Trójmiasto

Trójmiasto

"Przekażcie sobie znak pokoju"

Msza pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku zakończyła uroczystości związane z 36. rocznicą podpisania Porozumień Gdańskich. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i były prezydent, były lider Solidarności Lech Wałęsa.

Obchody Porozumień Sierpniowych. Prezydent wspomina Lecha Wałęsę

- Cieszę się, że chociaż mamy różne poglądy polityczne, jesteśmy razem przy znaku "Solidarności" lat 80., bo ta wartość jest wspólna - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Dodał, że w Polsce są i będą podziały polityczne, gdyż to standard demokracji.

"My chcemy wolnych niedziel, bo niedziela jest dla Boga i rodziny"

- Pamięć historyczna to sól każdego narodu. Naród, który nie dba o swoją tożsamość, szybko zbliża się ku samozagładzie. Dlatego jesteśmy tu w tej sali, kapsule czasu, która cofa nas do roku 80. - tak Piotr Duda mówił podczas uroczystości rocznicowych Sierpnia 80. Przewodniczący "Solidarności" ogłosił też, że związkowcy będę zabiegać o ograniczenie handlu w niedzielę. Zebrali już 350 tys. podpisów, a to jeszcze nie koniec.

Żołnierz GROM zginął podczas ćwiczeń. Jest nagranie z wypadku

Do wypadku z udziałem dwóch żołnierzy GROM doszło w niedzielę na terenie jednostki wojskowej w Gdańsku podczas wykonywania zadania z udziałem śmigłowca. Jeden z żołnierzy spadł na pokład statku, drugi dostał się między nabrzeże, a burtę i zmarł na skutek odniesionych obrażeń.

Wnuk Anny Walentynowicz: dziękuję, że nie zapomnieliście o naszej babci

Wnuk Anny Walentynowicz podziękował premier za to, że pojawiła się właśnie w Gdańsku na 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. - Najwyższy szacunek dla pani i pani rządu za to, co robicie. Nie pozwalacie, aby zapomniano o ludziach, których zasługi są niekwestionowalne a mimo tego przez długie dziesięciolecia ludzie ci byli zagrzebywani w jakimś obrzydliwym, ohydnym dole niepamięci - mówił Piotr Walentynowicz.

Premier przed pomnikiem Anny Walentynowicz. "Ona jest symbolem tamtych dni". O Wałęsie ani słowa

- Anna Walentynowicz poświęcając się walce o godne życie, wolność i solidarność stała się symbolem tamtych dni - powiedziała premier Beata Szydło w 36. rocznicę Sierpnia '80. - Zaangażowana w pomoc innym sama stała się "Anną Solidarnością" - podkreśliła. Premier w swoim przemówieniu nie wspomniała o Lechu Wałęsie, który był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.

Błaszczak: obecność KOD na pogrzebie "Inki" to prowokacja polityczna

- W naszej kulturze, cywilizacji chrześcijańskiej jesteśmy tak ukształtowani, że nie zakłócamy uroczystości, a ci którzy przyszli z KOD-u mieli, wszystko na to wskazuje, intencje takie żeby zakłócić uroczystość pogrzebu "Inki" i "Zagończyka" - mówił w programie "Jeden na jeden" szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Ostatnie pożegnanie Anny Kurskiej. "Mama była bezkompromisowa"

Z wielkim smutkiem żegnamy Annę Kurską - gorącą patriotkę, osobę szlachetną i serdeczną - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych byłej senator. - Mama była bezkompromisowa; stała na gruncie prymatu prawa nad siłą - wspominali Kurską synowie.

Młodzież Wszechpolska: nie zaatakowaliśmy działaczy KOD-u

"Nieprawdą jest, że działacze Młodzieży Wszechpolskiej zaatakowali zwolenników KOD-u" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele stowarzyszenia. Przekonują, że z ich strony nie było ani przemocy fizycznej, ani agresji słownej. "Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej zignorowali obecność grupy KOD-u - piszą.

Zginął żołnierz. "Spadł podczas podejmowania z okrętu przez helikopter"

Żołnierz wojsk specjalnych zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał podczas ćwiczeń w Gdańsku. Był podejmowany z pokładu okrętu przez helikopter. Niestety, z nieznanych przyczyn spadł między burtę a nabrzeże - poinformowała prokuratura. Porucznik zmarł w szpitalu. Inny żołnierz podczas tego samego ćwiczenia został ranny.

Przepychanki na pogrzebie "Inki" i "Zagończyka" . Działacze KOD: poturbowali nas i wyrzucili z placu

Działacze KOD twierdzą, że zostali zaatakowani podczas niedzielnych uroczystości w Gdańsku, a policja nie zagwarantowała im bezpieczeństwa, jedynie poprosiła o opuszczenie placu. Policja potwierdza, że doszło do kłótni między uczestnikami zgromadzenia, ale zaznacza, że nikt nie został poszkodowany i nikt nie złożył skargi. Zawiadomienie w tej sprawie działacze KOD-u złożyli w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku.

Specjalny pokaz "Smoleńska" na festiwalu w Gdyni

Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się specjalny, pozakonkursowy pokaz filmu "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauzego - poinformowali w poniedziałek organizatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni. Pokaz odbędzie się 21 września, trzeciego dnia festiwalu.

Nie zasypiaj na plaży, na to tylko czekają złodzieje

- Na plaży lepiej nie zasypiać - przestrzegają sopoccy policjanci. W ostatnich dniach trójmiejskie plaże były oblegane przez tłumy, chętnie korzystali z tego złodzieje. Ginęły portfele, telefony i biżuteria. Pięć lat więzienia grozi dwóm młodym mężczyznom, których śledczy zatrzymali po tym, jak użyli skradzionej na plaży karty płatniczej.

"Już nikt się nie odważy wymazywać z naszej historii bohaterów"

- Pogrzeb Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" przywraca godność nie im, bo oni nigdy jej nie utracili, lecz państwu polskiemu, które przez lata, nawet po 1989 r. nie potrafiło uhonorować swoich bohaterów – mówił prezydent Andrzej Duda, podczas mszy żałobnej w intencji "Inki" i "Zagończyka" w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

"Żelazny" bohaterem komiksu. Był dowódcą "Inki"

Losy żołnierza podziemia antykomunistycznego Zdzisława Badochy ps. Żelazny zostały przedstawione w najnowszym komiksie wydanym przez IPN. - "Żelazny" to przykład kadry, jaką wyszkolił Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka. Młodych dowódców o wysokim morale i dyscyplinie - podkreśla dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatnie lato z parawanami. Żegnają "zakałę polskich plaż"

Wyśmiewane i nazywane "zakałą plaż" parawany stały się symbolem polskiego lata, jednak już w przyszłym roku na polskim wybrzeżu będzie plaża, na której ich nie spotkamy. Władze Darłowa wyznaczą specjalne miejsce dla turystów bez parawanów, dlatego jeszcze w tym sezonie postanowili je pożegnać w nietypowy sposób. Sprzyja temu pogoda, bo weekend nad Bałtykiem i nie tylko ma być prawdziwie letni.