- Brak działań w dziedzinie ochrony klimatu może spowodować niewyobrażalne straty finansowe - alarmuje grupa światowych inwestorów. Przedsiębiorcy zwrócili się do polityków o podjęcie natychmiastowych działań, aby pomóc środowisku.
W otwartym liście koalicja przedsiębiorców, której aktywa wynoszą kosmiczną sumę 22,5 biliona dolarów, zwróciła uwagę, że gwałtowny wzrost emisji gazów cieplarnianych oraz ekstremalne warunki pogodowe powodują wzrost ryzyka inwestycyjnego. To natomiast, zdaniem sygnatariuszy listu, przekłada się na zmniejszenia bezpieczeństwa inwestycji i oszczędności milionów ludzi na całym świecie.
Grupa przedsiębiorców ze Stanów Zjednoczonych, Azji, Europy i Australii zwróciła się z apelem o podjęcie realnego dialogu między rządami a inwestorami. - Zdecydowane kroki rządów w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla są palącą koniecznością - ocenił Chris Davies, dyrektor programów inwestycyjnych w organizacji Ceres, zrzeszającej inwestorów i ekologów.
Mniej dotacji dla węgla
Przedsiębiorcy zaproponowali rozwiązania, które mają korzystnie wpłynąć na ochronę środowiska. Chcą między innymi zaprzestania dotacji do paliw kopalnych. Szczególnie dopłat mających pobudzić rynek węgla. W liście podkreślono, że niedawna zmiana lidera w Chinach może utrudnić negocjacje w tej sprawie.
Przed Doha Data publikacji listu nie jest przypadkowa. Za niespełna tydzień, 26 grudnia, w katarskim Doha odbędzie się konferencja klimatyczna. W spotkaniu weźmie udział prawie 200 przedstawicieli rządów.
Podczas konferencji zostanie podsumowana realizacja protokołu z Kioto dotycząca redukcji emisji gazów cieplarnianych. Uczestnicy spotkania podejmą się również ambitnego zadania, jakim jest wypracowanie nowego kompromisu w tej sprawie.
Palący problem
W ostatnim czasie światowe instytucje w swoich raportach zwracały uwagę na problem ochrony klimatu. W niedzielę Bank Światowy ostrzegł przed skutkami globalnego ocieplenia. Do końca stulecia wskutek wzrostu temperatury światu grożą niedobory żywności, wzrost poziomu oceanów, huragany i susze- alarmują eksperci Banku Światowego.
W czwartek działająca przy ONZ Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że ilość gazów cieplarnianych w atmosferze pobiła kolejny rekord. W porównaniu do czasów sprzed industrializacji, koncentracja dwutlenku węgla w powietrzu wzrosła o 40 proc.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: Reuters