Wielkanoc

Wielkanoc

"Niech w miejsce lęku i strachu, ciemności i niepewności, wejdzie dziś radosna wieść"

Niech w tym trudnym i bolesnym czasie światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy nasze ciemności - powiedział prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak na nagraniu z życzeniami wielkanocnymi. - Niech będzie orzeźwieniem dla lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, wolontariuszy i wszystkich, którzy przez odważne i wielkoduszne działania podejmują ofiarną i wręcz bohaterską służbę - dodał.

"Ten czas pandemii może być ogromną szansą odrodzenia duchowego"

Dzisiaj chory jest cały świat, dlatego korzystamy z mediów, by transmitować mszę. To, jak przeżyjemy Wielkanoc, w dużej mierze zależy od nas - mówił w TVN24 ojciec Jan Maria Szewek, franciszkanin. Dodał, że "czas pandemii może być ogromną szansą odrodzenia duchowego" i "powinniśmy popatrzeć z nadzieją na przyszłość".

Wielkanoc w czasach pandemii. "To jest, wbrew pozorom, ogromna szansa"

- Bardzo łatwo jest wypisywać to słowo na sztandarach i pomnikach, a to są takie dni, kiedy słowo "solidarność" trzeba wdrożyć w praktyce. To będzie doskonały sprawdzian dla naszego społeczeństwa, także dla ludzi wierzących - mówił w TVN24 dominikanin, ojciec Jacek Szymczak, odnosząc się do sytuacji, w jakiej przychodzi nam spędzać tegoroczne Święta Wielkanocne. - To jest wbrew pozorom ogromna szansa - dodał.

Arcybiskup o "bożku tolerancji" i "akceptacji wobec wynaturzeń"

Ład społeczny i pokój poczyna czasem podważać agresja hałaśliwych antychrześcijańskich prądów i ideologii, apologia relatywizmu, który bywa, że za nic ma pojęcia zła i prawdy, wynosi na piedestał społecznej akceptacji bożka tolerancji - powiedział w niedzielę podczas mszy rezurekcyjnej w Bazylice w Gdańsku-Oliwie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Ocenił, że strajk nauczycieli krzywdzi uczniów.

"Życzymy sobie, aby panowała między nami zgoda, życzymy sobie jedności w ojczyźnie"

Do bycia świadkami zmartwychwstałego Jezusa wezwał wiernych w wielkanocną niedzielę metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. - Pan zmartwychwstał. On żyje i chce, abyś żył! - podkreślał prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. - Chrześcijanie Europy, obudźcie się - apelował w Częstochowie biskup Antoni Długosz. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź mówił natomiast o "wynoszeniu na piedestał bożka tolerancji".

"Szczególną myśl kieruję w stronę dzieci wyczerpanych głodem i wojną"

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego modlił się w intencji Bliskiego Wschodu i mieszkających tam chrześcijan, za ofiary wojny w Jemenie, konfliktu w Libii, a także za ofiary niedzielnej serii ataków na Sri Lance. Prosił też o "pocieszenie" dla mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Wielkanocny stół według Magdy Gessler

Wielkanocny stół to taki, na którym zadbamy o produkty ziemi polskiej - mówi w rozmowie z porankiem "Wstajesz i weekend" restauratorka Magda Gessler. Jej zdaniem "w Polsce można znaleźć rzeczy genialne, które są w ogóle niedoceniane w innych krajach".

"Nikt nie chciałby, żeby w święta lało". Czeka nas zmiana w pogodzie

Pogoda na Wielkanoc zapowiada się ciepła i przeważnie sucha. Na razie do Polski nadal napływa co prawda chłodne, arktyczne powietrze, jednak w kolejnych dniach szykuje się spora zmiana. Przed świętami przyjdzie ocieplenie, a po Wielkanocy "będzie jeszcze cieplej" - przewidywał we "Wstajesz i wiesz" TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.