Francuskie media w sobotnich wydaniach podkreślają, że nad szczytem Unii Europejskiej w piątek na Malcie "zawisł cień" nowego prezydenta USA Donalda Trumpa, który "sam się tam wprosił i rozsiadł".
Chiny mają nadzieję, że będą mogły razem z USA pracować nad radzeniem sobie i kontrolowaniem sporów i kwestii wrażliwych, powiedział chiński dyplomata Yang Jiechi w rozmowie z Michaelem Flynnem. Były chiński minister spraw zagranicznych w piątek odbył z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego rozmowę telefoniczną.
Iran potępił w piątek nowe sankcje nałożone na niego przez USA, nazywając je nielegalnymi, i zapowiedział, że nałoży swoje restrykcje na pewne amerykańskie podmioty i Amerykanów, którzy pomagają "regionalnym grupom terrorystycznym".
Władze Pakistanu odmówiły wydania dowodów tożsamości dzieciom Shakila Afridiego, doktora, który pomógł CIA zlokalizować Osamę bin Ladena. W ten sposób uniemożliwiono jego dzieciom pójście do szkoły - poinformował w piątek prawnik Afridiego przebywającego w pakistańskim więzieniu.
Sekretarz obrony James Mattis potwierdził podczas wizyty w Japonii zobowiązania USA wynikające z traktatu o wzajemnej obronie. Zapewnił, że dotyczą one także wysp, o które Tokio toczy spór z Pekinem. Wcześniej przekonanie o "niezachwianym sojuszu" z USA wyraził także japoński premier Shinzo Abe.
Wiceprezydent USA Mike Pence i minister spraw zagranicznych oraz wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel podkreślili w czwartek, podczas spotkania w Waszyngtonie, kluczową rolę NATO w zapewnianiu bezpieczeństwa Europy i Ameryki Północnej - poinformował Biały Dom.
Sekretarz bezpieczeństwa narodowego USA John Kelly powiedział w czwartek w wywiadzie dla stacji Fox News, że ma nadzieję, iż budowa muru wzdłuż całej granicy amerykańsko-meksykańskiej za dwa lata będzie zakończona.
Prezydent USA Donald Trump nazwał "głupim" porozumienie z Australią o przyjęciu imigrantów z obozów w tym kraju i zapowiedział jego weryfikację. Tymczasem australijski premier Malcolm Turnbull zapewnił w czwartek, że umowa z USA nadal obowiązuje.
Dekret prezydenta USA Donalda Trumpa ws. budowy muru na granicy z Meksykiem ożywia patriotyzm Meksykanów - pisze AFP. Obywatele tego kraju m.in. ustawiają flagę Meksyku jako zdjęcie profilowe w internecie i wzywają do bojkotu amerykańskich produktów.
Michael Flynn, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział w środę, że Stany Zjednoczone "oficjalnie ostrzegają" Iran w związku z przeprowadzoną niedawno przez ten kraj próbą pocisku balistycznego. Uznał ją za prowokacyjną.
Były szef koncernu ExxonMobil, Rex Tillerson został w środę czasu lokalnego zaprzysiężony na sekretarza stanu USA. Wcześniej na to stanowisko zatwierdził go amerykański Senat.
Minister obrony USA James Mattis polecił podległym mu służbom przygotowanie zwiększenia wydatków wojskowych od 2017 roku, żeby poprawić zdolności bojowe amerykańskiej armii, w tym w walce z tzw. Państwem Islamskim (IS) - wynika z podpisanego przez niego dokumentu.
List szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska dotyczący administracji amerykańskiej uważamy za niepotrzebny i nie na miejscu - powiedział w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. Nie do polityków europejskich należy ocena stanu demokracji w USA - ocenił.
Biały Dom potwierdził w poniedziałek, że Iran przeprowadził próbę pocisku balistycznego. Nie podano szczegółów ani nie przekazano, jaka będzie odpowiedź administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Według telewizji Fox, chodzi o rakietę średniego zasięgu.
Wielka Brytania ma inne niż amerykański prezydent Donald Trump podejście do restrykcji dla imigrantów i uchodźców chcących dostać się do USA, ale Stany Zjednoczone są bliskim sojusznikiem Wielkiej Brytanii - powiedziała w poniedziałek premier Theresa May.
Komisja Europejska poinformowała, że analizuje, jakie konsekwencje dla obywateli UE może mieć dekret prezydenta USA Donalda Trumpa zakazujący wjazdu obywatelom siedmiu państw, zamieszkanych w większości przez muzułmanów.
Organizacja Współpracy Islamskiej (OIC) oświadczyła, że dekret antyimigracyjny Donalda Trumpa narusza zasady wspólnej walki z radykalizmem. Media szacują tymczasem, że wstępu na pokłady samolotów lecących do USA odmówiono od soboty ok. 200 osobom.
W Iraku narażał życie, przez kilka lat współpracując z amerykańską agencją rządową. W nagrodę dostał wizę, która jemu - Irakijczykowi - oraz rodzinie pozwalała na zamieszkanie w USA. Jego wyjazd przekreślił jednak dekret Donalda Trumpa. Nowe prawo zabraniające wjazdu do USA obywatelom siedmiu krajów będzie obowiązywać trzy miesiące, a do tego czasu wygaśnie wiza irackiego informatyka. Jego historię opisuje "Washington Post".
Podjęcie działań mających na celu wzmocnienie wspólnego potencjału obronnego wobec zagrożenia militarnego ze strony Korei Północnej. To uzgodnienie prezydentów prezydentów USA Donalda Trumpa i Korei Południowej Hwang Kio Ahna, którzy rozmawiali ze sobą w niedzielę telefonicznie.
Podczas przeprowadzonej w niedzielę rozmowy telefonicznej prezydent USA Donald Trump i król Arabii Saudyjskiej Salman poparli tworzenie tzw. stref bezpieczeństwa w Syrii i Jemenie. Opowiedzieli się też za przeciwdziałaniem "destabilizujących poczynań" Iranu.