USA

USA

Strzelanina w szkole w USA. Są ranni

Dwie osoby zostały ranne i walczą o życie po strzelaninie, do której doszło we wtorkowy poranek w liceum w hrabstwie Saint Mary's niedaleko Waszyngtonu - poinformowały służby. Napastnik, który został postrzelony przez pracownika ochrony szkoły, zmarł.

Cztery eksplozje w dwa tygodnie. Policja: zakładamy, że to seryjny zamachowiec

Mierzymy się z kimś, kto - jak zakładamy - jest seryjnym zamachowcem - stwierdził w poniedziałek szef policji w stolicy Teksasu, Austin. Dzień wcześniej w mieście wybuchł czwarty od 2 marca ładunek domowej roboty. Wydawało się, że sprawa dotyczy tylko Austin, ale we wtorek na ranem kolejna improwizowana bomba raniła jedną osobę na przedmieściach San Antonio. Władze nie wiedzą, czy wiązać piątą eksplozję z wcześniejszymi, ale na tym etapie śledztwa nie wykluczają już niczego.

"Użyliśmy Facebooka do pozyskania milionów profili"

Brytyjska gazeta "The Observer" opublikowała w niedzielę szczegóły dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności kontrowersyjnej agencji Cambridge Analytica, która odegrała rolę w kampanii wyborczej amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Półpiętro w barze runęło na ludzi. Co najmniej 14 osób rannych

Tragicznie zakończyło się świętowanie Dnia świętego Patryka w jednym z barów w mieście Savannah w amerykańskim stanie Georgia. Z nieustalonych przyczyn półpiętro w barze zawaliło się i runęło na ludzi poniżej. Co najmniej 14 osób odniosło obrażenia, dwie z nich trafiły do szpitala w stanie ciężkim.

Szef dyplomacji Korei Północnej w Szwecji

Ministrowie spraw zagranicznych Korei Północnej i Szwecji zakończyli w sobotę w Sztokholmie trzydniowe rozmowy na temat sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Mogą one pomóc w utorowaniu drogi do spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Zielona parada na Manhattanie w Dniu świętego Patryka

Nowojorską Piątą Aleją przemaszerowała w sobotę największa i najstarsza na świecie parada świętego Patryka. Uczestniczyło w niej ponad 150 tysięcy ludzi, a przyglądało się - według szacunków - nawet dwa miliony.

Sprzeciw Chin wobec regulacji USA dotyczących Tajwanu

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę zezwalającą wyższym urzędnikom na odbywanie podróży służbowych na Tajwan i kontakty z przedstawicielami władz tego kraju. Wywołało to zdecydowany sprzeciw Chin. "Wzywamy stronę amerykańską, aby poprawiła swój błąd" - zaapelowało w sobotę chińskie MSZ.

Wizyta Koreańczyków w Szwecji się przedłużyła

Rozmowy, jakie w Sztokholmie prowadzą minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstroem i szef MSZ Korei Północnej Ri Jong Ho zostały przedłużone i będą kontynuowane w sobotę. Media spekulują, że mają one przygotować grunt pod spotkanie Trump-Kim Dzong Un.

Były numer 2 w FBI zwolniony

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Jeff Sessions poinformował w piątek, że były zastępca dyrektora FBI Andrew McCabe, który był zaangażowany w śledztwo w sprawie ingerencji Kremla w wybory prezydenckie w USA, został zwolniony z FBI w trybie natychmiastowym.

"Washington Post": Trump chce odwołać McMastera

Prezydent Donald Trump odwoła jednego z najważniejszych współpracowników – doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego generała Herberta Raymonda McMastera. Taką informację podaje dziennik "Washington Post".

"Tylko bardziej zdecydowana odpowiedź powstrzyma Putina"

Bardziej zdecydowane stanowisko USA wobec Rosji i wymierzone w nią nowe sankcje to krok w dobrą stronę, ale do powstrzymania Moskwy przed kolejnymi aktami agresji wobec Zachodu potrzeba ostrzejszych posunięć - ocenia prasa amerykańska.

Moskwa odpowiada Brytyjczykom na wydalenie dyplomatów, Amerykanom na sankcje

Rosja wydali brytyjskich dyplomatów w odpowiedzi na niedawną decyzję Londynu o wydaleniu 23 pracowników ambasady Rosji w Wielkiej Brytanii - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Moskwa planuje także odpowiedź na nowe sankcje USA, rozszerzając swoją "czarną listę" z Amerykanami - podała agencja RIA-Nowosti.

Noblista w szpitalu, jego żona znaleziona martwa

Amerykańska policja bada śmierć Sumire Negishi, żony laureata Nagrody Nobla, której ciało znaleziono w stanie Illinois. Kilka godzin wcześniej ich zaginięcie zostało zgłoszone policji w sąsiednim stanie.