Domom, które uszkodziła ubiegłotygodniowa burza śnieżna w Plum Island (Massachusetts), zagrażają teraz wdzierające się na ląd fale. Mieszkańcy gotowi są łamać prawo, by chronić swój dobytek.
Mieszkańcy Plum Island - wyspy na północno-wschodnim wybrzeżu stanu Massachusetts, którą w piątek 8 marca nawiedziła zimowa burza - robią co mogą, by ochronić swoje domy przed zniszczeniem. Jak podają amerykańskie media, w trakcie nawałnicy sześć domów zostało kompletnie zdewastowanych, 13 nie nadaje się do zamieszkania. Teraz co najmniej 40 naruszonym zagrażają dosięgające wybrzeża oceaniczne fale.
"Ludzie robią to, co muszą"
W obawie o swoje domy budują bariery, które mają uniemożliwić wodzie wdzieranie się. - Niektórzy używają kamieni, inni wykorzystują piasek - powiedział dziennikowi "The Boston Globe" Doug Packer, urzędnik z Newbury.
Niektóre z działań, jakie podejmują mieszkańcy, są zakazane przez prawo stanu Massachusetts. Mowa tu na przykład o stawianiu barier z betonu, które uważa się za zbyt ingerujące w środowisko naturalne. Ci, których domom grozi zawalenie, uważają obowiązujące regulacje za surowe i biorą sprawy w swoje ręce.
- Wszyscy, których domy zostały naruszone, działają - mówi Bob Connors, mieszkaniec Plum Island. - Ludzie robią to, co muszą - dodaje.
Urzędnicy to zweryfikują
Urzędnicy zajmujący się sprawami środowiska przyznają, że rozumieją starania, jednakże w niedługim czasie sprawdzą, czy prawo nie zostało złamane.
"Jeśli standardy nie zostaną zachowane, będziemy dążyć do tego, by przywrócić okolicy pierwotny wygląd" - napisali w oświadczeniu.
Packer ma nadzieję, że jego koledzy urzędnicy wezmą pod uwagę wyjątkowe okoliczności. Krytykuje ich jednocześnie za to, że przyjęli zasadę "niech natura robi swoje".
Spadło nawet 60 cm
W ubiegłym tygodniu na północnym wschodzie USA miały miejsce burze śnieżne. Najgorsza sytuacja panowała właśnie w stanie Massachusetts, gdzie lokalnie spadło 60 cm białego puchu. W samym Bostonie odnotowano opady w wysokości 40 cm. Dodatkowo na wybrzeżu silnie wiało, przez co m.in. zrywało linie energetyczne.
Autor: map/rs / Źródło: "The Boston Globe"