Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Amerykanie chcą, by sojusznik wyrzucił Rosjan z bazy z czasów wojny

Departament Stanu USA wysłał do Hanoi depeszę, w której prosi tamtejszy rząd, by zakazał Rosji używania bazy wojskowej rozbudowanej przez Stany Zjednoczone w czasie wojny w Wietnamie. Z bazy startują powietrzne cysterny rosyjskich sił zbrojnych, które zaopatrują w paliwo bombowce dalekiego zasięgu. Tych w ostatnim roku pojawiło się w Azji Południowo-Wschodniej mnóstwo i USA najwyraźniej nie życzą sobie, by Rosja stała się kolejnym krajem utrudniającym politykę w tym regionie świata - pisze agencja Reutera.

Republikanie podkładają nogę Obamie. "Podważenie strategii prezydenta"

Amerykańscy senatorzy z Partii Republikańskiej ostrzegli w liście otwartym władze Iranu, by nie zawierały z prezydentem USA Barackiem Obamą żadnego porozumienia w sprawach nuklearnych, bo nie przetrwa ono dłużej niż obecna prezydencka kadencja. To niezwykła ingerencja w proces formowania polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.

Miażdżący raport: jeśli Zachód nie zmieni polityki wobec Rosji, Europę czekają wojny

Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany teraz, to Europę w kolejnych latach czekają kolejne wojny - tak brzmi teza, jaką w Waszyngtonie przedstawili w środowe popołudnie członkowie amerykańskiego think-tanku Atlantic Council. W dokumencie przedstawionym senatorom rysują wizję polityki zagranicznej USA i innych państw zachodnich, która pozwoli zneutralizować zagrożenie wynikające ze sprawowania władzy na Kremlu przez Putina i byłych agentów KGB. Analitycy przestrzegają też, że wkrótce może dojść do prób zaatakowania państw bałtyckich.

"Najbliższe otoczenie Obamy przeciwne zbrojeniu Ukrainy"

Tylko najbliższe otoczenie prezydenta USA Baracka Obamy, w tym doradcy ds. bezpieczeństwa, wciąż jest przeciwne zbrojeniu Ukrainy w obawie przed zaostrzeniem konfliktu - ocenił w Waszyngtonie senator PO Bogdan Klich. Jego zdaniem, to błędne rozumowanie.

Kerry woli rozmawiać z Iranem. Żądania Netanjahu "to żaden plan"

Żądanie kapitulacji Iranu nie jest tym, co pozwoli na rozwiązanie kwestii jego programu nuklearnego - ocenił w środę szef Departamentu Stanu USA John Kerry po kolejnej rundzie rozmów w Genewie z szefem irańskiej dyplomacji. Ze słów Kerry’ego przebija „zawoalowana” krytyka pod adresem premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który w sprawie Iranu przemawiał we wtorek w Kongresie - podkreśla Reuters.

Głos wsparcia dla Ukrainy. Szef wywiadu USA za dostarczeniem broni

Dyrektor wywiadu USA James Clapper powiedział w poniedziałek, że jest za wysłaniem broni na Ukrainę, zaznaczył jednak, że decyzja należy do polityków, nie do niego. Dodał, że nie wie, kto zabił Borysa Niemcowa, ale nie wykluczył powiązań Kremla z tą zbrodnią.

"Dwie niezgodności". Chińskie wojsko jeszcze za słabe na wojnę z USA

Chińskie siły zbrojne w ostatnich dekadach przeszły gigantyczną przemianę i gwałtownie gonią Zachód. Nadal mają jednak istotne braki, które mogą uczynić ewentualną wojnę z zaawansowanym przeciwnikiem niemożliwą do wygrania – pisze uznany amerykański instytut RAND. Chińczycy sami są tego świadomi i mówią o "dwóch niezgodnościach".