Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

McCain: Rosjanie zasługują na kogoś lepszego niż Putin

Republikański senator USA John McCain w opublikowanym w czwartek apelu do Rosjan zapewnił, że jest "bardziej prorosyjski niż niesprawiedliwie rządzący Rosjanami obecny reżim". Prezydent Władimir Putin w was nie wierzy - napisał McCain na portalu Pravda.ru. List senatora, jak zapowiadał wcześniej, jest odpowiedzią na artykuł Putina w "New York Timesie".

Baszir chce przyjechać do Nowego Jorku. Amerykanie "potępią"

Oskarżony o zbrodnie wojenne prezydent Sudanu Omar el-Baszir złożył wniosek o wizę amerykańską, by w Nowym Jorku wziąć udział w rozpoczynającym się we wtorek Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - poinformował Departament Stanu dodając, że "potępi" jego próbę wjazdu do USA.

USA i Rosja dogadały się ws. Syrii. "Do diabła z tym planem!"

USA i Rosja porozumiały się w sprawie planu wyeliminowania arsenału syryjskiej broni chemicznej - poinformował sekretarz stanu USA John Kerry po prawie trzydniowych rozmowach w Genewie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Porozumienie już odrzuciła armia syryjskich rebeliantów. - Do diabła z tym planem! On nie rozwiąże kryzysu w Syrii - powiedział generał Salim Idris.

ONZ dostał od Syrii dokumenty ws. przystąpienia do Konwencji o broni chemicznej

ONZ otrzymał w czwartek od rządu Syrii dokumenty w sprawie przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej - poinformował rzecznik organizacji. To pierwszy krok w planie objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodowym nadzorem, zaproponowanym przez Rosję. W tej sprawie w czwartek w Genewie rozmawiać mają Siergiej Ławrow i John Kerry.

Kongres wraca do pracy. Czas na głosowanie ws. interwencji w Syrii

Po wakacyjnej przerwie Kongres USA w poniedziałek wznowi obrady. Jak poinformowało prezydium Senatu, głosowanie nad prezydenckim wnioskiem o zgodę na interwencję w Syrii może odbyć się już w środę. Dzień wcześniej, Barack Obama spotka się z kongresmenami, aby przekonać ich do poparcia tego pomysłu.

Amerykanie poczekają na rezolucję ONZ? Kerry nie wyklucza

Sekretarz stanu USA John Kerry oznajmił w Paryżu, że jego kraj nie wyklucza wystąpienia do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przyjęcie rezolucji w sprawie Syrii po tym, jak raport na temat użycia broni chemicznej pod Damaszkiem przedstawią eksperci ONZ.

Amerykanie nie zmieniają zdania. Nie chcą czekać na raport ONZ

Sekretarz stanu USA John Kerry powtórzył w rozmowie z szefami dyplomacji UE, że jego kraj nie zobowiązuje się do czekania z możliwym atakiem na Syrię na raport ekspertów ONZ ws. użycia broni chemicznej. Podczas rozmów przedstawiciele Starego Kontynentu mieli się zgodzić, iż dowody na winę reżimu są "mocne".

Za interwencją są ci, "którzy dostali więcej pieniędzy od zbrojeniówki"

Czy ilość pieniędzy otrzymywanych od koncernów zbrojeniowych może mieć wpływ na nastawienie polityków wobec interwencji w Syrii? Takie pytanie postawił amerykański portal "Wired" i zbadał wpływy od lobbystów trafiające do senatorów, którzy w środę przegłosowali wstępną zgodę na akcję zbrojną.

Obama liczy szable na Kapitolu. Pogrążą go partyjni koledzy?

Obama odwołuje podróż do Kalifornii i gorączkowo liczy "szable" w Kongresie przed głosowaniami nad rezolucją pozwalającą uderzyć na Syrię. Bo porażka będzie jego osobistą klęską. Choć komisja Senatu zagłosowała za interwencją w Syrii, pozostają wątpliwości, czy także Izba Reprezentantów udzieli na nią zgody prezydentowi USA. Jeden z think tanków podliczył, że ok. 200 kongresmenów publicznie wyrażało swój sprzeciw lub silny sceptycyzm.

Liderzy Kongresu poparli Obamę. Głosowanie ws. ataku na Syrię formalnością?

Liderzy obu partii w Kongresie zapewniają, że są za przyjęciem wniosku prezydenta ws. uderzenia w reżim Asada. Barack Obama powtórzył, że zakłada on ograniczony atak mający na celu "zmniejszenie zdolność armii Asada" do ponownego użycia broni chemicznej. - Posiadamy także szerszą strategię pomocy syryjskiej opozycji - dodał prezydent USA. - Powinniśmy wysłać rebeliantom broń przeciwpancerną - mówił po spotkaniu przewodniczący senackiej Komisji Sił Zbrojnych, demokrata Carl Levin.

Rosja melduje: odpalono "obiekty balistyczne". Izrael: to tylko ćwiczenia

Rosyjski radar wykrył dwa "obiekty balistyczne" odpalone z centralnej części Morza Śródziemnego w kierunku wschodniej jego części - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji. Według Izraelczyków to tylko ćwiczenia. Jednocześnie Rosja skrytykowała Stany Zjednoczone za wysłanie do wybrzeży Syrii okrętów wojennych. Moskwa w rejon wysłała dodatkowo tylko okręt rozpoznania i zapowiada, że więcej okrętów nie wyśle.