Węgry

Węgry

Sekretarz generalny ONZ krytykuje Węgry. Budapeszt mówi o "zemście"

Jako "zemstę sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa" określił szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto fakt, że w nowym raporcie ONZ Węgry wymieniono wśród krajów nękających obrońców praw człowieka. Szijjarto powiedział na konferencji prasowej, że Węgry znalazły się na liście, na której absolutnie nie powinny się znaleźć.

Spotkanie Orbana i Putina. "Sposób na zminimalizowanie strat"

Premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin będą w przyszłym tygodniu rozmawiać między innymi o kwestiach energetycznych - zapowiedział w środę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Jak dodał, Węgry muszą znaleźć sposób na zminimalizowanie swoich "strat spowodowanych sankcjami" nałożonymi na Rosję.

Rząd Węgier uważa głosowanie Parlamentu Europejskiego za nieważne

Rząd węgierski uważa decyzję Parlamentu Europejskiego o przyjęciu rezolucji w sprawie Węgier za "pozbawioną mocy prawnej" i analizuje obecnie niezbędne kroki, jakie można podjąć w tej sprawie - napisali w oświadczeniu węgierscy delegaci w Europejskiej Partii Ludowej. Jak argumentowali, nie został spełniony "warunek większości wymaganej w artykule 354 Traktatu o funkcjonowaniu UE".

"Decyzja Parlamentu Europejskiego jest niczym więcej jak małostkową zemstą"

"Małostkową zemstą na Węgrzech" i "decyzją osiągniętą dzięki oszustwu" nazwał przegłosowanie w środę w Parlamencie Europejskim rezolucji uruchamiającej artykuł 7 traktatu unijnego wobec Węgier szef dyplomacji tego państwa. Peter Szijjarto przedstawił to stanowisko po posiedzeniu rządu na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Parlament Europejski uruchamia artykuł 7 wobec Węgier

Parlament Europejski zagłosował za rozpoczęciem wobec Węgier procedury określonej w artykule 7 unijnego traktatu. Za było 448 europosłów, przeciw 197, 48 wstrzymało się od głosu. To pierwszy raz, kiedy to europarlament rozpoczął procedurę artykułu 7. Inicjatorem podobnego procesu wobec Polski w grudniu 2017 roku była Komisja Europejska.

Budapeszt krytykuje unijną rezolucję. "Polowanie na czarownice"

Projekt rezolucji wzywającej do uruchomienia wobec Węgier artykułu 7 traktatu unijnego to "polowanie na czarownice", za którym stoją polityczne motywacje - przekonywał w poniedziałek w Brukseli rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs. W Parlamencie Europejskim ma odbyć się w tym tygodniu głosowanie w tej sprawie.

"Orban urasta na papieża europejskiego populizmu"

- To przestaje wyglądać dobrze. Nie lubię podgrzewać atmosfery, ale coraz częściej myślę o tym, że jako cel polityki węgierskiej jawi się rewindykacja - stwierdził w "Faktach po Faktach" TVN24 Paweł Kowal. Były wiceminister spraw zagranicznych uznał, że polityka węgierska może doprowadzić do napięć, a nawet wojny w Europie.

"Nie ustąpię przed nacjonalistami"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zasugerował w środę, że premier Węgier Viktor Orban i wicepremier, szef MSW Włoch Matteo Salvini słusznie postrzegają go jako swojego "głównego przeciwnika" w Europie w kwestii migracji.

Węgrzy powołali pełnomocnika do spraw ukraińskiego Zakarpacia. Ostra reakcja Kijowa

Władze Ukrainy ostrzegły, że wydadzą zakaz wjazdu dla pełnomocnika rządu Węgier do spraw leżącego na ukraińskim terytorium Zakarpacia, jeśli Budapeszt nie wyjaśni, w jakim celu został on powołany i nie zostanie zmieniona nazwa jego funkcji. Rząd Viktora Orbana przekonuje, że działalność pełnomocnika w żaden sposób nie jest skierowana przeciwko Ukrainie.

Ukraińsko-węgierskie spięcie. Poszło o wystąpienie Orbana

MSZ w Kijowie zarzuciło w czwartek premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, że jego poglądy w sprawie Ukrainy "odzwierciedlają poglądy" Rosji, a jego wypowiedzi na ten temat wyraźnie odbiegają od polityki Unii Europejskiej wobec Kijowa. Do MSZ Ukrainy wezwany został przedstawiciel ambasady Węgier, któremu przekazano sprzeciw w związku z "szeregiem nieprzyjaznych kroków Budapesztu wobec Ukrainy".

"Nie zrobimy z naszej ojczyzny kraju imigracyjnego"

Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) skrytykowała w środę propozycję Komisji Europejskiej, która zapowiada przekazywanie państwom za przyjęcie migranta 6 tysięcy euro z unijnych środków.