Amerykanie też mają tak dobrych pilotów jak nasz kapitan Wrona. Jeden z nich posadził samolot mimo, że z jednej strony nie wysunęło się podwozie. Zobaczcie jak to wyglądało.
Zasięg pokrywy lodowej Arktyki jest rekordowo niski. Wynosi ledwo 3.5 mln kilometrów kwadratowych. Może to mieć opłakane skutki dla globalnego klimatu i negatywnie wpłynąć na życie każdego z nas.
Półwysep Koreański w stanie gotowości. Właśnie dewastuje go tajfun Sanba. Zdążył zabić już jedną osobę, setki tysięcy pozbawić prądu i sparaliżować transport w Korei Południowej. Przesuwa się z prędkością 35 km/h, przynosząc opady rzędu 300 l/mkw. w ciągu doby.
Brytyjscy naukowcy biją na alarm: w Morzu Północnym zaczyna brakować dorosłych dorszy! Badacze z Uniwersytetu w York szacują, że na całym wielkim akwenie żyje zaledwie około stu dorszy, które mają więcej niż 13 lat.
Zaledwie dwie godziny trwała burza z ulewnym deszczem, która przeszła nad Wyspami Liparyjskimi leżącymi na północ od Sycylii. To wystarczyło, by duże obszary głównej wyspy archipelagu zostały zalane, a uszkodzony zamek stworzył zagrożenie dla położonych niżej domów. Zniszczenia ocenia się wstępnie na 30 mln euro.
Sucha i gorąca pogoda tego lata spowodowała pod koniec sezonu serię pożarów w południowo-wschodniej Europie. Na przełomie sierpnia i września gęsty dym unoszacy się znad wschodniego wybrzeża Morza śródziemnego w kierunku Włoch było wyraźnie widać z kosmosu.
Armagedon pogodowy na Filipinach. Wyspiarki kraj tylko w ciągu jednej doby został dotknięty przez trzy żywioły: monsun, tajfun Karen i trzęsienie ziemi o sile 5.4 st. R.
To badanie miało trwać nie dłużej niż 15 lat, zakończyło się po 60. Botanikom w końcu udało się sklasyfikować wszystkie gatunki roślin występujące w Afryce Wschodniej. Efekt? ponad 12,4 tys. opisanych roślin.
Ogień szaleje na wzgórzach Los Angeles i zbliża się do eleganckiej dzielnicy Bel Air. Trwa wyścig z czasem. Ekipy strażackie w pocie czoła próbują żywioł opanować. W akcji biorą udział helikoptery i samoloty gaśnicze.
W Nigerii trwa walka ze skutkami powodzi jaka nawiedziła ten kraj kilka dni temu. W niektórych stanach większość mieszkańców straciła dach nad głową. Władze obawiają się wybuchu epidemii malarii.
Sławny wenecki gondolier Vittorio Orio rozpoczął w piątek podróż wodami Dunaju z Wiednia do Budapesztu. 71-latek poświęcił ją dzieciom chorym na białaczkę.
305 km/h to prędkość maksymalna, z jaką wieje chwilami wiatr towarzyszący Sanbie - niebezpiecznemu, co raz to silniejszemu tajfunowi, który zmierza na Japonię i Koreę Południową.
Po najgorętszej w historii połowie roku w USA, wyższe niż zwykle temperatury i niższe opady w większości stanów USA są prognozowane aż do października.
Postrach Ameryki Środkowej - wulkan Fuego - wybuchł w czwartek. Lokalne władze zarządziły ewakuację 33 tysięcy mieszkańców okolicznych wiosek, które przykryła warstwa popiołu.
Sezon huraganów na Oceanie Atlantyckim trwa w najlepsze. Co roku od pierwszego czerwca Amerykanie uważnie nasłuchują raportów meteorologicznych. Żywioł niemal zawsze zagraża tym samym terenom.
Dolina Śmierci w Kalifornii wróciła na szczyt listy najcieplejszych miejsc na Ziemi wszech czasów. Przez 90 lat pozostawała w cieniu libijskiego miasta El Azizia, gdzie w 1922 r. odnotowano 57,7 st. C. Pomiar od początku wydawał się kontrowersyjny, więc ponownie go zbadano. Rewizja wykazała mnóstwo błędów i w konsekwencji doprowadziła do detronizacji libijskiego miasta z listy najcieplejszych miejsc na naszej planecie.
Park na północno-zachodnim skrawku Boliwii może być najbardziej zróżnicowanym biologicznie miejscem na Ziemi. Tak uważają eksperci z Wildlife Conservation Society (WCS), po dopracowaniu listy tamtejszych gatunków. Park słynie przede wszystkim z ogromnej różnorodności ptaków.
W Alpach już zima. Biało zrobiło się na wysokości 1200 metrów i to na dziewięć dni przed oficjalnym początkiem jesieni. Na austriackich drogach zalega lód i błoto pośniegowe. Niektóre odcinki są zamknięte. Obowiązuje nakaz używania łańcuchów.
Tylko w sierpniu w Rosji 17 tysięcy pożarów strawiło 30 mln hektarów lasów i ziem. Spłonęło aż o połowę więcej terenów niż wynosi średnia dla lat 2000-2008. Podczas pożarów do atmosfery trafiło też kilkadziesiąt megaton trującego tlenku węgla.
Poruszając tematykę Afryki zazwyczaj piszemy o suszy. Ale nie tym razem. Otóż pod koniec sierpnia Kamerun i Nigerię nawiedziły ulewne deszcze, doprowadzając do gigantycznej powodzi. W niektórych stanach większość mieszkańców straciła dach nad głową. Woda jeszcze nie opadła, więc poszkodowani od kilku tygodni koczują w szkołach lub obozach wybudowanych przez międzynarodowe organizacje humanitarne.
Szalejąca na Morzu Filipińskim Sanba przybiera na sile. W środę cyklon stał się tajfunem. Według wyliczeń meteorologów trasa żywiołu przebiegać będzie przez japońską wyspę Okinawa oraz Koreę Południową.
Do pięciu lat więzienia grozi mieszkańcom Delhi, stolicy Indii, którzy będą używać foliowych toreb. W mieście ogłoszono całkowity zakaz używania tego typu opakowań - podał w środę dziennik "Indian Express". Decyzja ma m.in. zapobiec podtopieniom, jakie powodowane są przez folię zatykającą odpływy kanalizacyjne.
Olbrzymi trawler, nazywany w mediach "odkurzaczem dna morskiego", może otrzymać zakaz prowadzenia połowów na wodach Australii. Chce tego rząd, który uważa, że gigantyczny statek rybacki przyczyni się do dewastacji morskiego ekosystemu.
Uszkodzone linie energetyczne, zamknięte szkoły, opustoszałe autostrady - to efekty przejścia przez kanadyjską Nową Fundlandię burzy tropikalnej Leslie. Strefa silnego, porywistego wiatru przemieszcza się nadal na północny wschód. Na nadatlantyckich obszarach Kanady nadal obowiązuje ostrzeżenie przed wysoką falą i trudnymi warunkami pogodowymi.