Świat

Świat

Fala powodziowa idzie na Bogotę

Intensywnie padający deszcz spowodował wystąpienie z brzegów rzeki Chicu, płynącej zaledwie 20 km od stolicy Kolumbii Bogoty. Straty, do jakich powódź doprowadziła w ciągu miesiąca, szacowane są na miliony dolarów. Od początku pory deszczowej w całym kraju doszło do gigantycznych zniszczeń.

Wal macha płetwą i nie daje się uwolnić

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (US Coast Guard) od wtorku usiłuje uwolnić 14-metrowego wala szarego, który zaplątał się w sieci rybackie nieopodal Kalifornii. Jak dotąd ratownicy zdołali usunąć sznury o łącznej długości 35 m, jednak mocno zaciśnięte liny wciąż oplatają głowę i lewą płetwę ssaka.

Półtora miliona przesiedlonych. I będą następni

Do końca 2012 roku swoje domy będzie musiało opuścić 20 tysięcy Chińczyków z prowincji Hubei. Do roku 2017 przesiedlonych zostanie 100 tys. kolejnych. Powód? Zapora Trzech Przełomów, z którą sąsiadują, stwarza poważne ryzyko wystąpienia osunięć ziemi.

Wiatr rozdzielił Europę i Azję

Wichura szalejąca w środę nad zachodnią i środkową Turcją odcięła Europę od Azji Mniejszej. Z powodu wiatru wstrzymano ruch w okolicach cieśniny Bosfor, odwołano też kilkadziesiąt lotów. Wiatr zabił też motocyklistę. Skutki wichur odczuwają również mieszkańcy Ankary - do stolicy dotarła burza piaskowa.

Za nami najchłodniejszy marzec od 1999 roku

Tegoroczny marzec był najchłodniejszym od 1999 r., wynika z danych pomiarowych Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA). Był to zarazem 16. najcieplejszy marzec w całej historii pomiarów, którą rozpoczęto w 1880 r.

Chamsin nawiedził wybrzeże Afryki. Egipt i Libia w chmurach pyłu

Wybrzeże Afryki opanowały chmury piasku i pyłu. To efekt wiatru chamsin, który przynosi wiosenne burze piaskowe w północnej Afryce. Pył i gorące wiatry utrudniają oddychanie, a w Kairze wywołały zamieszanie na drogach. Piaskowe chmury nad wybrzeżem Libii są dobrze widoczne z orbity.

W Nowym Jorku noce już letnie. Ciepło jak u nas za dnia

Mówi się, że Nowy Jork nigdy nie śpi. Tym bardziej w ciepłą wiosenną noc. Temperatura minimalna w nocy z 17 na 18 kwietnia wyniosła tam 15 st. C. Dokładnie tyle, ile maksymalna dzisiaj w Polsce. Tętniące życiem ulice Nowego Jorku sfilmował Reporter 24, Piotr Sobilo.

Trzęsienie ziemi na antenie. Prezenter nie przerwał programu

Zimną krew w obliczu trzęsienia ziemi zachował prezenter chilijskiej telewizji TVN. Prowadzący nie zważając na kołysanie w studiu, tylko lekko przytrzymał swój komputer i dalej prowadził program. Wstrząsy w Chile miał siłę 6,7 st. w skali Richtera i trwały około minuty. Dotychczas nie ma doniesień o ofiarach i większych zniszczeniach. Bez prądu jest kilka tysięcy gospodarstw domowych.

Ogromne "podniebne drzewo" pokazało się światu

Druga najwyższa budowla świata otwarta - na razie dla prasy. Miesiąc przed udostępnieniem go turystom i mieszkańcom Tokio zawieszony na wysokości 450 metrów taras z przeszkloną podłogą zobaczyli dziennikarze. Uwaga, materiał filmowy dla osób pozbawionych lęku wysokości!

Lato w Nowym Jorku. Amerykanie zobaczą 30 st. C

Wiosna na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zaczyna przeobrażać się w lato. Temperatura sięga ponad 20 kresek powyżej zera, a we wtorek po południu ma dobić do 30 st. C. Synoptycy ostrzegają - to prowadzi do krótkoterminowej suszy.

NASA oddaje kosmos w prywatne ręce

Lot bezzałogowego Dragona na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma stanowić pokaz możliwości prywatnego statku transportowego. Sukces misji może oznaczać nową erę w eksploracji kosmosu, bowiem NASA zamierza powierzyć realizację dostaw na ISS prywatnym firmom.

Popocatepetl pluje wodą na kilometr

Wulkan od piątku wyrzuca parę wodną, ale teraz w powietrze zaczęły z krateru wylatywać rozgrzane do czerwoności fragmenty skał. Meksykańskie Centrum Zapobiegania Katastrofom ogłosiło trzeci stopień zagrożenia w siedmiostopniowej skali.

Nawarra pod śniegiem, wichura w Katalonii

Warunki pogodowe jakie panują na północy i północnym wschodzie Hiszpanii nie pozwalają rozgościć się wiośnie. Opady śniegu oraz porywisty wiatr, z jakimi zmaga się tamtejsza ludność, zmusiły lokale władze do ogłoszenia alarmów pogodowych.

Wiosna przyniosła powodzie do Rosji

Wiosenna powódź zalewa Rosję. Według szacunków władz pod wodą może być nawet pięć tysięcy zamieszkałych regionów. - W poniedziałek rano tylko w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym podtopionych zostało trzy tysiące domów - podali przedstawiciele służb ratunkowych.

Połowa ofiar weekendowych tornad to dzieci

Bilans ofiar śmiertelnych tornada, które w niedzielę spustoszyło miasteczko Woodward w amerykańskim stanie Oklahoma wzrósł do sześciu osób. Wśród zmarłych jest troje dzieci. To jedyne ofiary serii burz, jakie przeszły w weekend nad środkowymi stanami.

Porządnie zatrzęsło Grecją

Silne trzęsienie ziemi, któremu towarzyszył wstrząs wtórny, nawiedziło w poniedziałek południowo-zachodnie wybrzeże Grecji - podają badacze z United States Geological Survey, amerykańskiej agencji naukowo-badawczej.

Spadł grad wielkości kurzych jaj

Urazy głowy, uszkodzone dachy, zniszczone samochody i skutery. To skutki niedzielnego gradobicia, jakie nawiedziło miasto Shaoguan w południowej prowincji Chin - Guangdong.

Najpiękniejszy budynek Północnej Europy?

Opera na wodzie stała się ulubionym miejscem turystów i mieszkańców Oslo. Doskonale widać z niej panoramę miasta i przez krótką chwilę można poczuć się jak na morzu. To architektoniczno-artystyczne cudo, do obejrzenia na zdjęciach Reportera 24.

Susza na Wyspach może potrwać do Gwiazdki

Susza w południowo-wschodniej części Wysp Brytyjskich może potrwać do świąt Bożego Narodzenia, twierdzi brytyjska Agencja Ochrony Środowiska. Synoptycy przewidują, że opady deszczu są mało prawdopodobne w sezonie wiosna-lato.

Nawet 121 tornad w 4 stanach. Są ofiary i ranni

Silne burze i tornada przypuściły zmasowany atak na środkowe stany USA. Według National Weather Service od soboty na terenie Oklahomy, Kansas, Nebraski i Iowy odnotowano 121 trąb powietrznych. W w miasteczku Woodward w Oklahomie nocy zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci, a 29 zostało rannych.

Arktyczna tundra zrzuca białą szatę

Wiosna powoli wkracza do Arktyki. Temperatura w dzień to już tylko -8 st. C. Ocieplenie czują zwierzęta, dla których to oznaka tłustych miesięcy. O arktycznym wiosennym przebudzeniu w relacji Liliany Keslinki-Nawrot z Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund.

Tajowie leją wodę na Nowy Rok

Dziś ostatni dzień obchodów tajskiego Nowego Roku i ostatnia szansa, aby oblać kogoś wodą. Tajowie śmiało z niej korzystają, co widać na zdjęciach Reportera24.

Minuta ciszy dla ofiar Titanica

Dwa statki podążające trasą pierwszego i ostatniego rejsu Titanica znalazły się w miejscu katastrofy dokładnie w godzinie, w której liniowiec zderzył się z góra lodową. Pamięć ofiar uczczona została minutą ciszy. Nadano też sygnał SOS, identyczny jak ten w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku.

Kiepska wiosna w Hiszpanii. Śnieg, ulewy i silny wiatr

Jeżeli ktoś narzeka na niezbyt ciepłą i pogodną wiosnę w Polsce, powinien obejrzeć relację z Hiszpanii. W ten weekend zapanowała tam jesienno-zimowa pogoda. Wiele regionów znalazło się pod wpływem zimnego frontu atmosferycznego, który przyniósł wiatr i opady ulewnego deszczu, a nawet śniegu.

Front burzowy, jakiego jeszcze nie widzieliście!

Potężny front burzowy przetoczył się w piątkowy wieczór nad amerykańskim stanem Oklahoma. Z lotu ptaka wyglądał jak gigantyczny wąż oplatający miasta na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Zrywał dachy domów i linie energetyczne. Kilka osób zostało rannych. Na dzisiaj wydano ostrzeżenia przed tornadem.

Słoneczna i mroźna wiosna na Spitsbergenie

Jaka jest wiosna na Spitsbergenie? Dlaczego ta lodowa wyspa ma kilka nazw, i która jest poprawna? Na te pytania odpowiada naukowiec z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, Tomasz Wawrzyniak, który wraz z kolegami relacjonuje czytelnikom tvnmeteo.pl obozowe życie pod biegunem północnym.