Wielkanoc

Wielkanoc

W czasie świąt wielkanocnych głos zabierają najważniejsi hierarchowie polskiego Kościoła. Wielu z nich, w tym prymas Polski abp Wojciech Polak, przypominało o przypadającej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. Część odniosła się do trwającego w naszym kraju sporu politycznego. Pojawiły się apele o pojednanie, ale także zarzuty, że wyciąganie polskich sporów na forum międzynarodowym to "nowa Targowica".

Omlet z prawie pięciu tysięcy jaj, zawody w toczeniu pisanek, jagnięce gulasze, bitwa na jajka i własnoręcznie wykonane latawce. To tylko niektóre tradycje, które ubarwiają święta wielkanocne w różnych regionach świata.

Jajko początkowo związane było z kultem pogańskim i korespondowało ze Słońcem. Symbolizowało też odradzającą się przyrodę. Dopiero długo po wprowadzeniu chrześcijaństwa zaczęto łączyć je ze sferą sacrum i utożsamiać z wielkanocnym odrodzeniem życia. Poznajcie historię jajka.

Walka z nadprogramowymi kilogramami z zasady prosta i łatwa nie jest. A świąteczny suto zastawiony stół nijak nie pomaga. Pomagamy natomiast my, przygotowując garść porad, jak przetrwać ten czas i nie zrujnować dotychczasowych osiągnięć.

Mamy rewelacyjną wiadomość. Według aktualnych modeli synoptycznych Święta Wielkanocne będą bardzo ciepłe. Na termometrach zobaczymy nawet 15 st. C. Jednak niestety do Wielkiej Soboty chłód nas nie opuści.

- Święta wielkanocne były w wielu regionach kraju chłodniejsze od Bożego Narodzenia - podaje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Poza tym były bardziej śnieżne.

Pierwszy dzień świąt wielkanocnych przywitał nas chłodem. Niemal całą Polskę przykryły chmury, a w wielu miejscach przez noc ponownie napadało śniegu. "Pomału przyzwyczajamy się do zimowych wielkanocnych świąt" - napisał ogi83. Czy Wy też się do nich przyzwyczajacie? A może idziecie nieco dalej i tuż po świątecznym śniadaniu urządzacie bitwę na śnieżki?

Pogoda w trakcie tegorocznych świąt wielkanocnych, niestety, będzie daleka od wiosennej. Nie dość, że zobaczymy niewiele błękitnego nieba, to dodatkowo zmokniemy - prawie w całej Polsce wystąpią przelotne opady, zarówno deszczu, jak i śniegu. Termometry wskażą wartości rzędu 4-8 st. C, a niekorzystny biomet przyprawi meteopatów o ból głowy.

Wielkanoc wszystkim kojarzy się przede wszystkim z jajkami. To one wyniesione w tym okresie na piedestał są malowane, ozdabiane a później święcone i konsumowane. Królują na naszych stołach pod różnymi postaciami. Zobacz zestawienie "naj" jajek, również tych związanych z nadchodzącymi świętami.