Tybet

Tybet

Chińczycy strzelali do płonącego mnicha

Według świadków, chińscy policjanci strzelali do buddyjskiego mnicha, który w proteście przeciwko polityce Chin wobec Tybetu dokonał samospalenia. Do zdarzenia doszło w mieście Aba w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

Samospalenie z tybetańską flagą w tle

Oblał się benzyną i dokonał samospalenia. Tybetański mnich z klasztoru Kirti w Tybecie trzymał w ręku zdjęcie XIV Dalajlamy i tybetańską flagę (obie zakazane w Tybecie). O zdarzeniu poinformowało radio Voice of Tibet. Nie wiadomo, czy mnich przeżył.

Tybet rozpoczyna Nowy Rok

Choć już większość zapomniała o sylwestrze są tacy, którzy dopiero dziś zaczynają Nowy Rok. Tybetańczycy rozpoczynają wielkie święta. Jednak tym razem obchodzone jest mniej hucznie niż zawsze. - Nie mamy czego świętować. Wspominamy tych, którzy zginęli - mówią.

Przegnali króla demonów

Mistyczna ceremonia poprzedziła nadejście nowego roku w Tybecie. Mnisi wyganiali z buddyjskiej świątyni króla demonów. Jednak prawdziwym demonem, rzucającym cień na stary rytuał, był chiński zakaz wjazdu do Tybetu dla obcokrajowców w rocznicę masakry na Dachu Świata.

Chińczycy skazują Tybetańczyków za Lhasę

76 osób zostało skazanych w Tybecie za udział w demonstracjach, do których doszło 14 marca 2008 roku w Lhasie - podała państwowa agencja Xinhua. - Tybetańczycy są teraz zadowoleni z życia - komentuje sytuację w tybetańskiej stolicy przedstawiciel regionalnych władz Nyima Cering.

Krzyk, petardy i ostra akcja policji

Kolejny etap europejskiego tournee chińskiego premiera Wen Jiabao nie przebiegł w miłej atmosferze. Po udanym przyjęciu w Berlinie, Davos, Madrycie i Brukseli w Londynie powitały go protybetańskie demonstracje. Policja zatrzymała pięcioro manifestantów.

Po mroźnej zimie przyszła niemiecko-chińska wiosna

Ostatnio w stosunkach między Niemcami a Chinami iskrzyło z powodu Tybetu. Teraz jednak wszystko wraca do normy. - Widać oznaki wiosny. Po mroźnej zimie możemy z dumą patrzeć na współpracę naszych państw - oświadczył w Berlinie premier Chin Wen Jiabao.

Dalajlama: wierzę w Chińczyków

- Nasza wiara w chiński rząd coraz bardziej topnieje, ale nasza wiara w Chińczyków nigdy nie została zachwiana - odpowiedział XIV Dalajlama na pytanie, co jego zdaniem mogłoby po 50 latach jego pobytu na uchodźstwie poprawić sytuację Tybetańczyków.

Dalajlama "sabotażysta"

- Dalajlama i jego poplecznicy stale organizowali akcje sabotażu i usiłowali za wszelką cenę uniemożliwić rozwój Tybetu - tak chińskie władze kolejny raz zaatakowały tybetańskie władze na uchodźstwie.

Dalajlama: Nie odejdę

Duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV zapowiedział w niedzielę, że nie ustąpi z funkcji. Jednocześnie zapewnił o kontynuacji "środkowej drogi" w kontaktach z Chinami, bo "całkowita niepodległość jest nieosiągalna".

Tybetańczycy rezygnują z niepodległości

Obradujący w Dharamsali Tybetańscy uchodźcy pozostali wierni propagowanej od dziesięcioleci przez XIV Dalajlamę drodze środka. W praktyce oznacza to rezygnację w niepodległości Tybetu na rzecz ograniczonej autonomii w ramach Chińskiej Republiki Ludowej.

"Celem będzie niepodległość Tybetu"

- To spotkanie pomoże nam zadecydować, w jakim punkcie się znajdujemy i co mamy czynić w przyszłości, ale jedno jest jasne: nadal naszym głównym celem będzie niepodległość Tybetu - powiedział przewodniczący Kongresu Młodzieży Tybetańskiej Tsewang Rigzin tuż przed rozpoczęciem konferencji tybetańskich uchodźców w Dharamsali.

Pekin ostrzega Sarkozy'ego

Na początku grudnia w Gdańsku Nicolas Sarkozy ma zamiar spotkać się z przywódcą Tybetańczyków Dalajlamą XIV. Pekin "radzi" mu jednak, żeby odwołał spotkanie, bo może ono zaszkodzić wzajemnym stosunkom.

Nie ma mowy o wolnym Tybecie

Idea niezawisłości Tybetu w jakiejkolwiek formie i zakresie "pozostaje poza wszelką dyskusją". Rozmowy władz chińskich z wysłannikami Dalajlamy nie przyniosły żadnych rezultatów.

Dożywocie dla Tybetańczyków

Już 55 osób zostało skazanych w Tybecie na kary od trzech lat więzienia do dożywocia za udział w zamieszkach, do których doszło 14 marca w Lhasie - poinformowała w środę państwowa telewizja chińska CCTV.

Dalajlama stracił nadzieję

Dalajlama stracił nadzieję w osiągnięcie porozumienia z władzami w Pekinie, dotyczącego autonomii Tybetu, ale nie zamierza zaprzestać swojej działalności - ujawnił jeden z jego doradców.

Chiny: dalajlama chce powrotu średniowiecza

- Dalajlama XIV i jego klika konspirują z antychińskimi siłami na Zachodzie, by zmusić etniczne grupy Tybetu i jego kulturę do stagnacji, a sam region upodobnić do średniowiecznego państwa - napisały w swoim raporcie władze Chin. Jednocześnie raport jest peanem na cześć postępowego rządu w Pekinie.