Węgry

Węgry

Podczas środowej rozmowy z premierem Węgier Viktorem Orbanem poruszyliśmy temat artykułu 7.1 traktatu unijnego. To Orban pytał o tę kwestię potwierdzając wolę wspierania Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu rozmawiał po powrocie ze swej pierwszej wizyty zagranicznej na Węgrzech.

Sprawa "nieporozumienia", które toczy się między Warszawą a Komisją Europejską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce została zaledwie odnotowana w czasie środowych konsultacji między szefami rządów Polski i Węgier - oświadczył w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański. Wcześniej na wspólnej konferencji prasowej premierzy Viktor Orban i Mateusz Morawiecki nie mówili o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej i ewentualnych, wzajemnych gwarancjach dotyczących wspierania się w sporach toczonych z Brukselą i dotyczący praworządności.

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował we wtorek Mateuszowi Morawieckiemu nominacji na stanowisko premiera – poinformowała węgierska agencja MTI. Treść listu gratulacyjnego przekazał rzecznik premiera Bertalan Havasi.

Węgry opowiadają się za stałą misją obserwacyjną OBWE w obwodzie zakarpackim Ukrainy – oświadczył w Wiedniu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE.

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Węgrom. Dotyczą one regulacji dotyczących szkolnictwa wyższego, finansowania organizacji pozarządowych i - podobnie jak w przypadku Polski i Czech - niewykonania decyzji o relokacji uchodźców. Zaostrzono także procedurę o naruszenie prawa w związku z węgierskimi regulacjami dotyczącymi przepisów azylowych.

Europoseł z ramienia skrajnie prawicowej partii Jobbik Bela Kovacs został oskarżony m.in. o szpiegowanie na szkodę instytucji Unii Europejskiej – poinformował szef węgierskiej Centralnej Prokuratury Śledczej Imre Keresztes. Kovacsowi zarzucono też nadużycia finansowe na znaczną sumę oraz posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

Premier Węgier Viktor Orban został jednomyślnie wybrany ponowie na szefa konserwatywnej partii rządzącej Fidesz na niedzielnym zjeździe w Budapeszcie. Orban zadeklarował, że "trzeba wzmocnić dotychczasowe osiągnięcia w kraju, by stały się nieodwracalne".

Silny wiatr osiągający w porywach prędkość nawet 200 kilometrów na godzinę wystąpił w niedzielę w kilku krajach w Europie Środkowej. W Czechach zginęły dwie osoby przywalone spadającymi drzewami. Wichury spowodowały także poważne utrudnienia w transporcie.

Premier Węgier Viktor Orban to pragmatyczny polityk, który nie ma innej możliwości i dlatego musi współpracować z Rosją - stwierdził Witold Waszczykowski w wywiadzie dla tygodnika "Heti Valasz". - Rządy Putina nie będą wieczne - tak zareagował na pytanie, czy wojenna retoryka w stosunkach Polski z Rosją jest odwracalna.