Świat

Świat

Uderzenie pioruna zatrzęsło miastem

Ogłuszający grzmot przetoczył się nad ranem nad Tulsą w Oklahomie. Wyjątkowo silne uderzenie pioruna zbudziło śpiących mieszkańców i wzbudziło alarmy w samochodach.

Fala ciepła w USA nie ustępuje. Rekordowe temperatury na wschodzie i w centrum

Wyjątkowo ciepły początek wiosny, z rekordowo wysokimi jak na marzec temperaturami, utrzymuje się we wschodniej i środkowej części Stanów Zjednoczonych. Chicago pobiło rekord ciepła dla marca, pochodzący z początku XX wieku. Taka pogoda to zasługa ciepłego powietrza, spychanego nad USA z dwóch stron: z północy przez prąd strumieniowy i ze wschodu przez układ wysokiego ciśnienia.

Hiszpanie w szoku. Zima zaatakowała pierwszego dnia wiosny

Pierwszy dzień wiosny w Hiszpanii przybrał raczej nieoczekiwane oblicze. Kraj zmaga się ze śnieżycami, silnym wiatrem i gwałtownym spadkiem temperatur. Nagły atak zimy po wyjątkowo ciepłym początku marca w kilku prowincjach spowodował ogłoszenie alarmów pogodowych.

Nocne tornado niszczyło domy i przewracało samochody

Silne tornado przeszło nad Teksasem. Udało się je zarejestrować jednemu ze świadków w miejscowości Devin, w pobliżu San Antonio. Silny wiatr poprzewracał samochody, pozrywał linie energetyczne i uszkodził około 30 domów.

Alarm w Meksyku. Zarejestrowano 18 wstrząsów wtórnych

Ponad 800 zniszczonych domów, most, który spadł na autobus, i 11 rannych - to najnowszy bilans bardzo silnego trzęsienia ziemi, jakie we wtorek wieczorem (czasu polskiego) nawiedziło południowy Meksyk. Wstrząsy były odczuwalne m.in. w stolicy kraju, w Acapulco, a także w sąsiedniej Gwatemali. Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) miało ono siłę 7,6 w skali Richtera. Po wstrząsach wtórnych władze utrzymują stan alarmu.

Pokonują kilometry, by zdobyć trochę wody

Na brak wody cierpią mieszkańcy środkowo-wschodniego Nepalu. Susza dotknęła najbardziej Kotlinę Katmandu, na terenie której znajduje się stolica kraju. Wysychają studnie, wielu mieszkańców musi pokonywać kilometry, by ją zdobyć.

Pilot balonu uratował załogę. Sam zginął

Pięciu skoczków spadochronowych uratowało życie dzięki zimnej krwi pilota balonu, z którym latali w pobliżu miejscowości Fitzgerald w Georgii w Stanach Zjednoczonych. Udało im się wyskoczyć, nim balon został porwany na wysokość ponad 5 km. Potem runął w dół. 63-letni pilot nie przeżył - jego ciało po kilku dniach poszukiwań odnaleziono w lasach południowej Georgii.

Tornado w Australii. "Nasz dom się trząsł"

Tornado spustoszyło miasto Townsville w australijskim stanie Queensland. Mieszkańcy są zdania, że wyrządziło szkody większe niż cyklon tropikalny Yasi, który jest uważany za najsilniejszy, jaki kiedykolwiek nawiedził Australię.

Pięć ofiar pod lawiną w Norwegii

Czterej turyści ze Szwajcarii i ich francuski przewodnik zginęli pod lawiną, która zeszła w poniedziałek na północy Norwegii - podała lokalna policja. Jedną osobę uratowano. W akcji uczestniczyło 30 ratowników z psami, wysłano też śmigłowce, a nawet myśliwce F-16.

Śnieżyce zaskoczyły pustynny stan

Kiedy na większości terenów Stanów Zjednoczonych zapanowała ciepła wiosna, mieszkańcy północnej Arizony muszą się zmagać ze skutkami nagłego ataku zimy. Obfite opady śniegu w weekend zablokowały niektóre drogi, odcinając podróżujących.

Nowa Zelandia tonie, ludzie na dachach

Nowozelandzką Wyspę Północną zalewa powódź. Kilka tamtejszych miejscowości jest zupełnie odciętych od świata. Ludzie chronią się przed podnoszącym się poziomem wody na dachach swoich domów. Obrona cywilna pracuje nad uruchomieniem centrów ewakuacyjnych.

Australia wybucha zielenią. Czy to dobrze?

Groźbę pożarów pozostawiła po sobie powódź, która pod koniec lutego i na początku marca zalewała australijskie stany Nowa Południowa Walia i Wiktoria. A wszystko to po trwającym 14 lat okresie tzw. Wielkiej Suszy.

Burza piaskowa w Iraku. Nie ma czym oddychać

Weekend, zarówno w Kuwejcie, jak i w Iraku, upłynął pod znakiem burz piaskowych. Choć pył unosi się wszędzie, nie wszystkim jednakowo utrudnia życie. Najmocniej za jego sprawą cierpią obywatele Iraku, którzy dosłownie nie mają czym oddychać.

Zbyt ciężkie, żeby żyć

Wszystkie cztery kaszaloty, które w piątek utknęły w warzelni soli na jednej z wschodniochińskich plaż, zdechły. Nie pomogła nawet zakrojona na szeroką skalę akcja ratunkowa. Przyczyną było ich zbyt długie przebywanie w płytkiej wodzie.

W Wietrznym Mieście padają historyczne rekordy ciepła

Fala ciepła ogarnęła wschód Stanów Zjednoczonych. Marcowe rekordy temperatur padają w wielu miejscach od Wielkich Równin po Wschodnie Wybrzeże, ale na prowadzenie wysuwa się Chicago. Przez cztery dni z rzędu odnotowano ponad 26 stopni.

Rzadki widok: Pekin w śniegu

Opady śniegu to w Pekinie zjawisko występujące niezmiernie rzadko. Dlatego w sobotę wieczorem spowodowały one wielkie zamieszanie w chińskiej stolicy. Utrudnienia w komunikacji i ruchu lotniczym trwały od wczoraj rana, bo przed wystąpieniem opadów śniegu miasto spowiła ciężka mgła.

Lua oszczędziła Australię. "Muszę się uszczypnąć"

Mimo wcześniejszych obaw, potężny cyklon tropikalny Lua, który uderzył w australijskie wybrzeże w sobotę, nie spowodował poważnych zniszczeń. Chociaż prędkość wiatru dochodziła do 180 km/h, australijskie biuro meteorologiczne poinformowało tylko o połamanych drzewach. Nie ucierpiały kopalnie rud żelaza. Na wody u północnego wybrzeża Australii wraca już żegluga.

Tysiąc hektarów spalonego lasu. Kenijski Park Narodowy w ogniu

Pożar w Kenii strawił już co najmniej tysiąc hektarów Parku Narodowego Góry Kenia, ciągnącego się u podnóży masywu wulkanicznego położonego w centrum kraju. Ogień został zaprószony tydzień temu przez pszczelarzy i kłusowników. Od tego czasu znacznie się rozprzestrzenił.

Lua uderzyła w Australię i osłabła

Cyklon tropikalny Lua z impetem uderzył w północno-zachodnie wybrzeże Australii. Według prognoz Australijskiego Biura Meteorologicznego, początkowo wiatr wiał z prędkością 250 km/h. Teraz cyklon osłabł do 2. kategorii w skali Saffira-Simpsona i przyniósł obfite deszcze.

Rozkwitają słynne waszyngtońskie wiśnie. Dwa tygodnie za wcześnie

- Próbuję sobie wyobrazić to, kiedy wszystkie są w pełni rozwinięte - zachwycają się kwitnącymi waszyngtońskimi wiśniami turyści. Wiele osób nie może już się doczekać tego, gdy wszystkie drzewa się zaróżowią, ale organizatorzy dorocznego Festiwalu Kwitnącej Wiśni w Waszyngtonie załamują ręce. Wszystko wskazuje na to, że z powodu niezwykle ciepłego marca główna atrakcja festiwalu rozkwitnie przed jego rozpoczęciem.

Lua idzie na Australię. To cyklon czwartej kategorii. Będzie źle

Początek roku jest dla Australii katastrofalny. Kraj nawiedziły liczne powodzie, a w ląd uderzyły już trzy cyklony. Teraz mieszkańcom północnego zachodu zagraża Lua, sklasyfikowana jako cyklon 4 kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Meteorolodzy spodziewają się, że zjawisko zrujnuje irlandzkiej mniejszości Dzień św. Patryka.

Sceneria jak z baśni. Morze chmur nad Chinami

Niezwykłą scenę mieli okazję oglądać turyści, którzy spędzili czwartkowy poranek na szczycie góry Daming w południowych Chinach. Pod nimi rozpościerało się zapierające dech w piersiach mlecznobiałe morze chmur.

Mokro na Dzień Świętego Patryka

Nawałnice mogą zdezorganizować sobotnie obchody Dnia Świętego Patryka w Irlandii. Jednak w niedzielę powinno być już sucho, mogą wystąpić tylko przelotne, sporadyczne opady.

Biały klif runął do Kanału La Manche

Zawalił się duży fragment białych klifów Dover. Tony wapiennej skały runęły do Kanału La Manche w pobliżu obszaru znanego jako Bay Crab. Nikt nie został ranny. Miejscowe służby ostrzegają spacerowiczów, żeby unikali przechodzenia pod skałami, bo osunięcia mogą się powtórzyć.

Wielkie Jeziora przestają zamarzać

Kanadyjskie jeziora przestają zamarzać w zimie - donoszą naukowcy na łamach czasopisma "Journal of Climate". Ich zdaniem, jest to odbicie zmian klimatycznych i będzie je pogłębiać. Mniejsza powierzchnia lodu oznacza bowiem zmiany w lokalnym środowisku i wpłynie na obniżenie poziomów wody w jeziorach.