Wielkanoc

Wielkanoc

Tradycja wiosennego kolędowania, czyli chodzenie z konopielką

Kompanie wołoczebników, czyli grupy mężczyzn, śpiewały kiedyś w Wielkanoc chodząc po wsiach w Podlaskiem wiosenne życzenia - urodzaju gospodarzom, a pannom i kawalerom zmiany stanu cywilnego. Tradycja wiosennego kolędowania wskrzeszana jest we wsiach w okolicach Knyszyna.

Jajeczne obżarstwo już za chwilę. Czy może nam zaszkodzić?

Zbliża się Wielkanoc - w wielu polskich domach na świątecznym stole pojawią się więc jaja i majonez. O ile ten drugi nie ma zbyt dobrej sławy wśród miłośników zdrowego jedzenia, tak jaja są jednym z bardziej pożywnych produktów. Dowiedz się o ich wszystkich zdrowotnych zaletach.

"Słowa, które kaleczą", "nowa Targowica". Hierarchowie Kościoła zabrali głos

W czasie świąt wielkanocnych głos zabierają najważniejsi hierarchowie polskiego Kościoła. Wielu z nich, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak, przypominało o przypadającej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. Część odniosła się do trwającego w naszym kraju sporu politycznego. Pojawiły się apele o pojednanie, ale także zarzuty, że wyciąganie polskich sporów na forum międzynarodowym to "nowa Targowica".

Nietypowe tradycje wielkanocne z całego świata

Omlet z prawie pięciu tysięcy jaj, zawody w toczeniu pisanek, jagnięce gulasze, bitwa na jajka i własnoręcznie wykonane latawce. To tylko niektóre tradycje, które ubarwiają święta wielkanocne w różnych regionach świata.

Jajko - symbol odradzającej się przyrody

Jajko początkowo związane było z kultem pogańskim i korespondowało ze Słońcem. Symbolizowało też odradzającą się przyrodę. Dopiero długo po wprowadzeniu chrześcijaństwa zaczęto łączyć je ze sferą sacrum i utożsamiać z wielkanocnym odrodzeniem życia. Poznajcie historię jajka.

Jak nie przytyć w czasie świąt wielkanocnych

Walka z nadprogramowymi kilogramami z zasady prosta i łatwa nie jest. A świąteczny suto zastawiony stół nijak nie pomaga. Pomagamy natomiast my, przygotowując garść porad, jak przetrwać ten czas i nie zrujnować dotychczasowych osiągnięć.

Są duże szanse na piękną pogodę w Święta

Mamy rewelacyjną wiadomość. Według aktualnych modeli synoptycznych Święta Wielkanocne będą bardzo ciepłe. Na termometrach zobaczymy nawet 15 st. C. Jednak niestety do Wielkiej Soboty chłód nas nie opuści.