Świat

Świat

Nawałnica wyrywała drzewa i burzyła domy

W nawałnicy, która w nocy ze środy na czwartek przeszła nad Buenos Aires, zginęło co najmniej 13 osób, kilkadziesiąt jest rannych - poinformowały władze miasta. Wichura, której prędkość sięgała 100 km/h, przewracała drzewa i spowodowała znaczne szkody. W wielu miejscach są problemy z dostawami prądu.

Piknik w płatkach wiśni. Już wolno się śmiać i świętować

Mieszkańcy Tokio koniec tygodnia spędzają pod kwitnącymi wiśniami. W parkach rozkładają koce i urządzają huczne pikniki. To ich pierwsze beztroskie dni od czasu ubiegłorocznego trzęsienia ziemi i tsunami oraz zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.

Pół miliona dolarów kary za zalanie kurortu mazutem

Prawie pół miliona dolarów kary wymierzyły władze Nowej Zelandii armatorowi kontenerowca "Rena", który pół roku temu wszedł na rafę. Wyciekający ze zbiorników mazut spowodował największą katastrofę ekologiczną w historii tego kraju.

W Moskwie mróz, śnieg, gołoledź i wichura

Choć kalendarzowa wiosna w pełni, Rosję nawiedzają śnieżyce. Na ulicach Moskwy oprócz śniegu pojawiła się także gołoledź. Burze śnieżne na Kamczatce i Sachalinie wstrzymują komunikację drogową i lotniczą, a w niektórych rejonach odcięły dostawy prądu.

Wielkanocne procesje odwołane. Przerwał je deszcz

Ulewne deszcze z gradem w niektórych regionach Hiszpanii zmusiły do odwołania części tradycyjnych procesji związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia. Sięgająca średniowiecza tradycja uroczystych pochodów budzi spore emocje wśród hiszpańskich katolików. Odwołanie procesji potrafi nawet doprowadzić ich do łez.

Ciężarówki latały 20-30 metrów w górę. "Trąba rwała je jak zabawki"

Nawet 12 tornad przeszło we wtorkowe popołudnie nad północnym Teksasem, w okolicy miast Dallas i Fort Worth. Żywioł wyrywał dachy domów, dewastował lasy, a z jednego z parkingów dla TIR-ów pozostawił tylko zgliszcza. - Widziałem, jak trąba podnosiła ciężarówki. Rwała je jak zabawki, podrzucała 20-30 metrów w górę - mówił jeden ze świadków. Pozytywnym zaskoczeniem jest fakt, że w żywiole nikt nie zginął - odnotowano jedynie kilkunastu rannych.

Nad Japonią wiatr niczym tajfun. Pracodawcy skrócili dzień pracy

Silny wiatr uderzył w japońską prowincję Kanto, na największej wyspie kraju - Honsiu. Wieje tak mocno, że odwołano już ponad 200 lotów, a punktualne zwykle pociągi kursują z opóźnieniami. Tokijscy pracodawcy zwolnili swoich pracowników wcześniej do domów, by mogli wrócić przed załamaniem pogody. Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej wiatr utrzyma się także w środę.

Śnieg wrócił na północ Europy

"Sypie trzeci dzień z rzędu, mamy tu drugą zimę" - napisała na Kontakt Meteo Mia z Tallinu, stolicy Estonii. W Szkocji natomiast 3 kwietnia, na północy kraju, są miejsca gdzie leży nawet 10-centymetrowa warstwa śniegu.

Ziemia trzęsła się tak, że czuli to 300 km dalej

Południowy Meksyk zatrząsł się we wtorek wieczorem polskiego czasu na skutek silnego trzęsienia ziemi. Jego siła wyniosła 6,3 st. w skali Richtera. Odnotowano zniszczenia budynków, ale oficjalnie potwierdzono, że nie spowodowało ono większych strat.

Coraz silniejsza Daphne topi Fidżi

Fidżi tonie. Od środy to wyspiarskie państwo na południowym Pacyfiku zalewa potężny deszcz, który ma na swoim koncie ofiary śmiertelne i tysiące ewakuowanych. Ogłoszono zakaz wjazdu dla turystów. Za ulewy odpowiedzialność ponosi Daphne - tropikalna burza, która wciąż przybiera na sile.

Porządnie nie padało od miesięcy. Susza dotyka kolejne obszary Anglii

Sytuacja hydrologiczna w Wielkiej Brytanii jest coraz trudniejsza. Susza, która od wielu miesięcy nęka Anglię, wciąż się rozprzestrzenia. Dotąd odnotowywano ją od południowego wschodu po północny wschód kraju. Od kilku dni obowiązuje także, miejscami, w środkowej Anglii i nad samym Morzem Północnym. W Szkocji tymczasem występują duże wahania temperatury.

Ulewny deszcz podmył tory. Wykoleił się pociąg

W północnej części stanu Idaho wykoleił się pociąg pełen ziaren soi. Do wypadku doszło z powodu intensywnych opadów deszczu, które od kilku dni nękają północny zachód Stanów Zjednoczonych.

Wielka akcja ratunkowa na Morzu Ochockim

Cały dzień trwała akcja ratowania 650 wędkarzy, dryfujących na krze ponad pół kilometra od brzegu na Morzu Ochockim. Akcję utrudniał silny wiatr i ośmiostopniowy mróz.

Ogień pożera prehistoryczny las

Strażacy, wspierani przez samoloty, helikoptery i żołnierzy, próbują ugasić ogień, który trawi jeden z najważniejszych hiszpańskich kompleksów leśnych - Fragas do Eume, istniejący od czasów neolitu.

Ogromne ilości lodu na Zbiorniku Kijowskim

Niemal 920 kilometrów kwadratowych lodu, potem tama, a za nią 5-milionowa aglomeracja. Tak wygląda sytuacja na Zbiorniku Kjiowskim na Ukrainie. W ubiegłym roku kra była tak wielka, że w obawie o konstrukcję tamy ze zbiornika spuszczono ogromne ilości wody. Jak będzie teraz?

Przekąska na Schodach Hiszpańskich? To może słono kosztować

Turyści zwiedzający Rzym będą się musieli dobrze zastanowić, zanim przysiądą podczas zwiedzania, żeby coś na szybko przekąsić. W historycznym centrum Wiecznego Miasta wprowadzono surowy zakaz siadania na placach i jedzenia prowiantu. Ci, którzy go złamią, za "niewłaściwe wykorzystanie zabytków" mogą zapłacić nawet 500 euro.

U nas deszcz i śnieg, a w Wielkiej Brytanii...

Chłodny front atmosferyczny zbliża się nad Wielką Brytanię wielkimi krokami. Zimno pojawi się w weekend na północy. Met Office zapowiada jednak, że mieszkańcy słonecznego ostatnio Londynu mają jeszcze trochę czasu na opalanie.

Zespół przesiadywania w domu atakuje brytyjskie dzieci

- Brytyjskie dzieci tracą kontakt z przyrodą, a to odbija się na ich zdrowiu i nauce - alarmuje raport The National Trust. Na Wyspach coraz powszechniejsze staje się NDD, zaburzenie polegające na ciągłym przesiadywaniu w domu.

Dzieci w byłej brytyjskiej kolonii nie chcą być trute

Dzeci ze Szkoły im. Kennedy'ego zorganizowały wielką manifestację w proteście przeciwko zanieczyszczeniu powietrza, które w Hongkongu wielokrotnie przekracza wszelkie normy i stało się wielkim problemem społecznym. Mnóstwo mieszkańców wyjeżdża bowiem na stałe z miasta ze względów zdrowotnych, i są to na ogół ludzie wykształceni i bogaci.

Bezchmurny i rekordowo ciepły. Letni marzec na Wyspach

W tym miesiącu na Wyspach Brytyjskich było ciepło. Padł nawet marcowy rekord maksymalnej temperatury w Szkocji – w miejscowości Cromdale wynosiła ona 23,2 st. C. Za wspaniałą wiosenną pogodę odpowiedzialny jest wyż, który omijając Wielką Brytanię jednocześnie wywołuje napływ mas ciepłego powietrza do jej krain.