Węgry

Węgry

Rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs ocenił w czwartek, że nie należy się bać unijnej procedury o naruszenie prawa. Mówił o tym w telewizji M1 po wszczęciu tego dnia przez Komisję Europejską procedury przeciwko Węgrom w związku z ustawą o organizacjach pozarządowych (NGO).

Urodzony w Budapeszcie finansista amerykański żydowskiego pochodzenia George Soros oświadczył we wtorek, że jest zbulwersowany skierowaną przeciw niemu "antysemicką kampanią" plakatową wszczętą przez węgierski rząd.

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło o swym krytycznym stosunku do amerykańskiego finansisty żydowskiego pochodzenia George’a Sorosa. Była to reakcja na wcześniejszy apel ambasadora Izraela do rządu Węgier o zaprzestanie kampanii przeciw Sorosowi.

Premier Węgier Viktor Orban skrytykował w piątek "wrogie Turcji wypowiedzi głównych krajów Unii Europejskich". Zapowiedział, że Budapeszt nie będzie w tym uczestniczył, choć może to mieć dla jego kraju niemiłe konsekwencje. W czasie piątkowej wizyty w Ankarze nie szczędzili sobie z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem serdeczności.

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz powinien się zająć własną partią – oświadczył w niedzielę Peter Szijjarto, węgierski minister spraw zagranicznych w reakcji na słowa Schulza krytykujące rządy Węgier i Polski.

Za szantaż i nieeuropejskie zachowanie uznał minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto zapowiedziane przez Komisję Europejską rozpoczęcie procedury o naruszenie prawa UE wobec krajów, które nie biorą udziału w programie relokacji uchodźców.

Pezydent Węgier Janos Ader skrytykował we wtorek wystąpienie USA z porozumienia klimatycznego. - To brak szacunku i odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń - stwierdził. Tego samego dnia szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto ocenił, że to dobra wiadomość, iż polityka amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa stawia interes narodowy na pierwszym miejscu.

Nad Budapesztem przeszła gwałtowna burza z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Miejscami duże opady spowodowały podtopienia.