Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne

W głowie miga im tysiąc powiadomień, a trzeba zrobić pranie. "Czuję się jak postać z kreskówki"

Spóźnialscy i zapominalskie. Roztrzepani i bałaganiary. Zdolni, ale leniwi. Znów nie zapłacili rachunków albo pracują piątą noc z rzędu i są tak skupieni, że zapominają zjeść. Późno trafiają do psychiatry i są zaskoczeni diagnozą: ADHD. - Słyszę czasem, że to moda. A więcej diagnoz to efekt narastającej i coraz bardziej powszechnej wiedzy o ADHD u dorosłych. Badania kliniczne nie pozostawiają wątpliwości: to wrodzone zaburzenie neurorozwojowe, które jest spowodowane innym funkcjonowaniem mózgu i nie dotyczy tylko dzieci - mówi Paweł Brudkiewicz, psychiatra, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu osób neuroróżnorodnych. 

Resort zdrowia chce skupić się na psychiatrii dziecięcej

To jedna z najważniejszych spraw dla resortu zdrowia: psychiatria dziecięca. Że jest w dramatycznym stanie to wiadomo od dawna. Zmiana ma być systemowa – pieniędzy i specjalistów też ma być więcej. Przede wszystkim chodzi o to, by młode osoby w pierwszej kolejności trafiały do psychologów w poradniach blisko domu. Anna Wilczyńska.

Telefon do bliskiej osoby? Nie mają takiej. "Nie chce mi się nawet ubrać"

Mężczyzna patrzy w telefon: Janek już nie żyje, Krysia też. Lista kontaktów zmniejsza się z każdym rokiem. Dzieci i wnuki zapracowane, czasem zadzwonią, rzadziej odwiedzą. W domu pusto, bo żona też nie żyje. Samotność odbiera sens, by rano wstać z łóżka i się ubrać... W 2022 roku co trzecią osobą, która odebrała sobie w Polsce życie, był senior lub seniorka.

"Szef na mnie krzywo patrzy". Nieraz cierpią przez to całe rodziny

Na myśl o wyjściu do pracy trzęsą ci się ręce? Mobbing to niestety powszechne zjawisko, które według badań dotknęło w ubiegłym roku ponad 41 procent Polaków. Dziś, w Międzynarodowy Dzień Walki z Mobbingiem, rusza pierwsza ogólnopolska kampania przeciwko prześladowaniu w miejscu pracy. - Chcemy uświadomić społeczeństwo, że bezpieczeństwo i dbałość o zdrowie psychiczne pracowników to najważniejszy cel współczesnego rynku pracy - podkreśla Katarzyna Jarymek, prezeska Dobrej Fundacji, powołanej do walki z mobbingiem. 

Jak przetrwać święta? "Warto zapytać, czy chcemy mieć rację, czy relacje"

Gdy mówię: "Mamo, tato, to jest temat dla mnie trudny i nie chcę o tym rozmawiać" - zaznaczam, że w tym miejscu przebiega moja granica. Mam do tego prawo, na przykład gdy znów pytają, kiedy przyprowadzę kawalera albo kiedy wreszcie będą wnuki. Myślę, że mówienie o tym, co dzieje się w nas, a nie oskarżanie innych, jest kluczem do właściwej komunikacji - radzi dr Joanna Gutral, psycholożka.

Новий уряд фінансуватиме телефон довіри для дітей та молоді 116 111  

Телефон довіри для дітей та молоді - 116 111 - з 2024 року фінансуватиметься новим урядом на 100 відсотків, - заявив у п’ятницю депутат від "Громадянської коаліції" Артур Лонцький. "Треба підтримувати наймолодших. Телефон довіри - це базова форма допомоги молодим людям, які перебувають у психічній кризі", - сказав він. 

System diagnostyczny ich nie widzi. Bo lepiej się maskują? "Dziwne"

Ewa rozmawia swobodnie tylko wtedy, jeśli siada obok swojego rozmówcy. Monikę stresuje, gdy rozmówca co chwilę zmienia temat. Magdalena woli ciszę, bo dźwięki zlewają się jej w jeden głośny szum. Wszystkie łączy to, że są kobietami w spektrum autyzmu, a diagnozę otrzymały w dorosłym życiu. Dlaczego tak późno?