Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Pentagon "zgubił" w Jemenie broń za pół miliarda

Stany Zjednoczone nie są w stanie zlokalizować sprzętu wojskowego o wartości 500 mln dolarów, który przekazywały od 2007 r. rządowi w Jemenie. W kraju targanym konfliktami wewnętrznymi, z niezwykle silną, kontrolującą jego południe Al-Kaidą Półwyspu Arabskiego, Amerykanom udawało się przez lata śledzić ruch przekazanej tam broni. To się jednak zmieniło po ofensywie Hutich. "Zniknęły" m.in. cztery helikoptery bojowe i samolot transportowy - informuje czwartkowy "Washington Post".

Pierwsze dostawy z USA trafią na Ukrainę pod koniec marca

Amerykańscy wojskowi rozpoczną w najbliższym czasie szkolenia żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Decyzję tę podjął prezydent USA Barack Obama - przekazał w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką amerykański wiceprezydent Joe Biden.

Amerykanie oferują Tunezyjczykom pomoc

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i Rada Bezpieczeństwa ONZ potępili środowy zamach na muzeum Bardo w Tunisie. Biały Dom zaoferował pomoc władzom Tunezji w ustaleniu okoliczności zamachu.

Dowódca US Army w Europie: Rosja może zaatakować państwa bałtyckie za 3-4 lata

- To nie Armia Czerwona z lat 80. ubiegłego wieku. Rosja nie jest w stanie zaatakować krajów bałtyckich, bo jej siły są zaangażowane na Ukrainie - stwierdził gen. Ben Hodges, dowódca sił amerykańskich w Europie. Dodał, że Moskwa być może będzie zdolna do ataku na Litwę, Łotwę i Estonię "za trzy-cztery lata", dlatego amerykańskie wojska w Europie Wschodniej zostaną do odwołania.

Prezydent Syrii bagatelizuje ofertę USA

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zbagatelizował przedstawiony wczoraj przez sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego pomysł włączenia go w negocjacje w sprawie politycznego uregulowania syryjskiego konfliktu. Krytycznie na temat tego pomysłu wypowiedzieli się z kolei przedstawiciele Francji i Turcji.

Amerykanie chcą, by sojusznik wyrzucił Rosjan z bazy z czasów wojny

Departament Stanu USA wysłał do Hanoi depeszę, w której prosi tamtejszy rząd, by zakazał Rosji używania bazy wojskowej rozbudowanej przez Stany Zjednoczone w czasie wojny w Wietnamie. Z bazy startują powietrzne cysterny rosyjskich sił zbrojnych, które zaopatrują w paliwo bombowce dalekiego zasięgu. Tych w ostatnim roku pojawiło się w Azji Południowo-Wschodniej mnóstwo i USA najwyraźniej nie życzą sobie, by Rosja stała się kolejnym krajem utrudniającym politykę w tym regionie świata - pisze agencja Reutera.

Republikanie podkładają nogę Obamie. "Podważenie strategii prezydenta"

Amerykańscy senatorzy z Partii Republikańskiej ostrzegli w liście otwartym władze Iranu, by nie zawierały z prezydentem USA Barackiem Obamą żadnego porozumienia w sprawach nuklearnych, bo nie przetrwa ono dłużej niż obecna prezydencka kadencja. To niezwykła ingerencja w proces formowania polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych.