Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Chiny i Rosja razem? Największy koszmar USA i Europy

Przez długie dekady jedną z kluczowych zasad polityki USA było niedopuszczenie do zbliżenia Chin i Rosji/ZSRR. Teraz Waszyngton zdaje się zapominać o tej kardynalnej zasadzie, a Władimir Putin stara się to wykorzystać. Jego obecna wizyta w Pekinie może mieć wielkie znaczenie dla całego świata, nie tylko Gazpromu i rosyjskiego budżetu.

Chiny wzywają "na dywanik" ambasadora USA

MSZ Chin zawezwało do siebie ambasadora USA w Pekinie i za jego pośrednictwem wezwano Waszyngton do wycofania zarzutów o cyberszpiegostwo wobec pięciu chińskich wojskowych.

Obama chce pomóc Turcji po katastrofie w kopalni

Barack Obama zaoferował Turcji pomoc po katastrofie w kopalni węgla brunatnego, w której zginęło około 300 górników - poinformował w piątek Biały Dom po rozmowie telefonicznej prezydentów USA i Turcji.

Jak świat zareagował na "referendum" na wschodzie Ukrainy? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Wyniki tzw. referendum niepodległościowego na wschodzie Ukrainy to dziś najważniejszy temat w TVN24 Biznes i Świat. Zastanowimy się jak na nielegalne głosowania w obwodzie donieckim i ługańskim zareaguje Kijów, Bruksela i Waszyngton. Według zapowiedzi Zachód ma ogłosić dziś kolejne sankcje wobec Rosji. Tymczasem Moskwa zaakceptowała wyniki głosowania i oświadczyła, że powinny być wdrożone w życie bez użycia siły.

Unia z "żalem odnotowuje obecność" Putina na Krymie

- Unia Europejska z żalem odnotowuje obecność prezydenta Władimira Putina na paradzie wojskowej w Sewastopolu, na Krymie - powiedziała Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton. Wcześniej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ocenił, że wizyta Putina na Krymie, pierwsza od marcowej aneksji półwyspu przez Moskwę, jest niewłaściwa. Wizytę prezydenta Rosji w Sewastopolu z okazji 69. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i 70. rocznicy wyzwolenia Krymu spod niemieckiej okupacji skrytykował też Biały Dom.

USA zamykają ambasadę w Jemenie. "Prewencyjnie"

Ze względów bezpieczeństwa USA tymczasowo zamknęły swoją ambasadę w stolicy Jemenu, Sanie - poinformował w środę Departament Stanu, zapewniając, że placówka zostanie otwarta, jak tylko to będzie możliwe.

Berlin zadowolony z "konstruktywnego tonu" Putina. Waszyngton "oczekuje więcej"

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier jest zadowolony z "konstruktywnego tonu" prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaapelował do separatystów na wschodzie Ukrainy o przełożenie referendum w tym regionie. Wcześniej pozytywnie apel Putina ocenił pełnomocnik niemieckiego rządu ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler (SPD). Pozytywnie o słowach Putina wypowiedział się także Biały Dom.

"Rosjanie się z nas śmieją". W Senacie USA o "drugim Krymie"

Rosja planuje anektować wschód Ukrainy, stosując te same metody, co na Krymie - powiedziała w Senacie Victoria Nuland z Departamentu Stanu. Przed komisją spraw zagranicznych odbyły się przesłuchania ws. sytuacji na Ukrainie. Republikanie krytykowali, zbyt miękką ich zdaniem, politykę Baracka Obamy wobec Moskwy.

Kerry odrzuca "spreparowane i fikcyjne" referendum separatystów

Szef departamentu USA John Kerry odrzuca "spreparowane i fikcyjne" referendum, jakie na wschodzie Ukrainy zamierzają przeprowadzić w najbliższą niedzielę prorosyjscy separatyści. Wcześniej jego rzeczniczka, Jane Psaki powiedziała, że Rosję czekają "zdecydowane sankcje USA i UE", jeżeli powtórzy się scenariusz z Krymu.

Amerykańscy wojskowi pomogą w Nigerii. Kolejne osiem dziewcząt porwanych

Prezydent Nigerii przyjął ofertę Stanów Zjednoczonych, które zaproponowały stworzenie ekipy specjalistów, w tym wojskowych, której zadaniem będzie pomoc w odzyskaniu kilkuset porwanych w kwietniu przez ugrupowanie Boko Haram licealistek. Nigeryjska policja poinformowała we wtorek, że prawdopodobnie bojówki tej islamistycznej organizacji porwały kolejne osiem dziewcząt.

Brzeziński: Obama musi przemówić do Amerykanów i zmobilizować Zachód

Barack Obama musi w końcu powiedzieć głośno, że kryzys na Ukrainie jest największym światowym wyzwaniem od czasu zakończenia zimnej wojny - napisał w piątek dla portalu politico.com prof. Zbigniew Brzeziński, komentując politykę USA wobec Rosji. Były doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera dodał, że Obama powinien też jasno stwierdzić, dlaczego Ukraińcom pomóc powinni nie tylko Amerykanie, ale też wszyscy ich sojusznicy oraz Chiny, które "tak samo jak nas powinna interesować stabilizacja" na świecie.