Trójmiasto

Trójmiasto

Przez setki lat spoglądała na miasto. Figura Madonny wróciła do Malborka

Madonna znów spojrzy "łagodnym wzrokiem i otoczy opieką cały Malbork". Po 70 latach, do zamkowej niszy, wrócił najważniejszy symbol Malborka - ośmiometrowa figura Madonny. Została doszczętnie zniszczona w czasie II wojny światowej, a zebranie środków na odbudowę trwało wiele lat. Do kwietnia mieszkańcy i turyści nie będę jednak mogli jej jeszcze zobaczyć. Dopiero wtedy, już w pełnej krasie, Madonna zostanie odsłonięta.

Szukają chętnych do budowy Trasy Kaszubskiej

GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na projekt i budowę ponad 65-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S6 - z Lęborka do Gdyni - tzw. Trasy Kaszubskiej. Wnioski o udział w obu postępowaniach oferenci mogą składać do 16 listopada. Trasa może być gotowa ok. 2020 roku.

Policjanci i bankowcy wspólnie przeciw kradzieżom "na wnuczka"

Łączą siły, aby pomóc, a przede wszystkim ostrzec starszych ludzi przed coraz częstszymi kradzieżami na "wnuczka". Tak można podsumować spotkanie bankowców i policjantów ze Słupska, podczas którego ustalono szczegóły współpracy. - Zależy nam, żeby bankowcy pytali starszych ludzi, dlaczego wypłacają duże sumy pieniędzy i na co są im potrzebne. To może pomóc uniknąć wielu tragedii - mówi Robert Czerwiński ze słupskiej policji.

Władze Pieniężna przekażą Rosji popiersie gen. Czerniachowskiego

Władze Pieniężna zamierzają przekazać Ambasadzie Federacji Rosyjskiej popiersie zdemontowane z pomnika generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego. Wolę przejęcia obiektu zadeklarowali przedstawiciele lokalnych władz i prywatne osoby z wielu miast Rosji. - Wbrew pogłoskom, popiersia nie chcemy sprzedawać, przekażemy je za darmo - zapewnia burmistrz Pieniężna.

Policjant podejrzany o udział w handlu narkotykami

22-letni policjant z Gdańska jest podejrzany o handel narkotykami, grozi mu nawet 12 lat więzienia i wydalenie ze służby. W tej samej sprawie policja zatrzymała również dwóch 20-latków, u których znaleziono niemal pół kilograma marihuany.

Poszedł na grzyby, znalazł pociski. "Leżały tuż przy drodze"

Mieszkaniec Czerska długo będzie pamiętał weekendowe grzybobranie. Podczas rodzinnego spaceru zamiast grzybów znalazł dwa pociski. - Wygląda na to, że ktoś je wykopał i zostawił przy drodze - mówi Łukasz Wyrwas, który o swoim znalezisku poinformował policję. W poniedziałek pociskami mają się zająć saperzy.

Zwierzęta w zoo już czują jesień

To już ostatni moment, żeby zobaczyć w gdańskim zoo brodzące w stawie flamingi czy wygrzewające się na wybiegu kangury. Wkrótce część zwierząt trafi do zamkniętych pawilonów. - Zwierzęta czują najmniejsze zmiany pogody. Kiedy jelenie wchodzą do wody, wiemy, że czeka nas deszcz. Kangury czuja, że robi się coraz chłodniej, dlatego znacznie więcej jedzą - mówi Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo.

ORP Błyskawica dołączy do  wirtualnych potęg II wojny

ORP Błyskawica znów stanie do walki na morzach i oceanach. Polska jednostka zmierzy się z potężnymi flotami z II wojny światowej, ale tym razem w wirtualnym świecie. W listopadzie niszczyciel dołączy do grona ponad 100 wiernie odwzorowanych okrętów w grze komputerowej "World of Warships".

Wpuścili gaz i wysadzili bankomat w Gdyni. Do pieniędzy się nie dostali

To była nieudana próba kradzieży - tak można podsumować nocną akcję złodziei w Gdyni. Policja ustala kto o północy wpuścił gaz do jednego z bankomatów i usiłował ukraść z niego pieniądze. Po oględzinach okazało się, że złodziejom nie udało się dotrzeć do kasetek z gotówką. Na razie nikt nie został zatrzymany w tej sprawie.

Na kilkuset zdjęciach uchwycił detale życia w mieście z przełomu XIX i XX wieku. "To wyjątkowy dokument"

Autorem 300 zdjęć jest Augustyn Ziemens, znany na przełomie XIX i XX wieku wejherowski fotograf. Teraz trafiły do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Pomorsko-Kaszubskiej w Wejherowie. Ziemens fotografował miasto, wszystkie wydarzenia z Wejherowa, architekturę, tworzącą się infrastrukturę przemysłową. Oprócz tego normalne, czasem sielankowe życie, ale i chwile poważne, jak I wojna światowa.

Jacht pułkownika Kuklińskiego po 13 latach wrócił do Polski

Po 13 latach pobytu w Chorwacji wrócił do Polski jacht pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. "Strażnik Poranka" to prezent, który Kukliński przekazał Chrześcijańskiej Szkole Pod Żaglami. - Ten jacht przypomina historię pułkownika, to ważne, aby został tutaj i służył dzieciom i młodzieży- mówi ks. prałat Andrzej Jaskuła, prezez szkoły.