Świat

Świat

Ziemia trzęsła się tak, że czuli to 300 km dalej

Południowy Meksyk zatrząsł się we wtorek wieczorem polskiego czasu na skutek silnego trzęsienia ziemi. Jego siła wyniosła 6,3 st. w skali Richtera. Odnotowano zniszczenia budynków, ale oficjalnie potwierdzono, że nie spowodowało ono większych strat.

Coraz silniejsza Daphne topi Fidżi

Fidżi tonie. Od środy to wyspiarskie państwo na południowym Pacyfiku zalewa potężny deszcz, który ma na swoim koncie ofiary śmiertelne i tysiące ewakuowanych. Ogłoszono zakaz wjazdu dla turystów. Za ulewy odpowiedzialność ponosi Daphne - tropikalna burza, która wciąż przybiera na sile.

Porządnie nie padało od miesięcy. Susza dotyka kolejne obszary Anglii

Sytuacja hydrologiczna w Wielkiej Brytanii jest coraz trudniejsza. Susza, która od wielu miesięcy nęka Anglię, wciąż się rozprzestrzenia. Dotąd odnotowywano ją od południowego wschodu po północny wschód kraju. Od kilku dni obowiązuje także, miejscami, w środkowej Anglii i nad samym Morzem Północnym. W Szkocji tymczasem występują duże wahania temperatury.

Ulewny deszcz podmył tory. Wykoleił się pociąg

W północnej części stanu Idaho wykoleił się pociąg pełen ziaren soi. Do wypadku doszło z powodu intensywnych opadów deszczu, które od kilku dni nękają północny zachód Stanów Zjednoczonych.

Wielka akcja ratunkowa na Morzu Ochockim

Cały dzień trwała akcja ratowania 650 wędkarzy, dryfujących na krze ponad pół kilometra od brzegu na Morzu Ochockim. Akcję utrudniał silny wiatr i ośmiostopniowy mróz.

Ogień pożera prehistoryczny las

Strażacy, wspierani przez samoloty, helikoptery i żołnierzy, próbują ugasić ogień, który trawi jeden z najważniejszych hiszpańskich kompleksów leśnych - Fragas do Eume, istniejący od czasów neolitu.

Ogromne ilości lodu na Zbiorniku Kijowskim

Niemal 920 kilometrów kwadratowych lodu, potem tama, a za nią 5-milionowa aglomeracja. Tak wygląda sytuacja na Zbiorniku Kjiowskim na Ukrainie. W ubiegłym roku kra była tak wielka, że w obawie o konstrukcję tamy ze zbiornika spuszczono ogromne ilości wody. Jak będzie teraz?

Przekąska na Schodach Hiszpańskich? To może słono kosztować

Turyści zwiedzający Rzym będą się musieli dobrze zastanowić, zanim przysiądą podczas zwiedzania, żeby coś na szybko przekąsić. W historycznym centrum Wiecznego Miasta wprowadzono surowy zakaz siadania na placach i jedzenia prowiantu. Ci, którzy go złamią, za "niewłaściwe wykorzystanie zabytków" mogą zapłacić nawet 500 euro.

U nas deszcz i śnieg, a w Wielkiej Brytanii...

Chłodny front atmosferyczny zbliża się nad Wielką Brytanię wielkimi krokami. Zimno pojawi się w weekend na północy. Met Office zapowiada jednak, że mieszkańcy słonecznego ostatnio Londynu mają jeszcze trochę czasu na opalanie.

Zespół przesiadywania w domu atakuje brytyjskie dzieci

- Brytyjskie dzieci tracą kontakt z przyrodą, a to odbija się na ich zdrowiu i nauce - alarmuje raport The National Trust. Na Wyspach coraz powszechniejsze staje się NDD, zaburzenie polegające na ciągłym przesiadywaniu w domu.

Dzieci w byłej brytyjskiej kolonii nie chcą być trute

Dzeci ze Szkoły im. Kennedy'ego zorganizowały wielką manifestację w proteście przeciwko zanieczyszczeniu powietrza, które w Hongkongu wielokrotnie przekracza wszelkie normy i stało się wielkim problemem społecznym. Mnóstwo mieszkańców wyjeżdża bowiem na stałe z miasta ze względów zdrowotnych, i są to na ogół ludzie wykształceni i bogaci.

Bezchmurny i rekordowo ciepły. Letni marzec na Wyspach

W tym miesiącu na Wyspach Brytyjskich było ciepło. Padł nawet marcowy rekord maksymalnej temperatury w Szkocji – w miejscowości Cromdale wynosiła ona 23,2 st. C. Za wspaniałą wiosenną pogodę odpowiedzialny jest wyż, który omijając Wielką Brytanię jednocześnie wywołuje napływ mas ciepłego powietrza do jej krain.

Wynajmą policjantów za 5 euro na dobę

Hotelarze z najpopularniejszego turystycznego regionu Portugalii, Algarve, obniżają ceny swoich usług dla policjantów. Chcą w ten sposób ściągnąć funkcjonariuszy z północy kraju do pilnowania porządku podczas rozpoczynającego się sezonu. Ta niecodzienna promocja ma pomóc zredukować wysoki poziom przestępczości na południu Portugalii.

Pożar-gigant pustoszy Kolorado

Pożar, błyskawicznie rozprzestrzeniony przez silny wiatr, wybuchł w lasach na zachód od stolicy stanu Kolorado, Denver. W ogniu stanęło 80 hektarów zalesionych terenów sąsiadujących z miastem. Sytuacja jest trudnia, silny wiatr podsyca ogień i roznosi go na dalsze tereny.

Ukwiecone miasto miłości

Wiosna zawitała do miasta miłości. W Paryżu temperatura sięga kilkunastu kresek. Francuzi wyszli na skwery w poszukiwaniu słońca i miłości.

Japonia odcięła przedostatni reaktor. Od maja bez energii atomowej

Japonię mogą czekać tego lata niedobory energii. Właśnie został zamknięty jeden z dwóch ostatnich reaktorów, które pozostawały czynne po ograniczeniach spowodowanych przez katastrofę w Fukushimie. W maju odłączona zostanie ostatnia działająca elektrownia. Przedsiębiorcy obawiają się, że przymusowe cięcia zużycia energii narażą ich na poważne straty.

Trzy lata suszy w chińskiej wsi. Teraz woda popłynie kanałem

Wspinaczka, wysadzanie skał, mozolne kopanie - tak przez trzy miesiące pracowali mieszkańcy dotkniętej suszą wioski Pukeying w południowo-zachodnich Chinach. Wysiłek się opłaci - dzięki niemu powstanie kanał doprowadzający do wioski wodę z pobliskiego wodospadu. Do tej pory mieszkańcy musieli ją przynosić sami z miejsca oddalonego o 8 km.

Burze gradowe przerwały wiosnę. Dywany gradzin zasypały miasta

Mieszkańcy dwóch amerykańskich stanów - Wirginii i Południowej Karoliny - zdążyli zapomnieć już o zimie. Podczas świeżo przybyłej wiosny nawiedziły ich jednak gwałtowne burze z gradem. Zdziwienie było tym większe, że w sobotę, kiedy do nich doszło, termometry pokazywały nawet 20 st. C.

Szwecja rozdaje ziemię na północy

Szwedzka gmina Nordmaling położona nad Zatoką Botnicką przekaże bezpłatnie sto działek chętnym, którzy zobowiążą się, iż osiedlą się na darowanej ziemi. Oferta skierowana jest również do Polaków.