys. dzieci skazanych na śmierć głodową

W Somalii ponad 400 tysięcy dzieci może umrzeć śmiercią głodową, jeśli świat nie przyjdzie z pomocą. Organizacje humanitarne biją na alarm. Nie widziano takiej niszczycielskiej suszy w Somalii, Etiopii i w Kenii od dziesięcioleci.

Rój os zabił kobietę

W niedzielne popołudnie w Galleywood w Essex rój os zaatakował dwie osoby. Starsza kobieta nie żyje.

Bezmyślni turyści giną na plażach

Przy portugalskich plażach w ciągu roku notuje się średnio 35 osunięć skał. Ofiary zazwyczaj świadomie wkraczają na oznakowane i zagrożone podnóże klifu.

Rekin zabił go podczas miodowego miesiąca

Brytyjski turysta, który spędzał miesiąc miodowy nurkując na Seszelach, zmarł we wtorek w wyniku obrażeń spowodowanych przez atak rekina - podały lokalne władze. Tragedia rozegrała się na oczach żony turysty, która była w tym czasie na plaży.

Chorwacja sprzedaje wyspy

Właściciele wysp na Adriatyku wyzbywają się swoich włości, bo nie mają z czego żyć. Jeśli chcemy ulżyć ich doli, a tym samym stać się posiadaczami swojej prywatnej wyspy musimy uzbroić się w dużo gotówki i cierpliwość. Chorwacki rząd niechętnie pozwala na sprzedaż swojego dziedzictwa, a na zakup mają chrapkę także koronowane głowy.

Największy wyciek ropy od dekady

Wyciek ropy naftowej na Morzu Północnym jest największym u wybrzeży Wlk. Brytanii od dekady. Do wody przedostało się już 216 ton ropy. Niebezpieczna plama podąża w kierunku Szkocji, ale jest nadzieja, że rozproszą ją fale.

Nawałnice szalały w Czechach

Połamane drzewa, zalane domy, drogi i linie kolejowe to efekt gwałtownych burz i towarzyszących im ulew, które w nocy z poniedziałku na wtorek wystąpiły na wschodzie Czech.

Afryka pod śniegiem

Nadzwyczaj chłodny front atmosferyczny przyniósł w poniedziałek gwałtowne opady śniegu we wschodniej części Republiki Południowej Afryki. Młodsi mieszkańcy kraju są zachwyceni, dorośli borykają się z problemami komunikacyjnymi.

Nowy Jork sprząta po ulewach

Trwa wielkie sprzątanie Nowego Jorku. Po trwających kilkadziesiąt godzin intensywnych ulewach, niektóre dzielnice miasta zostały zalane. Poziom wody w domach dochodził nawet do 1,5 metra, a autostrady zamieniły się w potoki. Efekty tak gwałtownych burz uwiecznili w materiałach Reporterzy 24.

Szukali w Niagarze nastolatki. Znaleźli ciało mężczyzny

W niedzielę, po kanadyjskiej stronie wodospadu Niagara, utopiła się 19-letnia studentka z Japonii. Miejscowym służbom nie udało się odnaleźć jej ciała. Zamiast niego, w poniedziałek, znaleziono zwłoki niezidentyfikowanego mężczyzny.

Śnieżyce sparaliżowały Nową Zelandię

Największe od 40 lat opady śniegu sparaliżowały Nową Zelandię, a zwłaszcza stolicę kraju, Wellington. Meteorolodzy ostrzegają, że atak zimy potrwa przynajmniej do końca tego tygodnia.

Burza szalała na Filipinach. Spłonęło 200 domów

13 sierpnia był pechowy dla mieszkańców Filipin. W nocy z piątku na sobotę nad wyspami przeszła burza. Jak dotąd władze donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, jednak ostrzegają, że może ich być więcej. Nadal trwa szacowanie strat.

Wiatr przewrócił scenę podczas koncertu. Są zabici i ranni

Silny wiatr towarzyszący burzy, przewrócił scenę, pod którą bawiły się tłumy miłośników country. Cztery osoby zginęły, a około 40 zostało rannych. Władze poinformowały, że ofiar może być więcej - część rannych jest w ciężkim stanie. Do zdarzenia doszło w Indianapolis w USA.

Susza i głód w Kenii. Umierają dzieci i dorośli

Susza, z którą zmagają się w tym roku Afrykańczycy, zbiera śmiertelne żniwo. W kenijskim regionie Turkana z wycieńczenia i głodu zmarło w ostatnim czasie 14 osób. Niedożywienie dzieci sięga poziomu 37 proc.

Grad ranił ludzi i zabijał zwierzęta

Ulewne deszcze z gradem zniszczyły część prefektury Kashi w autonomicznym regionie Chin, Xinjiang Uygur. Silne uderzenia lodowych kul raniły ludzi, zabijały zwierzęta i niszczyły uprawy, główne źródło dochodu mieszkańców regionu.

Uprawy ryżu wciąż pod znakiem zapytania

Rząd Japonii podjął wstępną decyzję o utworzeniu nowej agencji bezpieczeństwa nuklearnego. Ogromny wpływ miała na nią narastająca na całym świecie krytyka. Może dzięki nowemu programowi rolnicy w przyszłości nie będą musieli się martwić o zyski z upraw.

Portugalia płonie. Naukowcy mają sposób na pożary

Strażacy nadal walczą z płonącymi lasami w centrum Portugalii. Ogień pojawił się w Santo Amaro de Tavares w regionie Viseu. Naukowcy zapowiadają jednak, że opracowany przez nich projekt nie pozwoli na dalsze katastrofy.

Wędrująca wydma odcięła od świata 500 osób

Ponad 500 mieszkańców i turystów przebywających w nadmorskim kurorcie Punta Paloma na południu Hiszpanii, niedaleko Kadyksu, zostało odciętych od świata. W środę olbrzymia wędrująca na zachód wydma zasypała jedyną drogę prowadzącą do tej miejscowości.

Przewidzieli podwodną erupcję. Po raz pierwszy

Badaczom z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie (OSU) pod koniec lipca udało się odkryć wybuch podwodnego wulkanu Axial Seamount. Choć erupcja miała miejsce w kwietniu, odkrycie uważane jest za wielki sukces. To dowód na to, że przewidywania naukowców co do daty erupcji podwodnego wulkany sprawdziły się. Pierwszy raz w historii.

To nie był chłodny lipiec. Średnio 37,7 st. C

Upały, z którymi zmagali się Amerykanie przede wszystkim z centralnych i wschodnich części kraju, sprawiły, że ubiegły miesiąc uznano za czwarty najcieplejszy lipiec w historii USA - podaje NOAA. Na termometrach średnio 37,7 st. C.

Prognoza pogody ratuje Amerykę

Susze, upały na południu Stanów, powodzie i tornada na równinach, a na Atlantyku najbardziej ruchliwa część huraganowego sezonu. To sprawia, że na amerykańskim rynku pojawia się coraz więcej firm w "biznesie" meteorologicznym.

Stany Zjednoczone pomogą Somalii

Barack Obama podjął decyzję o dodatkowej pomocy dla głodującej Somalii, w której panuje niespotykana od 60 lat klęska suszy. Stany Zjednoczone przeznaczyły na pomoc humanitarną 105 mln dolarów.