Setki wilków zostały pozbawione życia, choć sezon polowań na nie dopiero się rozpoczął. Od stycznia tego roku, z powodu cięć budżetowych, zwierzęta te w USA nie są już chronione.
Przez wiele lat wilki były kością niezgody pomiędzy amerykańskimi hodowcami bydła a ekologami. Ci pierwsi przeklinali zwierzęta, które dziesiątkowały ich stada, drudzy natomiast podkreślali ważne miejsce wilków w ekosystemie.
Początek sezonu - setki ofiar
W latach 20. XX wieku te znienawidzone zwierzęta omal nie wyginęły, jednak od lat 60. - kiedy to prawo zaczęło je chronić - ich populacja znacząco wzrosła. Od stycznia 2012 roku, kiedy wilki za sprawą cięć budżetowych zniknęły z listy zagrożonych gatunków, ludzie znów mogą legalnie brać je na muszki.
Mimo że w wielu stanach USA dopiero co rozpoczął się okres, w którym dozwolone jest polowanie na wilki, setki tych zwierząt już straciły życie.
Giną te z Yellowstone
50 wilków zginęło w Wyoming, którego mieszkańcy po raz pierwszy nie potrzebują pozwolenia na to, żeby móc do nich strzelać. Aż siedem z tych, które straciły życie, zamieszkiwało Park Narodowy Yellowstone. Na terenie Parku wilki są chronione, jednak ta pechowa siódemka wyszła poza jego granice.
Obrońcy zwierząt z Wyoming biją na alarm, gdyż w całym stanie żyje tylko 328 wilków.
Pozwy
Jak podają ekolodzy z Idaho, dotąd w tym stanie zabito 96 wilków. W ubiegłym roku w Idaho oraz w sąsiadującej z nim Montanie zabitych zostało 545 tych zwierząt. To dlatego, że strzelać do wilków można tam bez ograniczeń. Eksperci z Center for Biological Diversity uznają to za niebezpieczne dla wilczej populacji, dlatego też złożyli w sądzie pozew przeciwko United States Fish and Wildlife Service - rządowej agencji zarządzającej florą i fauną.
Brak ochrony
Na wilki poluje także Minnesota. Na razie zginęło tam 147 osobników - aż dwa razy więcej niż zakładały lokalne władze. W sobotę 24 listopada rozpocznie się druga faza polowań, co oznacza, że bilans zabitych zwierząt będzie jeszcze wyższy. Wcześniej w Minnesocie postanowiono, że przez pięć lat od momentu, kiedy wilki zostną pozbawione statusu zwierzat zagrożonych wyginięciem, nie będzie można na nie polować. Ustalenie to jednak nie weszło w życie.
Autor: map/mj / Źródło: livescience.com