Dwa tuziny Filipińczyków dało się przybić w Wielki Piątek do krzyża zgodnie z żywą w północnej części Filipin tradycją, której nie pochwala Kościół katolicki. Pokutnicy mają nadzieję, że wyproszą u Boga łaski dla siebie i rodziny albo odpokutują winy.
Polską wspólnotę narodową współtworzą w istotnym stopniu wspólnoty ludzi wiary, także Kościoły różniące się między sobą - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas nabożeństwa wielkopiątkowego w luterańskim kościele Jezusowym w Cieszynie na Śląsku.
Fragment gwoździa, którym Jezus Chrystus był przybity do krzyża wierni całują i dotykają tylko raz w roku – w Wielki Piątek. To jedna z dwóch takich relikwii w Polsce.
- Pogoda zwariowała - komentuje synoptyk Artur Chrzanowski. Według obecnej prognozy pogody Wielkanoc będzie chłodniejsza i bielsza niż ostatnie Boże Narodzenie.
W Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie wcześnie rano rozpoczęły się wielkopiątkowe uroczystości religijne. Drzwi bazyliki otwarto na chwilę, aby do środka na liturgię Męki Pańskiej weszli oczekujący wierni i łaciński patriarcha Fuad Twal.
Od rana w stolicy Małopolski nieprzerwanie sypie śnieg. Na drogach jest ślisko.
- Na mieście 94 jednostki odśnieżające – informuje MPO. Mimo to, komunikacja miejska ma spore problemy. Wiele autobusów jest opóźnionych.
Do tej pory Polacy na świętach nie oszczędzali. Teraz jest już inaczej. Jedynie co piąty z nas wyda na Wielkanoc więcej niż rok temu - informuje "Rzeczpospolita".
Tuż przed Wielkanocą w Rzymie zanotowano niemal komplet gości w hotelach i pensjonatach. Liczba pielgrzymów wzrosła o ponad 10 procent. Prasa nazywa to "efektem Franciszka" - wierni z całego świata przyjeżdżają na Wielki Tydzień z nowym papieżem.
Dzisiaj Wielki Piątek, jeden z najważniejszych dni dla ponad miliarda katolików na całym świecie, w którym przypominana jest ofiara Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego w Jerozolimie. Zarówno w Ziemi Świętej jak i Watykanie odbędą się centralne uroczystości towarzyszące temu świętu. W Polsce ten dzień zakończy Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Poprowadzi ją kard. Kazimierz Nycz.
Dźwięk hałaśliwych klekotów, zwanych także skrzekotami, popychanych przez biegnących ministrantów, przypomniał w samo południe w Wielki Czwartek mieszkańcom wielkopolskich Mnichowic o męce Chrystusa.
Niewykluczone, że niektórzy z nas w Wielką Sobotę pójdą do kościoła, przedzierając się przez śnieg. Poza tym najnowsza prognoza pogody na Wielkanoc przewiduje, że w niedzielę będą maksymalnie 4 st. Celsjusza. Po świętach czeka nas jeszcze stosunkowo długi okres bez wiosny.
Bardzo dziwny marzec - przyznają zgodnie niemieccy meteorolodzy. - Jeśli spojrzymy na rejon na południe od Meklemburgii-Pomorza Przedniego aż po Saksonię, to okazuje się, że na tym obszarze marzec był najzimniejszy od 130 lat. Podobną pogodę mieliśmy tutaj ostatnio w 1880 roku - mówi meteorolog.
Przedwiośnie - tak najkrócej można opisać pogodę w Wielkanoc. Według najnowszej prognozy pogody, trochę się ociepli i w całym kraju dzienne temperatury będą się utrzymywać na plusie. Będzie mokro od deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie może jeszcze poprószyć śnieg, ale zza chmur powinno czasem przebić się słońce.
Wrocławski magistrat zapowiada zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej w czasie Świąt Wielkanocnych. Część linii autobusowych i tramwajowych będzie kursować według niedzielnych rozkładów jazdy, a niektóre linie zostaną zawieszone.
W Wielki Czwartek startuje pierwsza edycja poznańskiego Tygla - targowiska regionalnej żywności. Organizatorzy liczą na to, że stragany będą się uginały od łomnickich serów, pierogów i ryb wędzonych na dębowym drewnie.
- Środa to ostatni bardzo zimowy dzień - zapowiada Omenaa Mensah, prezenterka pogody TVN Meteo, dodając, że wtedy jeszcze popada śnieg. W następnych dniach, wraz ze zmianą cyrkulacji powietrza, charakter opadów zmieni się na bardziej wiosenny.
Oratorium "Triumf Czasu i Prawdy" Georga Friedricha Händla, otworzyło jubileuszowe Misteria Paschalia. Publiczność przyjęła je owacjami na stojąco. To już dziesiąta edycja festiwalu muzyki dawnej, który zdążył wyrobić sobie rozpoznawalną markę i przyciąga wybitnych artystów z całego świata.
Pisankę - grzechotkę mającą ok. 900 lat można od wtorku oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Pisanka z Podhorzec jest jednym z dwóch takich znalezisk znajdujących się w Krakowie. Będzie pokazywana w ramach cyklu „Zabytek miesiąca" do końca kwietnia.