Świat

Świat

Francuscy turyści omijają Egipt i Tunezję

Francuscy turyści odwracają się od swoich ulubionych do niedawna krajów - Egiptu i Tunezji. Wystraszyła ich tzw. arabska wiosna, czyli rewolucje, do których doszło w ostatnich miesiącach w Afryce Północnej.

40 tys. ludzi ucieka przed powodzią w Meksyku

Porwane domy i zniszczone drogi. Potężne zwrotnikowe opady deszczu spowodowały w ciągu zaledwie dwóch dni powódź w stanie Oaxaca na południu Meksyku. Przed wodą ucieka 40 tysięcy ludzi.

Pożar w Jerozolimie jest dogaszany

Strażacy mają już kontrolę nad pożarem, który wybuchł w niedzielę w zachodniej części Jerozolimy - trwa jego dogaszanie. Wcześniej w nocy ewakuowano instytut Yad Vashem, a policja nakazała zamieszkującym okolice ognia zamknięcie okien, by nie wdychali niebezpiecznego dla zdrowia dymu.

Wstrząs o sile 4,6 w skali Richtera we Włoszech

Wstrząs sejsmiczny o sile 4,6 w skali Richtera zanotowano w niedzielę wieczorem w regionach Lombardia, Wenecja Euganejska i Emilia-Romania na północy Włoch - podali sejsmolodzy. Wstrząs był wyraźnie odczuwalny na dużym obszarze. Brak doniesień o stratach.

Burza, która tworzy jeziora

Huragan Arlene, jak dotąd jeden z najsilniejszych i najgroźniejszych w tym sezonie, spowodował śmierć 22 osób w Meksyku, zniszczył linię wybrzeża, połamał wiele drzew, poprzewracał domy. Zdjęcia satelitarne pokazują też, że utworzył też kilka nowych jezior.

Kolejny wybuch Lokona

Indonezyjski wulkan Mount Lokon wybuchł po raz kolejny - i to ze zdwojoną siłą. Kłęby dymu i popiołów osiągnęły wysokość 3,5 tys. m. Przed lawą uciekło cztery tysiące osób.

5 ofiar śmiertelnych "zbawiennego" deszczu

Na Somalię, która dotąd zmagała się z największą od dziesięcioleci suszą, zaczął padać deszcz. Jednak zamiast ratunku, przyniósł kolejne szkody. Przesiedleni i zdezorientowani mieszkańcy nie mają gdzie chronić się przed obfitymi opadami. Szybko rozprzestrzeniają się choroby zakaźne. W wyniku opadów zginęło już pięcioro ludzi, w tym troje dzieci.

Niezwykłe wapienne tarasy w Pamukkale

Adam z Rzeszowa przesłał redakcji Kontaktu 24 zdjęcia ze swojej wyprawy do Pamukkale. Zainspirował nas tym samym do opowiedzenia o położonym w Anatolii tureckim miasteczku, które słynie z wapiennych osadów układających się w zachwycające tarasy.

Chorwacka wyspa płonie. Powodem skwar

Chorwaccy strażacy ewakuowali w czwartek wieczorem ponad 200 osób z adriatyckiej wyspy Bracz, gdzie pożary strawiły setki hektarów lasów sosnowych.

Zobacz "Manhattanhenge". Zdarza się dwa razy w roku

Taki widok na Manhattanie zdarza się tylko dwa razy w roku. Mowa o "Manhattanhege", zwanym inaczej przesileniem manhattańskim. Stojąc w pobliżu Empire State Building 28 maja, a potem 13 lipca można zobaczyć jak słońce kończy swoją codzienną wędrówkę, dokładnie między amerykańskimi wieżowcami. Obraz na horyzoncie zapiera dech w piersiach. Zdjęcia zrobione 13 lipca tuż przed 20:30 lokalnego czasu zamieścił Reporter 24, Jerzy_Lapies.

Nawałnice w Czechach. 5 tys. ludzi bez prądu

Nie tylko Polska miała ciężką, burzową noc. Również Czechy nawiedził silny front atmosferyczny. Efekt to połamane drzewa, podtopione domy, zablokowane drogi i brak prądu na wielu osiedlach. Ewakuowano dwa dziecięce letnie obozy.

Na Oceanie Południowym znaleziono 12 wulkanów

Badaczom z British Antarctic Survey udało się odkryć pasmo podwodnych wulkanów skupionych w pobliżu Sandwichu Południowego, archipelagu położonego na Oceanie Południowym. Odkrycie pozwoli na ocenę, jak ich erupcje wpływają na powstawanie fal tsunami.

Amerykanie muszą zabezpieczyć atom

Amerykanie chcą lepiej zabezpieczyć się przed awariami elektrowni atomowych. Federalna Komisja ds. Przepisów Nuklearnych (NRC) opublikowała we wtorek raport stwierdzający, że muszą być one lepiej zabezpieczone aby uniknąć rzadkich, ale jednak możliwych katastrof.

Burza Ma-na rozkręca się na Pacyfiku

Na Oceanie Spokojnym rozwija się nowy tajfun. Aktualnie znajduje się około 700 kilometrów na północny wschód od wyspy w południowej części archipelagu Marianów, Guam.

Ostatni spacer kosmiczny w erze amerykańskich wahadłowców

Ostatni spacer kosmiczny rozpoczął się we wtorek po południu czasu polskiego, gdy astronauci Michael Fossum i Ronald Garan wyszli na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by zdemontować uszkodzoną pompę chłodzącego amoniaku.

Wulkan zaraz wybuchnie, Scott kręci "Obcego"

- Jeśli ktoś w tym zawodzie boi się natury, to najlepiej znaleźć inną pracę - powiedział reżyser Ridley Scott reporterom w Rejkjawiku. Było to tuż przed tym, jak wyruszył na plan zdjęciowy u podnóży gotującego się do wybuchu wulkanu Hekla.

Kataklizmy nigdy jeszcze tyle nie kosztowały

Dopiero połowa roku, a 2011 rok jest już najbardziej kosztownym w historii. Jest lipiec, a katastrof naturalnych było już 355 - to one spowodowały aż 265 miliardów dolarów strat w gospodarce światowej.

Upały w 17 amerykańskich stanach

Fala upałów przechodzi przez południową i środkowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych. Przed wysokimi temperaturami dochodzącymi do 40 st. C ostrzeżono mieszkańców 17 stanów. W weekend w wielu miejscach padły rekordy ciepła. Synoptycy ostrzegają, że upały potrwają do końca tygodnia.

Antonio, fa caldo! Włochy: prawie 50 st. C

Do 46 st. Celsjusza ma wzrosnąć we wtorek temperatura w niektórych rejonach Sardynii, po 44-stopniowych upałach zanotowanych w poniedziałek. Według synoptyków ma to być dzień najwyższych temperatur w trwającej od dłuższego czasu fali upałów w dużej części Włoch.

Spacer przez skąpany w słońcu Manhattan

Upały dręczą nie tylko Europę. Słupki rtęci nie chcą spaść poniżej 30 kresek także w jednej z największych metropolii świata, Nowym Jorku. Zobaczcie zalany słońcem Manhattan na zdjęciach Reportera 24.

Indonezja: wulkan Lokon grozi erupcją

Najwyższy stan zagrożenia erupcją wulkanu Lokon na północy wyspy Celebes ogłosiły w nocy z niedzieli na poniedziałek władze Indonezji. Zarządzono ewakuację kilkuset mieszkańców z terenów znajdujących się w promieniu 3,5 km od wulkanu.

110 ofiar w zatopionym wraku, w tym 30 dzieci

We wraku zatopionego w Wołdze statku "Bułgaria" odnaleziono około 110 ciał, w tym 30 dzieci - podała agencja Reutera, powołując się na Interfax. Interfax podał również, że przyczyną katastrofy mogła być awaria jednego z silników.

111 osób wciąż zaginionych po katastrofie na Wołdze

111 osób z rosyjskiego statku "Bułgaria", który zatonął na Wołdze, jest zaginionych. Jak dotąd potwierdzono jedną ofiarę śmiertelną. Według najnowszego komunikatu rzecznika ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, na pokładzie znajdowało się łącznie 188 osób.

Drżą dwa islandzkie wulkany. Wybuchną?

"Zerwany most, poważne uszkodzenia dróg i zalania" - relacjonuje z Islandii @Leszek Wasilewski, który zamieścił w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia zrobione w okolicy miejscowości Vik, znajdującej się w południowej części wyspy. Przyczyną zniszczeń jest wulkan Katla, który wykazuje się w ostatnich dniach wzmożoną aktywnością.