Świat

Świat

Specjalnie wlecieli w sam środek burzy

Brytyjscy naukowcy wlecieli samolotem badawczym w sam środek burzy, by dowiedzieć się, jaki mechanizm rządzi powstawaniem ulewnych deszczów. Badacze zebrali istotne dane o temperaturach i ruchach cząsteczek wody we froncie burzowym.

Metan z Arktyki podgrzeje atmosferę

Ocieplenie klimatu powodujące topnienie arktycznej pokrywy lodowej może spowodować uwolnienie do atmosfery niewyobrażalnych ilości metanu. Okazuje się, że gaz znajduje się nie tylko w zamarzniętej tundrze, ale także w samym oceanie, z którego wód uwalnia się poprzez pęknięcia pokrywy lodowej.

Habub przeszedł przez Arizonę

Intensywna burza piaskowa przeszła przez Tucson w amerykańskim stanie Arizona, ograniczając widoczność i powodując kłopoty w komunikacji. Lokalne władze ostrzegały przed trudnymi warunkami i możliwymi kłopotami zdrowotnymi.

Zmrożony tunel chroni miliony nasion

Spitsbergen to nie tylko śnieżny krajobraz z lisami polarnymi, fokami i naukową stacją badawczą. Znajdują się tam też obiekty o strategicznym znaczeniu dla naszej planety. Jednym z nich jest Globalny Bank Nasion. W tunelu wydrążonym w skale przechowuje się 1,5 mln próbek nasion roślin jadalnych.

"Niebo poruszało się w dwóch różnych kierunkach"

- Spojrzeliśmy w górę i zobaczyliśmy, że niebo porusza się w dwóch różnych kierunkach - relacjonował kierowca, który uwiecznił na filmie tornado, jakie w poniedziałek przeszło nad Anglią. Jak informują media, w gwałtownej burzy nikt nie ucierpiał, odnotowano jedynie uszkodzenia domostw - głównie dachów i połamane drzewa.

Za ciepło, by żyć. El Niño w akcji

Odnalezienie tysięcy martwych zwierząt, które Pacyfik wyrzucał od kilku miesięcy na plaże Peru, zmusiło władze do sprawdzenia, co jest powodem masowego wymierania delfinów i pelikanów. Wstępne ustalenia wskazują, że może być to El Niño - fenomen pogodowy, który odpowiada m.in. za ocieplenie się chłodnych wód Oceanu Spokojnego.

Największa susza od 30 lat. A zaraz obok katastrofalna powódź

Północno-wschodnią Brazylię nawiedziła największa susza od 30 lat. Władze wprowadziły stan wyjątkowy w 266 gminach. Brak wody zmusza ludzi do migracji w poszukiwaniu pracy. Jednocześnie w dorzeczu Amazonki nastąpiła katastrofalna powódź na niewyobrażalną skalę.

Rosną milimetr rocznie i widać to z orbity

Leżące na pograniczu stanów Kalifornia i Nevada pasmo górskie Sierra Nevada z roku na rok się podnosi - wynika z długoletnich obserwacji naukowców. Góry rosną o ok. 1-2 mm rocznie. Choć laikom taki wynik może się wydać niezbyt imponujący, geolodzy twierdzą że to dynamiczny proces, na dodatek dostrzegalny z kosmosu.

Milion drzew dla Patagonii. Ratują rezerwat w Chile

W Chile ogłoszono program "Milion drzew dla Patagonii" - zalesienia jednego z największych na świecie parków narodowych, Torres del Paine w Patagonii. Ten górski rezerwat ucierpiał poważnie na początku tego roku w gigantycznym pożarze, który strawił 17 tys. ha lasów. Ogień wybuchł przez nieuwagę izraelskiego turysty.

Spustoszenie po tornado w Japonii

Nawet pół tysiąca domów mogło zostać uszkodzonych po przejściu tornado i gwałtownych nawałnic we wschodniej Japonii. Ten rzadki w Kraju Kwitnącej Wiśni kataklizm zabił 14-letniego chłopca i ranił kilkadziesiąt osób. Trzy osoby zostały prawdopodobnie rażone piorunem. Władze samorządowe poprosiły o pomoc obronę cywilną.

"Nie chodźcie na plaże!"

Peruwiańskie władze zaapelowały do mieszkańców i turystów o unikanie plaż w północnej części kraju, gdzie znaleziono setki martwych pelikanów i delfinów. Nie wiadomo dotychczas, co spowodowało śmierć zwierząt.

Zeżarły mieszkanie w kilka godzin

Kolonia termitów przypuściła zmasowany atak na mieszkanie w chińskiej metropolii Chongqing. Owady w ciągu zaledwie kilku godzin zżarły dosłownie wszystko: framugi drzwi, ramy łóżek, boazerię, a nawet firanki. Eksperci twierdzą, że uaktywniły się na skutek wysokiej temperatury.

Szybka jazda bez trzymanki dookoła świata

Pasy zapięte, czas start! Zapraszamy na podróż w czasie dookoła świata. Zobaczycie, jak po względem rozwoju technologicznego i przemysłowego zmieniała się nasza planeta na przestrzeni ostatnich lat.

Super Księżyc obudził zombies w Czechach?

Niektórzy naukowcy wiążą zbliżenie Księżyca do Ziemi z powstawaniem niezwykłych zjawisk. Księżyc w perygeum zbiegł się wczoraj z pojawieniem się hordy zombies na Moście Karola w czeskiej Pradze.

Tajemniczy kataklizm u podnóża Annapurny

Nie wiadomo, co było powodem gwałtownego wezbrania rzeki Seti w Nepalu. Fala powodziowa zmiotła z powierzchni ziemi cała wioskę w popularnym regionie trekkingowym u stóp Annapurny. Na razie potwierdzono śmierć trzynastu osób, czterdzieści wciąż uważa się za zaginione. Wśród nich są rosyjscy turyści.

Drożyzna na włoskich plażach

Coraz drożej jest na włoskich plażach - alarmuje organizacja obrony praw konsumentów Codacons. Według jej wyliczeń, wyjazd nad morze będzie w tym roku kosztować średnio o 15 procent więcej.

Upadkiem podbił internet. Po tygodniu zginął na autostradzie

Miłość do ludzi zgubiła czarnego niedźwiedzia, który w ostatnich dniach stał się bohaterem internetu. Miś, który przed ponad tygodniem został uśpiony na terenie kampusu Uniwersytetu Kolorado, co skończyło się efektownym upadkiem z drzewa na materac, zginął w wypadku na autostradzie.

Rzeka puszcza gazy i truje stolicę

Kilkadziesiąt milionów Hindusów ma utrzymanie dzięki rzece Yamuna, nawadniającej okoliczne uprawy. Tak jest jednak tylko w górnym biegu rzeki. W dolnym Yamuna jest tak zanieczyszczona, że emituje do atmosfery siarkowodór i amoniak, trując mieszkańców New Delhi i innych miast.

Groźne gąsienice niepokoją organizatorów Igrzysk

Londyn opanowały niosące śmiertelne zagrożenie gąsienice korowódki dębówki. Zanim przepoczwarzą się w ćmy, ich ciała pokrywają dziesiątki tysięcy włosków powodujących silne reakcje alergiczne. Jeśli owady nie przepoczwarzą się przed 27 lipca, staną się zagrożeniem już nie tylko dla londyńczyków i turystów, ale także dla olimpijczyków.

Xalitzintla błaga Popocatepetl o łaskę

Meksykanie z wioski Xalitzintla, nad którą góruje Popocatepetl, składali w czwartek hołd wulkanowi. Wszystko po to, żeby wyprosić deszcz, dzięki któremu pola na jego zboczach obrodzą w plony.

Idzie monsun, więc uszczelniają okna

Azja Południowo-Wschodnia przygotowuje się na nadejście letniego monsunu. Temperatury nad lądem przekraczają już 40 st. C, co zawsze o tej porze roku poprzedza nadejście chłodniejszego, wilgotnego powietrza znad oceanu.

Susza na początku miesiąca, na koniec rekord opadów

- Kwiecień 2012 był w Wielkiej Brytanii najbardziej mokrym miesiącem we współczesnych statystykach meteorologicznych - podał brytyjski narodowy serwis meteorologiczny Met Office. Na Wyspy spadła największa od 1910 r. ilość deszczu odnotowana w jednym miesiącu. Paradoksalnie - zaledwie przed kilkoma tygodniami kraj zmagał się z horrendalną suszą.

JUICE poszuka życia na księżycach Jowisza

- Przyglądanie się lodowym księżycom Jowisza będzie naszą następną wielką misją badawczą - oznajmiła w środę Europejska Agencja Kosmiczna. Członkowie ESA zdecydowali, że miliard euro na realizację projektu otrzymają naukowcy pracujący nad sondą JUICE. Ma ona sprawdzić, czy pod warstwą lodu na Kalisto, Europie i Ganimedesie znajduje się woda w stanie ciekłym.

Harley-Davidson wróci do właściciela po 14-miesięcznym dryfowaniu przez ocean

Odnalazł się właściciel Harleya-Davidsona porwanego z japońskiego wybrzeża przez falę tsunami i wyrzuconego na kanadyjski brzeg. 29-letni Ikuo Yokoya ma teraz szansę odzyskać ulubiony pojazd - jedyną rzecz z utraconego w katastrofie dobytku. Dealer, od którego Japończyk kupił motocykl, deklaruje pomoc w jego przechowywaniu, a Harley-Davidson rozważa transport na własny koszt z Kanady do Japonii.