USA

USA

Nowoczesny okręt USS Coronado, trimaran budowany w ramach programu LCS, miał wypadek podczas prób morskich przed przekazaniem go flocie. Podczas marszu z maksymalną prędkością wybuchł pożar w kominach jednostki. Okręt musiał wrócić do stoczni.

Około 40 więźniów z Guantanamo od kilku miesięcy próbuje prowadzić strajk głodowy. Strażnicy karmią ich jednak przymusowo. - Nigdy nie doświadczyłem takiego bólu, nie życzę nikomu takiego traktowania - stwierdził na łamach dziennika "New York Times" jeden z osadzonych, Samir Naji al Hasan Moqbel.

Pentagon rozpoczyna program, który ma na celu znaczące zwiększenie celności bomb termojądrowych, przenoszonych przez takie samoloty jak F-16. Bomby B61 zostaną gruntownie przebudowane i zostanie im dodany nowy ogon, który ma umożliwić trafianie w bardzo małe cele.

Były prezydent USA George W. Bush został dziadkiem. Jedna z jego córek-bliźniaczek Jenna Bush Hager urodziła swe pierwsze dziecko, córeczkę, której dała imiona po babciach Margaret Laura Mila - poinformował w niedzielę b. prezydent w specjalnym oświadczeniu.

Strażnicy starli się w sobotę z osadzonymi w więzieniu w amerykańskiej bazie Guantanamo. Do przepychanek doszło, gdy strażnicy próbowali przenieść do pojedynczych cel więźniów, którzy prowadzą protest głodowy.

USA i Chiny uzgodniły w sobotę podjęcie wspólnych działań w celu denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Następuje to w chwili nasilającego się napięcia w regionie, m.in. z powodu wojowniczej retoryki ze strony Korei Północnej.

Pomimo poważnych cięć w budżecie Pentagonu i uziemienia części lotnictwa bojowego USA w celu zaoszczędzenia pieniędzy, US Navy intensywnie rozwija program bazujących na pokładach lotniskowców automatycznych samolotów. W najbliższych latach na ten cel pójdzie 2,3 miliarda dolarów. Ogłoszono już wstępny konkurs na projekty dronów bojowych nowej generacji.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotka się w sobotę z liderami Chin. Będzie namawiał ich do zwiększenia presji na Koreę Północną, tak by zaprzestała wojennej retoryki i powróciła do rozmów nuklearnych. W piątek, kończąc swoją wizytę w Korei Płd. Kerry powiedział, że jeśli Pjongjang będzie przestrzegać swoich zobowiązań międzynarodowych, to jest gotowość do wznowienia pomocy dla jego mieszkańców. W zamian jednak za denuklearyzację.

Matka sześciolatka, który zginął w masakrze w Newtown, odczyta w radiu orędzie, wygłaszane co tydzień przez Baracka Obamę. Poprosił ją o to sam prezydent, który chce wywrzeć nacisk na Kongres w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących broni.

Tornada, wichura, ulewa i grad - południowe i środkowo-wschodnie stany USA zaatakowała gwałtowna burza. Zginęło kilka osób, a w niektórych rejonach doszło do poważnych zniszczeń. Ekstremalne zjawiska pogodowe nie dają Amerykanom odpocząć - w tym samym czasie centrum kraju walczyło ze śnieżycami.

18 rosyjskich urzędników państwowych znalazło się na opublikowanej przez Departament Skarbu USA tzw. liście Magnitskiego. To funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Prokuratury Generalnej, Federalnej Służby Więziennej i sędziowie.

Od 15 do nawet 60 cm świeżego śniegu, zawieje, oblodzone i śliskie drogi. Kwietniowy atak zimy mocno dał się we znaki nie tylko kierowcom. Śnieżyce pozbawiły prądu około 20 tys. odbiorców w środkowych stanach USA.

Zwolennikom forsowanej przez prezydenta Baracka Obamę reformy prawa o broni palnej udało się uzyskać w Senacie wystarczającą większość, by rozpocząć formalną debatę w tej sprawie. Tyle, że to dopiero początek walki w Kongresie z przeciwnymi reformie konserwatystami.

50 demokratycznych kongresmenów przyjęło w czwartek dokument, w którym opowiadają się za całościową reformą polityki imigracyjnej w USA, czyli za rozszerzeniem programu bezwizowego o nowe kraje, w tym Polskę - poinformowało biuro kongresmena Mike'a Quigleya.