Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Szef Pentagonu potwierdził zaangażowanie USA na rzecz NATO

Nowy sekretarz obrony USA James Mattis potwierdził w rozmowach telefonicznych z ministrami obrony Niemiec i Francji Ursulą von der Leyen i Jean-Yves Le Drianem zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz NATO - poinformował w czwartek Pentagon.

Prezydent Meksyku: nie zapłacimy za mur

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto powiedział w środę, że nie akceptuje decyzji Donalda Trumpa ws. budowy muru na granicy. Powtórzył, że jego kraj nie poniesie żadnych kosztów z tego tytułu.

Iskrzy na linii Waszyngton-Pekin. Przez sporne wyspy

Chiny zaapelowały do Stanów Zjednoczonych o rozwagę w działaniu i dobieraniu słów w kwestiach dotyczących spornego obszaru Morza Południowochińskiego. To echo poniedziałkowej wypowiedzi rzecznika Białego Domu, która była kolejnym już sygnałem wskazującym na to, że nowa administracja zamierza prowadzić ostrzejszą politykę w sprawie roszczeń terytorialnych Chin.

Poroszenko chce, by USA utrzymały sankcje wobec Rosji

Nie ma związku między sytuacją na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, jeśli chodzi o sankcje gospodarcze USA wobec Rosji - oświadczył ukraiński prezydent Petro Poroszenko. W tej sposób odpowiedział na pytanie o koncepcje nowego prezydenta USA, Donalda Trumpa, w tej kwestii.

Meksyk do USA: ani konfrontacja, ani podległość

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto oświadczył, że jego kraj nie chce "ani konfrontacji, ani podległości" w stosunkach z USA. Dodał, że będzie prowadził dwustronne rozmowy z krajami sygnatariuszami Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).

Pekin: Waszyngton musi zrozumieć, czym są "jedne Chiny"

Nowa administracja amerykańska powinna "w pełni" zrozumieć znaczenie tzw. polityki jednych Chin - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Prezydent USA Donald Trump deklarował wcześniej, że może zerwać z tą zasadą.

USA w jeden dzień straciły 80 ambasadorów. "Ryzykowny ruch"

Krótko po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, pracę stracili wszyscy amerykańscy ambasadorzy z nadania politycznego. Jak zauważają media, na ich miejsce w większości przypadków nie zostali wskazani następcy, a wakaty mogą potrwać nawet kilka miesięcy.

Biały Dom opublikował cele polityki zagranicznej i militarnej Trumpa

Najważniejszym celem polityki zagranicznej administracji Donalda Trumpa będzie pokonanie "radykalnych islamskich grup terrorystycznych" - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Białego Domu, które pojawiły się tam tuż po zaprzysiężeniu Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapowiedziano również wzmocnienie siły militarnej kraju, w tym budowę nowoczesnego systemu obrony przeciwrakietowej, który ma chronić przed atakami ze strony takich państw jak Korea Północna czy Iran.

Świat według Trumpa. Czy są powody do obaw?

Dla Polaków i Polski najważniejsze będzie to, jaki kurs w polityce zagranicznej obierze Donald Trump. Dotychczasowe jego wypowiedzi na ten temat są często chaotyczne i sprzeczne. Raz chce ograniczać arsenał jądrowy i bratać się z Rosją, a kiedy indziej zachęca do wyścigu zbrojeń i zapewnia, że będzie twardy. Amerykańscy politolodzy wskazują, że to, co zrobi mocarstwo i tak będzie zależało w znacznej mierze od małej grupki najbliższych doradców.