Trójmiasto

Trójmiasto

Gotują lekarzom za darmo. "Są na pierwszym froncie walki z chorobą"

Lekarze, pielęgniarki, załoga karetki. Każdy, kto w czasie epidemii pracuje w służbie zdrowia może liczyć na darmowy posiłek z restauracji, które biorą udział w akcjach #posilekdlalekarza oraz #gastropomaga. Chociaż obie inicjatywny organizują inne osoby, to cel jest jeden - pomoc tym, którzy "są na pierwszym froncie walki z chorobą".

Wycięli aleję wiekowych dębów, bo "mieli do tego prawo". Mogli jednak zniszczyć chronione gatunki, "a to jest karane"

Mieszkańcy mówią, że rosły tam prawie 200 lat. Teraz aleja dębów w miejscowości Boże (Warmińsko-Mazurskie) zniknęła. Właściciel działki ściął je bez pozwolenia gminy, bo - jak mówi wójt - miał do tego prawo. Z kolei Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska twierdzi, że nie mógł wyciąć drzew, jeśli były tam chronione gatunki. A podobno były.

Cichy piątkowy wieczór. Ulice miast opustoszały

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony przez rząd, by zatrzymać epidemię koronawirusa, zmieni na pewien czas nasze przyzwyczajenia. Widać to było już w piątkowy wieczór. Spacery po zmroku pokazały przede wszystkim puste ulice miast w całej Polsce.

"Antywirusowy rap". Helenka i Jonasz tłumaczą, dlaczego zostali w domu

"Koronawirusie, chcesz dostać tu się. Lecz my się nie damy, bo z domu się nie ruszamy" - śpiewa Helenka razem z braćmi i tatą w opublikowanym w sieci filmie. Zarówno słowa, jak i muzykę napisali sami. - To jest nasz pomysł na spędzanie tego czasu. Lubimy sobie muzykować - mówi Karol Koprukowiak, tata dzieci.

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie? Spot w języku migowym

Informacyjny spot Ministerstwa Zdrowia dotyczący koronawirusa został przetłumaczony na język migowy. Opublikował go Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głusi zwracają jednak uwagę na to, że są w ogromnym stopniu wykluczeni z szybkiego obiegu informacji i apelują o zmiany, które pozwolą im na taki sam dostęp do wiedzy, jak reszcie społeczeństwa.

Sprawdzają przekraczających granice Polski. "Nikt nie protestuje, wszyscy są na to przygotowani"

Służby graniczne prowadzą kontrole sanitarne osób wjeżdżających na terytorium Polski z Niemiec i Czech oraz pasażerów promów i pociągów przybywających zza granicy. Wiele osób jest tym zaskoczonych, ale poddają się rygorowi bez dyskusji i reagują na nią pozytywnie. Jeszcze dziś podobne działania zaczęły się na wschodnich granicach: z Rosją, Białorusią, Ukrainą i Litwą.

Zderzenie samochodu ciężarowego z tramwajem

Samochód ciężarowy zderzył się z tramwajem na placu Grunwaldzkim w Szczecinie. Siła uderzenia była tak duża, że tramwaj wypadł z torów. - Dwóch poszkodowanych pasażerów trafiło do szpitala na badania, ale już zostali wypisani - informuje starszy sierżant Paweł Pankau z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

W całym kraju odwoływane są imprezy masowe

Ze względów bezpieczeństwa, w całej Polsce odwoływane są różnego rodzaju imprezy masowe. Taką rekomendację wydał Główny Inspektor Sanitarny. Do organizatorów imprez zaapelował w poniedziałek również premier Mateusz Morawiecki.

Byli oskarżeni o ułatwienie zabójstwa, sprawa umorzona. Sąd: materiał dowodowy niewystarczający

Tę sprawę sąd rozpatrywał już kolejny raz. "Oczko" i "Duduś" w 2016 roku zostali skazani na 15 lat więzienia za ułatwienie zabójstwa w 1995 roku. Szczeciński sąd uchylił jednak wyrok, sprawa była ponownie rozpatrywania. Teraz została umorzona, ponieważ - w ocenie sądu - materiał dowodowy był niewystarczający, aby uznać, że oskarżeni pomagali przy zabójstwie w poznańskim lokalu "El Chico".

Podejrzenie koronawirusa, szkoła i przedszkole zamknięte

Dzieci musiały jak najszybciej opuścić szkołę podstawową nr 45 i Filię Przedszkola Publicznego nr 58 w Szczecinie. Wszystko przez podejrzenie koronawirusa wśród uczniów. Jak dowiedział się reporter TVN24, jeden z nich miał źle się poczuć. Wcześniej miał przebywać z rodziną w Niemczech w rejonie zagrożonym.