Świat

Świat

Habub zgasił światło w Arizonie

Habub - pustynna burza piaskowa - przeszedł w sobotę nad hrabstwem Maricopa w Arizonie. Kłęby pyłu, które wzbił w powietrze porywisty wiatr, w kilka chwil sprawiły, że niebo stało się czarne. Jeden z tamtejszych mieszkańców wykonał serię zdjęć pięknej i groźnej burzy, a potem zmontował z nich film.

Ruchome piaski na brytyjskiej plaży

Morze, plaża, spacer... Cóż może być piękniejszego? Jednak taka sielankowa idylla może skończyć się niebezpiecznie. Przekonał się o tym 51-letni Brytyjczyk, który spacerując nad brzegiem morza ugrzązł w ruchomych piaskach.

Grad wybijał szyby w autach. Kosztował 2 mld dolarów

Dwa miliardy dolarów wypłacą firmy ubezpieczeniowe poszkodowanym w wyniku trwającego trzy godziny opadu gradu, jaki 13 czerwca nawiedził Dallas. Lodowe kule osiągały wielkość pięści dorosłego człowieka i bez trudu niszczyły wszystko, co stawało na ich drodze. O skali zdarzenia najlepiej świadczą filmy, jakie zamieściliśmy poniżej.

Meksyk w pogotowiu. Carlotta zabiła dwoje dzieci

Carlotta, która od piątku przechodzi nad południowo-zachodnim Meksykiem, zdążyłajuż zabić dwoje dzieci. Po dotarciu nad ląd cyklon osłabł, co nie oznacza, że niebezpieczeństwo minęło. Meteorolodzy ostrzegają przed intensywnym deszczem, który może doprowadzić do powodzi i zejścia lawin błotnych w stanach Guerrero i Oaxaca.

Supertajfun sunie na Japonię

Szalejący nad Morzem Filipińskim supertajfun Guchol zmierza w kierunku Japonii. Choć prawdopodobnie minie wyspy o włos, może poważnie namieszać w tamtejszej pogodzie. Przyniesie m.in. opady deszczu, które spowodują podtopienia i osunięcia ziemi.

Bułgaria: zdziczałe psy zagryzły człowieka

Na ulicach bułgarskiej Sofii grasują sfory zdziczałych psów, ich liczbę szacuje się aż na 9,5 tys. Wygłodniałe zwierzęta atakują ludzi, czasem ze skutkiem śmiertelnym. W niedzielę po pogryzieniu zmarł 89-letni mieszkaniec miasta. To druga ofiara na przestrzeni trzech miesięcy.

GPS każe TIR-om rozjeżdżać wioskę

Systemy GPS prowadzą kierowców jadących z Czech przez sam środek maleńkiej austriackiej miejscowości. Wielkie ciężarówki kruszą mury domów, zrywają rynny i balustrady.

Chińscy astronauci już na orbicie. Jak kosmos na nich wpłynie?

Pierwszy chiński załogowy statek kosmiczny osiągnął wyznaczoną orbitę. Kapsuła została wyniesiona w przestrzeń okołoziemską w sobotę przez rakietę Długi Marsz 2. Cel misji to przeprowadzenie eksperymentów medycznych i przećwiczenie manewrów cumowania do laboratorium orbitalnego.

Carlotta przeszła nad Meksykiem i osłabła

Huragan Carlotta w piątkowy wieczór dotarł nad meksykańskie wybrzeże Oceanu Spkojnego. Towarzyszył mu wiatr o prędkości rzędu 145 km/h, przez który tworzyły się wysokie fale. W nocy osłabł jednak - teraz jest to sztorm tropikalny.

Japonia uruchamia siłownie jądrowe

Rząd Japonii wyraził zgodę na uruchomienie dwóch reaktorów jądrowych. Od katastrofy nuklearnej w elektrowni jądrowej Fukushima w marcu 2011 r. ze względów bezpieczeństwa w kraju wyłączono wszystkie siłownie.

I poleciała. Pierwsza Chinka w kosmosie

Start statku kosmicznego Shenzhou 9, na pokładzie którego znalazła się m.in. 33-letnia Liu Yang, odbył się tak jak planowano - w sobotę o godz. 12.37 czasu polskiego. Oznacza to, że Chiny mają już swoją pierwszą kobietę w kosmosie.

Bez bomb, bez moździerzy: letni dzień w Palestynie

Mieszkańcy Gazy w Autonomii Palestyńskiej na Bliskim Wschodzie cieszyli się w piątek bardzo pogodnym dniem. Zażywali kąpieli w morzu i wypoczywali na plaży, co zresztą robią już od połowy maja, kiedy to rozpoczyna się u nich lato.

Przeszedł po linie nad Niagarą. Jako pierwszy

Nik Wallenda, członek słynnej rodziny linoskoczków "Flying Wallendas", w piątek wieczorem czasu miejscowego przeszedł po linie nad wodospadem Niagara. Jest pierwszym człowiekiem, który tego dokonał.

Ulewa przerwała mecz w Doniecku

Piłkarze Francji i Ukrainy wznowili spotkanie grupy C Euro 2012. Wcześniej sędzia zdecydował o przerwaniu spotkania na Donbas Arenie w Doniecku z powodu burzy i ulewnego deszczu. Przerwa trwała niespełna godzinę.

Chińczycy będą mieli swoją Tierieszkową

Chińczycy po raz pierwszy wyślą w przestrzeń kosmiczną kobietę, dokładnie 49 lat po tym, jak w Kosmosie znalazła się Walentina Tierieszkowa. - Czuję się nieskończenie dumna, że będę reprezentować miliony chińskich kobiet w Kosmosie - powiedziała 33-letnia Liu Yang, której powierzono tę misję. Start rakiety z trójką chińskich astronautów zaplanowano na sobotę.

Carlotta idzie na Meksyk. Zagrożone jest Acapulco

Meksykanie mieszkający wzdłuż wybrzeża Pacyfiku przygotowują się na nadejście burzy tropikalnej o imieniu Carlotta. Według meteorologów, żywioł jeszcze dzisiaj przyniesie ulewne deszcze i mocny wiatr. Może dojść do poważnych zniszczeń. Trwa usuwanie łódek z portów i zabezpieczanie domów.

"Rosjanie, nic się nie stało!"

Rosyjskie władze tuszują informacje o gigantycznych pożarach, jakie trawią tereny przy granicy z Mongolią - alarmują działacze tamtejszego Greenpeace. Władze nie informują o zasięgu pożarów. Według organizacji, w akcji gaszenia ognia śmierć poniosło już ośmiu strażaków.

40 metrów na minutę w głąb Rowu Mariańskiego

Chińczycy zeszli na 5000 metrów w głąb Rowu Mariańskiego. Zanurzenie trwało 9 godzin. Była to pierwsza próba przed finałowym zejściem na 7000 metrów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pobity zostanie rekord Chin.

Monsun zawiódł. Upał wykańcza Hindusów

Gorąco - spowodowane tym, że monsun nie dotarł jeszcze nad północny zachód Indii - wykańcza Hindusów z New Delhi oraz zwierzęta ze stołecznego zoo. Ludzie nie rozstają sie z wodą i masowo przesiedli się do klimatyzowanego metra.

Australia będzie miała park wielkości Indii

Australia będzie miała największą na świecie sieć rezerwatów morskich. Te parki narodowe łącznie obejmą powierzchnię wielkości Indii. Na chronionych terenach ograniczone zostaną połowy oraz poszukiwania ropy naftowej i gazu.

Gemini 3 wraca do Europy

Jacht GEMINI 3 opuścił Patagonię i wody terytorialne Argentyny i jest w drodze do Europy - taką informację przekazali organizatorzy wyprawy Paszke360. Tym samym zakończyła się trwająca 5 miesięcy batalia sądowa związana z zatrzymaniem polskiego jachtu w celu zabezpieczenia pokrycia rzekomej akcji ratunkowej miejscowej firmy holowniczej.

Podtopienia w Belgii to sprawka małego, ale wyjątkowo psotnego niżu

W ciągu kilku godzin ulewny deszcz zalał kilka belgijskich miast. Studzienki nie nadążały z odbiorem nadmiaru wody, która paraliżowała ruch i podtapiała budynki. - To niewielki niż, ale może dużo nabroić - powiedziała w środowym wydaniu Meteo News synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Tajwan nękany powodzią, sześć ofiar śmiertelnych

Powódź, a także lawiny błotne od kilku dni nękają środkowy i południowy Tajwan. Jak podają lokalne służby ratunkowe, żywioł pozbawił życia co najmniej sześć osób, a ponad siedem tysięcy zmusił do ewakuacji.

Anglia podtopiona, a deszczu będzie więcej

Wielka Brytania ugina się pod opadami deszczu. Niektóre rejony są podtapiane już od kilku dni, a wciąż pada - i to tak intensywnie, że wzrasta zagrożenie powodziowe na obszarach, które jak dotąd nie ucierpiały. W wielu miejscach Walii i południowo-zachodniej Anglii też ogłoszono stany alarmowe.

Nawałnica mocno nabałaganiła

Australię Zachodnią w nocy z wtorku na środę nawiedziły nawałnice, którym towarzyszył zrywający linie wysokiego napięcia wiatr i ulewy. W tym największym australijskim stanie trwa wielkie sprzątanie, a zespoły elektryków starają się przywrócić dostęp do prądu w dziesiątkach tysięcy domów.