Węgry

Węgry

Węgry uznały w czwartek, że przyjęta w tym tygodniu ukraińska nowelizacja ustawy o oświacie poważnie narusza prawa mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Szef MSZ Peter Szijjarto nazwał ją "ciosem w plecy" Węgier.

Trzeba odpowiednio reagować - tak wicekanclerz i minister sprawiedliwości Austrii Wolfgang Brandstetter argumentował, że konieczne jest uruchomienie przeciwko Polsce postępowania zgodnie z artykułem 7 traktatu Unii Europejskiej. Szef węgierskiej dyplomacji odpowiedział, że Budapeszt zablokowałby sankcje przeciwko Polsce, gdyby Unia chciała je nałożyć.

"Czas najwyższy, by europejska solidarność przejawiała się też w ochronie granic" – napisał premier Węgier Viktor Orban w liście do szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera. Według niego połowę kosztów poniesionych na ten cel przez Węgry powinna pokryć Unia. - Odnotowujemy, że węgierski rząd uznaje teraz, iż solidarność jest ważną zasadą Unii Europejskiej - skomentował na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein.

Rząd Węgier apeluje do Komisji Europejskiej, by zgodnie ze swoimi zadaniami była strażnikiem traktatów, nie zaś zajmowała się sprawami politycznymi - powiedział w środę rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. Uznał, że Polska "jest ofiarą podwójnych standardów".

Zapowiedź rozpoczęcia w styczniu prac nad rozbudową węgierskiej elektrowni atomowej w Paksu oraz deklarację, że Rosja gwarantuje 12 miliardów dolarów na pokrycie jej kosztów akcentuje we wtorek po wizycie prezydenta Władimira Putina w Budapeszcie prorządowa prasa.

Władimir Putin już po raz drugi w tym roku odwiedza Węgry. Rosyjski prezydent oglądał w poniedziałek mistrzostwa świata w judo, które rozpoczęły się w Budapeszcie. Odbył także rozmowę roboczą z premierem Viktorem Orbanem.

Wypowiedzi ambasadora Holandii na Węgrzech nie odzwierciedlają stanowiska rządu holenderskiego - poinformował w piątek szef dyplomacji Holandii Bert Koenders. W związku z tymi wypowiedziami Węgry wezwały w piątek na konsultacje swego ambasadora w Holandii i poinformowały, że stosunki między Budapesztem a Hagą na szczeblu ambasadorów ulegają zawieszeniu na czas nieokreślony.

Odchodzący z urzędu ambasador Holandii na Węgrzech Gajus Scheltema zarzucił w czwartkowym wywiadzie rządowi węgierskiemu, że tworzy sobie wroga na takiej samej zasadzie jak terroryści. Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto uznał wywiad za oburzający.

Węgierski Komitet Helsiński wygrał proces o naruszenie dobrego imienia przeciwko rządzącej na Węgrzech partii Fidesz. Komitet poinformował o tym we wtorek na Facebooku, powołując się na decyzję węgierskiego sądu najwyższego, czyli Kurii.