Wielkanoc

Wielkanoc

Pogoda w trakcie tegorocznych świąt wielkanocnych, niestety, będzie daleka od wiosennej. Nie dość, że zobaczymy niewiele błękitnego nieba, to dodatkowo zmokniemy - prawie w całej Polsce wystąpią przelotne opady, zarówno deszczu, jak i śniegu. Termometry wskażą wartości rzędu 4-8 st. C, a niekorzystny biomet przyprawi meteopatów o ból głowy.

Wielkanoc wszystkim kojarzy się przede wszystkim z jajkami. To one wyniesione w tym okresie na piedestał są malowane, ozdabiane a później święcone i konsumowane. Królują na naszych stołach pod różnymi postaciami. Zobacz zestawienie "naj" jajek, również tych związanych z nadchodzącymi świętami.

Miejscami do Polski wróciła zima. W czwartek po godz. 13 m.in. w Łodzi zaczął sypać śnieg. W krótką chwilę zrobiło się biało. Do redakcji napływają zdjęcia z zaśnieżonych zakątków Polski.

Tegoroczne Święta Wielkanocne upłyną nam wszystkim pod znakiem parasola, który okaże się niezastąpiony. Synoptycy prognozują bowiem, że przez kolejnych pięć dni na niebie utrzymają się ciemne chmury zwiastujące deszcz, deszcz ze śniegiem, śnieg. Wraz z opadami towarzystwa dotrzymają nam niskie temperatury i silniejsze podmuchy wiatru.

Dziś drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W Kościele katolickim kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa, ale znany jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. Pogoda nie będzie jednak sprzyjać zabawie. Według zapowiedzi pogodnie będzie jedynie na wschodzie kraju.

W ciągu najbliższych godzinach warunki drogowe będą fatalne praktycznie w całym kraju. Jazdę utrudnią opady deszczu, burze i grad. Wiatr powieje z prędkością do 80 km/h. Może spaść nawet 15 l/mkw wody. Kierowcy będą narzekać na niekorzystne warunki biometeorologiczne, śliskie jezdnie i słabą widzialność.

33 proc. Polaków zagłosuje na Platformę Obywatelską, 33 proc. na Twój Ruch. SLD otrzyma 20 proc. poparcia, PSL - 11, Solidarna Polska - 8,5 proc. Tak według gości programu "Kawa na ławę" wyglądać będą wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jedynie Adam Hofman nie ocenił procentowego poparcia dla PiS. Polityk po prostu prognozuje wygraną. - Liczy się tylko zwycięstwo - powiedział.

W ubiegłym roku święta Wielkanocne przypominały bardziej Boże Narodzenie. Na przełomie marca i kwietnia 2013 roku spadło prawie 30 cm śniegu. Zima zaskoczyła mieszkańców wielu miast Polski, którzy oczekiwali już pierwszych oznak wiosny. Jezdnie były nieodśnieżone i śliskie. Dochodziło do wielu kolizji i wypadków drogowych.

Dziś Wielka Sobota. W kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych. Odnawiane są także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego. Podobnie jak u katolików, także u prawosławnych jest dziś Wielka Sobota. W tym roku Wielkanoc w obu obrządkach przypada bowiem w tym samym terminie.

- W kwestii temperatury myślę, że te święta mogę ocenić na szóstkę - zapowiada prezenterka TVN meteo Omenaa Mensah. W świątecznie dni wartości na termometrach będą oscylować wokół 20 stopni, ale nie należy się ich spodziewać wcześnie rano. Oprócz tej dawki ciepła możemy też liczyć na sporą ilość słońca, ale przelotnego deszczu czy lokalnych burz nie wszędzie uda się uniknąć.