USA

USA

Z jednodniową wizytą przebywał w czwartek w Gdyni ambasador USA w Polsce Stephen Mull. Dyplomata spotkał się z dowództwem Marynarki Wojennej i studentami Akademii Marynarki Wojennej, zwiedził też ORP "Gen. K. Pułaski" - okręt podarowany Polsce przez USA.

Gotowość bojową osiągnęła ostatnia amerykańska jednostka uzbrojona w myśliwce F-22 Raptor. 20 nowoczesnych myśliwców piątej generacji zadomowiło się na stałe na Hawajach. To jedyna baza F-22 poza Ameryką Północną i położona najbliżej Azji.

Potężne burze przetoczyły się minionej nocy przez środkowy zachód USA. W ich wyniku kilkadziesiąt tysięcy osób nie ma prądu, doszło do lokalnych podtopień. Świadkowie mówili też o przejściu tornada.

Nowy Jork planuje podjąć walkę z osobami przebranymi za postacie z kreskówek, którzy na ulicach miasta pozują do zdjęć, a później często w wulgarny i agresywny sposób domagają się zapłaty. Może to być jednak trudne ze względu na pierwszą poprawkę do konstytucji - poinformował magazyn "The Atlantic".

Barack Obama przedstawił w środę plan przyszłorocznego budżetu, który zakłada redukcję deficytu do 4,4 proc. PKB. By zademonstrować wolę kompromisu z Republikanami, proponuje redukcję wydatków socjalnych, jak emerytury i opieka zdrowotna dla starszych.

17 bojowych eskadr lotnictwa Stanów Zjednoczonych czeka w najbliższym czasie całkowite uziemienie lub ograniczenie lotów z powodu cięć budżetowych zwanych sekwestracją. Według analityków lotniczych oznacza to zmniejszenie o jedną trzecią potencjału bojowego USAF.

Wszelkie manewry wojskowe mogą zaprzepaścić szanse na uspokojenie na Półwyspie Koreańskim - ostrzegł USA szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Wybuchu wojny nie obawia sie na razie Unia Europejska. Bruksela poinformowała dziś Pjongjang, że obecna sytuacja w kraju nie uzasadnia ewakuacji dyplomatów państw członkowskich.

Takie przypadki w historii relacji obu krajów nie zdarzają się często. Kubańskie MSZ poinformowało, że wyda władzom amerykańskim małżeństwo, które zbiegło na Kubę po uprowadzeniu z Florydy dwójki własnych dzieci. Rodzicom w USA odebrano prawa rodzicielskie.

Demokraci chcą w czwartek rozpocząć formalną debatę w Senacie o reformie prawa o kontroli i dostępie do broni palnej. Ale już 14 republikanów zapowiedziało, że użyje obstrukcji parlamentarnej, by sprzeciwić się jakiemukolwiek głosowaniu mającemu związek z tą reformą.

W Waszyngtonie wiosna w pełni: rozkwitają słynne drzewa wiśniowe w pobliżu Kapitolu. Na pojawienie się białych i różowych kwiatów w tym roku trzeba było czekać dość długo ze względu na nietypowo niskie temperatury. To nie jedyna wiosenna atrakcja amerykańskiej stolicy - drugim gorącym tematem w tym tygodniu są tam wiewiórki.

W niedzielę w mieście Wichita w amerykańskim stanie Kansas spadł grad wielkości piłeczek golfowych, a niedaleko Paradise tornado zniszczyło stodołę i wieżę radiową. Jednak jak informuje centrum ostrzegania przed burzami z Rockies, naprawdę niebezpieczne, wielodniowe, silne gradobicia na terenie stanu Kansas rozpoczną się dopiero w poniedziałek.

Samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną przeleci nad Stanami Zjednoczonymi za nieco ponad miesiąc - zapowiedzieli w czwartek jego konstruktorzy. Majowy przelot będzie próbą generalną przez planowanym lotem dookoła Ziemi bez użycia paliwa.