Dziś zaczynają się świetne warunki do obserwacji komety C/2011 L4 PanSTARRS. Zaświeci ona wyjątkowo jasno niedługo po zachodzie słońca. Możemy liczyć na świetne warunki obserwacji, bo – jak informuje synoptyk TVN Meteo - niebo będzie niemal bezchmurne.
Warto tej nocy uważnie spojrzeć w niebo, bo pojawi się na nim spektakularna kometa C/2011 L4 PanSTARRS. Astronomowie przekonują, że będzie wyjątkowo jasna o cudownie długim i srebrzystym ogonie. Co więcej, nie będziemy potrzebowali do jej obserwacji ani teleskopu ani lornetki.
Dojrzymy ją gołym okiem
- Blask komety powinien wynosić 3 magnitudo, a jednocześnie 45 minut po zachodzie Słońca (który nastąpi o godz. 17.44) powinna świecić kilkanaście stopni nad zachodnim horyzontem. Bez problemów dojrzymy ją gołym okiem, ale użycie lornetki pozwoli rozpoznać szczegóły jej głowy i warkocza - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Kometa powinna ciągnąć za sobą spektakularny ogon gazu i pyłu kosmicznego, podobny, jaki widoczny jest na powyższym wideo.
Wyż zapewni czyste niebo
Warto wypatrywać tego zjawiska właśnie dzisiejszego wieczoru, bo dzięki wpływowi wyżu warunki do obserwacji będą naprawdę bardzo dobre. - Niebo powinno być bezchmurne, zwłaszcza w centrum i na wschodzie kraju - zapowiada synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. - Miejscami mogą się pojawić tylko ławice delikatnych cirrusów - dodaje.
Jak dostrzec kometę
W poszukiwaniu na niebie komety można posłużyć się Księżycem jako drogowskazem. - Jego wąski sierp będzie świecił kilka stopni nad kometą. Choć oba powinny być widoczne gołym okiem, właśnie w tym momencie może przyjść nam z pomocą lornetka. Wyjście na obserwacje tuż po godzinie 18 i przejrzenie zachodniego horyzontu niewielkim instrumentem o średnicy obiektywu 30-50 mm i powiększeniu 7-10 razy może ułatwić nam zlokalizowanie Księżyca, a także świecącej pod nim komety. Używając lornetki zwiększamy także swoje szanse na dojrzenie głowy i warkocza C/2011 L4 - radzi astronom.
Niezwykła kometa
Kometa C/2011 L4 została odkryta 6 czerwca 2011 r. przez zlokalizowane na Hawajach teleskopy Pan-STARRS. Zbudowana jest z minerałów, skał i lodu, a jej wiek szacuje się na 4,5 mld lat.
To pierwsza z dwóch komet, która minie Ziemię w tym roku. Druga to ISON, która ma być najjaśniejszą kometą, jaką do tej pory widzieliśmy z Ziemi. Swoją jasnością może nawet przyćmić Księżyc. Po naszym niebie przeleci w listopadzie.
Ostatnie dwie bardzo jasne komety, które przelatywały blisko nas to Hale-Bopp z 1997 r i 17P/Holmes z 2007 r.
Autor: mm,js//tka / Źródło: Reuters TV