Wielkanoc

Wielkanoc

- Kapłaństwo ma być kapłaństwem służebnym wobec wiernych i całego Kościoła - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który w Wielki Czwartek odprawił mszę św. dla księży. Z kolei kard. Stanisław Dziwisz powiedział kapłanom modlącym się w Łagiewnikach, że księżmi "jesteśmy zawsze" i "zawsze mamy być dla innych", a istota posługi kapłańskiej zawiera się w dwóch słowach: "kochać i służyć".

W nadchodzące święta nie będziemy skazani na siedzenie za stołami. Warto zaplanować wiosenne spacery, bo aura będzie sprzyjać temu, by spędzać czas na świeżym powietrzu. Opady mogą się pojawić, ale słabe i na krótko, a temperatury będą się wahać od 17 do 22 st. Celsjusza.

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w nocy z soboty na niedzielę odprawił nabożeństwo paschalne w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji. W liturgii uczestniczyło około 5 tys. osób.

Wysoka temperatura, plaża, imprezy - tak wygląda Wielkanoc w Brazylii. Zupełnie inaczej spędza się święta w Himalajach, gdzie o typowych potrawach wielkanocnych można zapomnieć. W obu tych miejscach świętują rodowici poznaniacy - Michał Scheffler i Bartłomiej Wróblewski.

Dziś drugi dzień Świąt Wielkanocnych, traktowany przez polski Kościół katolicki jako kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa. W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny, znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek.

- Mówienie o jakimś strasznym prześladowaniu chrześcijan, katolików w Polsce jest dla mnie czymś niezrozumiałym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 bp Grzegorz Ryś, odnosząc się do prześladowania chrześcijan, m.in. w Nigerii. Duchowny tłumaczył też, że sposobem na rozwiązanie problemów Kościoła nie jest wewnątrzkościelna dyskusja, a ewangelizacja wiernych.

W perspektywie zmartwychwstania nabierają blasku ciemne strony ludzkiej egzystencji, cierpienia, przemijania, śmierci - mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas mszy w Niedzielę Wielkanocną. Jak tłumaczył, wszystko to, co trudne w naszym życiu, "każda ciężka niewdzięczna praca, cierpienia i ofiary, mają głębokie zbawcze znaczenie, jeżeli niesiemy je razem z Chrystusem". W całym kraju katolicy upamiętniają dzień zmartwychwstania Chrystusa.

W Koprzywnicy co roku, w czasie wieczornej mszy rezurekcyjnej, odbywa się bziukanie, czyli wydmuchiwanie nafty na płonące pochodnie. Nikt nie pamięta, skąd wzięła się ta praktykowana od pokoleń tradycja. Wiadomo jednak, że prawdopodobnie nigdzie indziej nie ma podobnego zwyczaju wielkanocnego.

W homilii podczas Mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę papież Franciszek wzywał wiernych, by nie popadali w zniechęcenie i nie tracili ufności. Apelował, by nie zamykać się na nowość, jaką w życie może wnieść wiara w Boga.

Para prezydencka Anna i Bronisław Komorowski wraz z wnuczkiem Stasiem wspólnie z podopiecznymi Fundacji "Sto Pociech", działającej na rzecz rodzin z małymi dziećmi, ozdabiali w Wielką Sobotę jajka wielkanocne. Następnie uczestniczyli w poświęceniu pokarmów.

Przeżycia najgłębszej radości, która płynie ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, życzył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w Wielką Sobotę, podczas tradycyjnego święcenia pokarmów przed Bazyliką Mariacką na Rynku Głównym w Krakowie. - Chrystus zmartwychwstały jest symbolem życia dla nas wszystkich - mówił kard. Dziwisz.