Wielkanoc

Wielkanoc

Wielu z nich święta w tym roku spędza z daleka od rodziny - na dyżurach, w przymusowej kwarantannie, w samoizolacji. Wszystko, by nieść pomoc chorym i by nie narażać bliskich na ryzyko zakażenia koronawirusem. - Oczywiście, że jest ciężko - mówią. Medycy z całej Polski mają jednak wspólny apel: by w święta i po nich zostać w domu.

Koronawirus nie omija domów dla bezdomnych. - Przychodzi człowiek bezdomny i teraz mam dylemat moralny. Jeżeli go przyjmę, to mogę narazić 80 osób na chorobę, a 20 na śmierć - tak o domach dla bezdomnych mówiła w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska z polskiego oddziału wspólnoty "Chleb Życia". - Trzeba mobilizować władzę, żeby wykonywała swoje obowiązki, ale nie ma na to co liczyć z różnych powodów - dodała.

Z powodu ograniczeń związanych z epidemią, w Wielką Sobotę nie było obrzędu poświęcenia pokarmów w kościołach. Wyjątkowo zastąpi go błogosławieństwo przed posiłkiem w Niedzielę Wielkanocną. Konferencja Episkopatu Polski informuje, jak to zrobić i publikuje treść błogosławieństwa.

Do tej pory Wielkanoc kojarzyła nam się z radością i spotkaniami rodzinnymi, ale w tym roku święta będą inne. Większość z nas spędzi je jedynie w gronie domowników, a niektórzy samotnie. Jak poradzić sobie w tym trudnym czasie? Na to pytanie odpowiadała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 psycholog Danuta Golec.

Niech w tym trudnym i bolesnym czasie światło Chrystusa zmartwychwstałego rozproszy nasze ciemności - powiedział prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak na nagraniu z życzeniami wielkanocnymi. - Niech będzie orzeźwieniem dla lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, wolontariuszy i wszystkich, którzy przez odważne i wielkoduszne działania podejmują ofiarną i wręcz bohaterską służbę - dodał.

Dzisiaj chory jest cały świat, dlatego korzystamy z mediów, by transmitować mszę. To, jak przeżyjemy Wielkanoc, w dużej mierze zależy od nas - mówił w TVN24 ojciec Jan Maria Szewek, franciszkanin. Dodał, że "czas pandemii może być ogromną szansą odrodzenia duchowego" i "powinniśmy popatrzeć z nadzieją na przyszłość".

- Bardzo łatwo jest wypisywać to słowo na sztandarach i pomnikach, a to są takie dni, kiedy słowo "solidarność" trzeba wdrożyć w praktyce. To będzie doskonały sprawdzian dla naszego społeczeństwa, także dla ludzi wierzących - mówił w TVN24 dominikanin, ojciec Jacek Szymczak, odnosząc się do sytuacji, w jakiej przychodzi nam spędzać tegoroczne Święta Wielkanocne. - To jest wbrew pozorom ogromna szansa - dodał.

Ład społeczny i pokój poczyna czasem podważać agresja hałaśliwych antychrześcijańskich prądów i ideologii, apologia relatywizmu, który bywa, że za nic ma pojęcia zła i prawdy, wynosi na piedestał społecznej akceptacji bożka tolerancji - powiedział w niedzielę podczas mszy rezurekcyjnej w Bazylice w Gdańsku-Oliwie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Ocenił, że strajk nauczycieli krzywdzi uczniów.

Do bycia świadkami zmartwychwstałego Jezusa wezwał wiernych w wielkanocną niedzielę metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. - Pan zmartwychwstał. On żyje i chce, abyś żył! - podkreślał prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. - Chrześcijanie Europy, obudźcie się - apelował w Częstochowie biskup Antoni Długosz. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź mówił natomiast o "wynoszeniu na piedestał bożka tolerancji".

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego modlił się w intencji Bliskiego Wschodu i mieszkających tam chrześcijan, za ofiary wojny w Jemenie, konfliktu w Libii, a także za ofiary niedzielnej serii ataków na Sri Lance. Prosił też o "pocieszenie" dla mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Wielkanocny stół to taki, na którym zadbamy o produkty ziemi polskiej - mówi w rozmowie z porankiem "Wstajesz i weekend" restauratorka Magda Gessler. Jej zdaniem "w Polsce można znaleźć rzeczy genialne, które są w ogóle niedoceniane w innych krajach".