USA

USA

- Psychiatra, która leczyła 25-letniego Jamesa Holmesa, sprawcę zeszłorocznej masakry w kinie na przedmieściach Denver, na miesiąc przed strzelaniną ostrzegała, że mężczyzna ma myśli samobójcze i stanowi zagrożenie - wynika z ujawnionych w czwartek w USA dokumentów.

Służby odpowiedzialne za ochronę prezydenta USA badają sprawę kradzieży danych swojej szefowej Julii Pierson. Łupem hakerów padły numery jej telefonów, numer ubezpieczenia społecznego i informacje o kredytach.

Phenian "zatwierdził atak nuklearny na Stany Zjednoczone" - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja KCNA cytowana przez swojego odpowiednika z Seulu, agencję Yonhap. W rekacji na to oświadczenie Biały Dom zażądał "zaprzestania gróźb" pod adresem USA. Równocześnie wyśle jednak system obrony przeciwrakietowej na wyspę Guam na zachodni Pacyfik.

W meksykańskim stanie Nuevo Leon są obszary zamieszkałe prawie wyłącznie przez kobiety i dzieci. Mężczyźni wyjechali za pracą do Stanów Zjednoczonych, często zakładają tam rodziny i już nie wracają.

W tym miesiącu Pekin odwiedzi przewodniczący kolegium szefów sztabów armii USA, generał Martin Dempsey - poinformował w środę Pentagon. W oświadczeniu dodano też, że telefonicznie ws. Korei Północnej rozmawiali sekretarz obrony USA Chuck Hagel i jego odpowiednik po chińskiej stronie - Chang Wanquan.

Uzbrojeni agenci powinni chronić szkoły w USA przed atakami szaleńców - takie rozwiązanie rekomenduje Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA). To odpowiedź najsilniejszej organizacji producentów i posiadaczy broni palnej w Stanach Zjednoczonych na masakrę w szkole w Newtown w stanie Connecticut, gdzie szaleniec zabił 14 grudnia 26 osób, w tym 20 dzieci.

Producent słynnych rakiet Patriot oznajmił, iż zyskał zgodę US Army na ponowną certyfikację tej broni. Umożliwi ona przedłużenie życia operacyjnego Patriotów z 30 do 45 lat.

Amerykańska flota wysłała w pobliże Korei Południowej nie jeden niszczyciel, jak pierwotnie podano. Na wody okalające Półwysep Koreański zmierza jeszcze jeden niszczyciel i wielki pływający radar. Cały ten zespół stworzy lokalną mobilną tarczę antyrakietową, która w wypadku konfliktu bardzo przydałaby się Korei Południowej.

- USA poważnie traktują groźbę wojny ze strony Korei Północnej, ale nie widzą żadnej mobilizacji żołnierzy na dużą skalę ani rozmieszczania sił przez Phenian - poinformował w poniedziałek rzecznik Białego Domu.

75 pojazdów zniszczonych, 25 osób w szpitalu, trzy ofiary. To efekt karambolu, do którego doszło w pierwszy dzień świąt na granicy stanów Wirginia i Karolina Północna. Według policji, podczas zdarzenia panowały bardzo trudne warunki atmosferycze.