Świat

Świat

W jednym z nich nie dożywa się 50-tki. Oto najbardziej skażone miejsca świata

Poważne skażenie kojarzy się głównie z katastrofami elektrowni atomowych. Jednak według najnowszego rankingu opublikowanego przez międzynarodową organizację Blacksmith Institute, skutki kryzysów radioaktywnych wcale nie są większym problemem niż odpady elektroniczne, wycieki ropy naftowej czy rakotwórcze ścieki odprowadzane do wody. - W krajach rozwijających się zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu ponad 200 mln osób - alarmują autorzy raportu.

Olimpijska pochodnia już na ISS. Ale ogień nie zapłonie

Rakieta Sojuz po sześciu godzinach lotu zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jej pokładzie oprócz trzyosobowej załogi znajduje się pochodnia olimpijska. Ze względów bezpieczeństwa niezostanie co prawda zapalona, ale za to w sobotę po raz pierwszy w historii znajdzie się bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej.

Potężny sztorm na Bałtyku odciął prąd 30 tys. domów

Wichura, a także ulewne opady deszczu spowodowały, że około 30 tysięcy fińskich gospodarstw domowych zostało bez prądu. Jak podają synoptycy, wiatr podczas sztormu osiągał prędkość 86 kilometrów na godzinę, co pozwoliło mu zrywać liczne linie energetyczne wzdłuż wybrzeża Finlandii.

W kościele schronili się przed erupcją wulkanu

Nie ustaje aktywność wulkanu Sinabung na Sumatrze. Ostatnia, wtorkowa erupcja trwała 20 minut, a chmura popiołu sięgnęła trzech tysięcy metrów. Sejsmolodzy ostrzegają, że kolejne erupcje mogą nastąpić w każdej chwili, a władze podtrzymują zakaz zbliżania się do podnóża góry.

Olbrzymie statki nie zbliżą się już do Wenecji

Od nowego roku olbrzymie wycieczkowce nie będą mogły podpływać do historycznego centrum Wenecji. Po wielu protestach mieszkańców i władz miasta rząd Enrico Letty postanowił stopniowo ograniczyć ruch statków i promów w rejonie laguny. Choć rozporządzenie uznano za ważną decyzję, są też opinie, że można było zrobić więcej.

Truskawki owocują, zakwitły bzy. W Rumunii lato zamiast jesieni

W Rumunii kolejny tydzień utrzymuje się zaskakująco ładna jak na późną jesień pogoda. Jest tak ciepło, że w niektórych częściach kraju dojrzały nowe zbiory truskawek. Na wybrzeżu z kolei wciąż nie brakuje chętnych do opalania i pływania w morzu.

Indie rozpoczęły podbój Czerwonej Planety

Indyjska sonda Mangalyaana wystartowała zgodnie z planem i o godzinie 10. (naszego czasu) wzbiła się w przestrzeń kosmiczną. Najpierw sonda pokona orbitę Ziemi, następnie po serii manewrów, wzniesie się ku orbicie Marsa. Do Czerwonej Planety dotrze we wrześniu 2014 roku.

Zima przyszła zbyt wcześnie. Do połowy grudnia Jakucja bez dostaw żywności i paliwa

W północnych rejonach Jakucji (wschodnia Syberia) temperatura spadła do -20 st. C. Rzeki zbyt wcześnie skuł lód, więc statki, które miały dostarczyć zaopatrzenie, utknęły na płytkich oblodzonych rzekach. Powoli zaczyna brakować podstawowych artykułów spożywczych. Z powodu niedoborów paliwa występują tam również przerwy w dostawach energii elektrycznej. Ale najgorsze jeszcze nastąpi, bo zima na dobre dopiero się rozpocznie.

Ogromne fale zniszczyły nadbrzeżną promenadę

Potężne fale uszkodziły nadbrzeżną promenadę w San Sebastian, w prowincji Guipuzcoa, która znajduje się w północno-wschodniej Hiszpanii. Lokalni meteorolodzy wprowadzili alarm pogodowy w obawie przed niebezpieczeństwem ze strony potężnego żywiołu.

Raport: grozi nam niedobór wina. Odbije się to na cenach

Światu grozi niedobór wina - wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu analityków Morgan Stanley. Według nich, zapotrzebowanie rynku na wino zdecydowanie przekracza możliwości producentów. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Europie, gdzie - jak informują analitycy - za spadek produkcji wina odpowiada zła pogoda.

Woda zalała centralne regiony Argentyny

Jedna osoba nie żyje, jedna uważana jest za zaginioną, a ponad 50 zostało ewakuowanych po tym, jak ulewne deszcze i silne burze przeszły przez centralne regiony Argentyny.

Fragmenty 80 przyczep "latały po okolicy"

Przerwane linie energetyczne, powalone drzewa, zniszczone budynki, uszkodzonych 80 mieszkalnych przyczep kempingowych. Tak wygląda bilans silnej nawałnicy, która przeszła w nocy z czwartku na piątek przez część Ohio. Niektórzy z mieszkańców skarżą się, że żywioł zniszczył dorobek ich życia.

Nagła powódź w Teksasie. Przez noc spadło nawet 380 l deszczu

Nagła powódź sparaliżowała Teksas. Po gwałtownej ulewie poziom wody w lokalnych rzekach i potokach wzrósł nawet kilkukrotnie. W zalanym Austin wielu mieszkańców najbardziej zagrożonych jest ewakuowanych do tymczasowych schronów w szkołach i kościołach.

Budynki chwiały się nawet 500 km dalej. Trzęsienie ziemi u wybrzeża Chile

Budynki w stolicy Chile zatrzęsły się w czwartek pod wpływem trzęsienia ziemi, jakie nastąpiło u wybrzeży kraju. Jak poinformowały amerykańskie służby geosejsmiczne USGS, epicentrum wstrząsów ocenianych na 6,6 stopni w skali Richtera znajdowało się 500 km od Santiago. Nie ma doniesień o ofiarach i szkodach.

Jeden miesiąc, pięć tajfunów. W Japonii padł rekord

W październiku tropikalne cyklony nawiedziły archipelag Wysp Japońskich aż 5 razy. To rekord dla tego miesiąca. W roku 2013, jak dotąd, Japonia doświadczyła już 27 tajfunów, co też jest niepokojąco wysokim wynikiem. Przyczyn tego można upatrywać m.in. w ociepleniu Pacyfiku.

Do "mrocznego miasteczka" od dziś dociera słońce

Mieszkańcy norweskiego miasteczka Rjukan w środę wreszcie mieli okazję użyć okularów przeciwsłonecznych. Dzięki trzem lustrom, umieszczonym 400 metrów nad miejscowością, udało się "wpuścić" trochę słońca do znajdującego się przez 9 miesięcy w roku w cieniu miasta. Pierwsze promyki powitało kilkuset mieszkańców zgromadzonych na głównym placu.