Wielkanoc

Wielkanoc

Oratorium "Triumf Czasu i Prawdy" Georga Friedricha Händla, otworzyło jubileuszowe Misteria Paschalia. Publiczność przyjęła je owacjami na stojąco. To już dziesiąta edycja festiwalu muzyki dawnej, który zdążył wyrobić sobie rozpoznawalną markę i przyciąga wybitnych artystów z całego świata.

Pisankę - grzechotkę mającą ok. 900 lat można od wtorku oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Pisanka z Podhorzec jest jednym z dwóch takich znalezisk znajdujących się w Krakowie. Będzie pokazywana w ramach cyklu „Zabytek miesiąca" do końca kwietnia.

W połowie tygodnia przez Polskę przejdzie front atmosferyczny, który przełamie dominację zimowej aury - prognozują synoptycy. Po nim możemy spodziewać się stopniowego ocieplenia: w lany poniedziałek niektóre regiony mają odnotować nawet 16 st. C. Na świąteczne spacery trzeba jednak przygotować parasole, bo Wielkanoc będzie mokra.

Kalendarzowa wiosna już się rozpoczęła, ale za oknem nadal zima. Mroźna aura nie martwi jednak narciarzy, którzy na Czarnej Górze korzystają z, jak mówią, najlepszych warunków w sezonie.

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli - wydarzenie unikatowe w skali europejskiej - w tym roku może się nie odbyć. Organizator musiał je na razie przełożyć, bo w realizacji przeszkadza pogoda. - Do soboty ma padać śnieg, a w takich warunkach organizacja misterium byłaby niebezpieczna - tłumaczy reżyser.

Choć najbliższy tydzień ma być raczej zimowy, to czeka nas stopniowe ocieplenie. Synoptyk TVN Meteo zapowiada, że do końca miesiąca będziemy mieć do czynienia z przedwiośniem. Zdradza też wstępne prognozy na Wielkanoc: termometry mają wskazać wiosenne wartości.

Wielkanocny poniedziałek turyści, którzy zdecydowali się na spędzenie świąt w Tatrach, postanowili spędzić na Kasprowym Wierchu. Termometry tego dnia pokazywały nawet kilkanaście stopni w słońcu, a śniegu do szusowania nie brakowało.

Ani deszcz, ani chłód nie są w stanie powstrzymać polskich turystów od spędzenia Wielkanocy nad Bałtykiem. - Nadmorskie pensjonaty, podobnie jak w ubiegłych latach, są pełne - oceniają pracownicy zachodniopomorskiej branży turystycznej.

Nie ma Polska szczęścia do pogody na Wielkanoc. Zwykle zmęczeni zimą, chłodem, brakiem światła, mamy nadzieję, że Święta Wielkanocne, dla chrześcijan czas odrodzenia i nadziei, tchnąć będą pełnią wiosny, czyli odrodzeniem się natury, budzeniem jej do życia. Ale, jak sięgam pamięcią, chłodne masy powietrza, porywisty wiatr, a także opady śniegu z deszczem, przed lub w czasie Wielkanocy, nie należą do rzadkości w naszym kraju.

W australijskich zwyczajach świątecznych szykuje się rewolucja. Popularny w wielu krajach króliczek może tam stracić swoją pozycję symbolu wielkanocnego. Konserwatyści chcą go zamienić na wielkoucha, królikopodobnego torbacza zagrożonego wyginięciem, zwanego w Australii "bilby". Na świątecznych wystawach pojawiły się już pierwsze czekoladowe "bilbies".

Ulewne deszcze z gradem w niektórych regionach Hiszpanii zmusiły do odwołania części tradycyjnych procesji związanych z obchodami Wielkiego Tygodnia. Sięgająca średniowiecza tradycja uroczystych pochodów budzi spore emocje wśród hiszpańskich katolików. Odwołanie procesji potrafi nawet doprowadzić ich do łez.