Tybet

Tybet

Starożytne królestwo Tybetu trzeba ratować przed deszczem

Ruinom starożytnego Królestwa Guge zagraża deszcz i wiatr. Dlatego w dolinie Satledżu, w zachodnim Tybecie, rozpoczął się wielomilionowy projekt. Miejscowe władze mają nadzieje, że pomoże ocalić skalne miasto przed erozją i klęskami żywiołowymi.

Chiny: Dalajlama nie ma szczerych zamiarów

Chińskie media oskarżyły duchowego przywódcę Tybetańczyków Jego Świątobliwość Dalajlamę XIV o krętactwo. Zdaniem "Renmin Ribao" ("Dziennika Ludowego") nie myśli poważnie o rozmowach z Pekinem, a chiński rząd nigdy nie pójdzie na kompromis, by przekonać go do powrotu do negocjacji.

Cztery lata więzienia. Bo pisał o represjach Chin

Tybetański pisarz Tashi Rabten został skazany w południowo-zachodnich Chinach na cztery lata więzienia za swoje teksty na temat antychińskich wystąpień w Tybecie i ich tłumienia przez władze ChRL - podała organizacja Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu.

Zamknęli "Dach Świata". Turyści nie wjadą

Władze chińskie zamknęły Tybet dla turystów zagranicznych niemal do końca lipca, już po raz drugi w roku 60. rocznicy "pokojowego wyzwolenia" tego regionu - poinformowały w poniedziałek źródła turystyczne.

Konne akrobacje dla Żelaznego Królika

Tradycyjne wyścigi i pokaz jazdy konnej odbyły się w Lhasie z okazji tybetańskiego Nowego Roku - roku Żelaznego Królika. Akrobacje podziwiała rekordowa liczba 12 tys. widzów.

Chiny każą dalajlamie się inkarnować

Dalajlama XIV nie ma prawa wyznaczyć za życia swojego następcy, ale zgodnie z tradycją jego kolejne wcielenie musi być rozpoznane po jego śmierci - pouczył tybetańskiego przywódcę chiński gubernator Tybetu Padma Choling.

Dożywocie za wspieranie uchodźców

Jeden z najbogatszych tybetańskich biznesmenów został skazany na dożywocie za wspieranie organizacji Tybetańczyków na uchodźstwie - poinformowała organizacja broniąca praw człowieka. Zdaniem specjalistów zajmujących się tematem wysokość kary jest bezprecedensowa.

Za protest Chiny skazują na śmierć

Kara śmierci w zawieszeniu na dwa lata - taki wyrok usłyszał 23-letni Tybetańczyk Sonam Tsering za udział w protestach w Lhasie w 2008 roku - podało w Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji w Dharamśali w Indiach.

Głodują w więzieniu

Tybetańscy uchodźcy skazani przez Nepalczyków na 90 dni więzienia za protest przeciwko chińskiej okupacji Tybetu rozpoczęli głodówkę. 23 osoby domagają się natychmiastowego zwolnienia z więzienia.

90 dni więzienia za "Wolny Tybet". Bez procesu

90 dni więzienia - taki wyrok usłyszało 24 Tybetańczyków, zatrzymanych za działalność antychińską w Nepalu. Zarzucano im m.in. naruszenie porządku publicznego, załamanie zakazu demonstracji i próbę zaszkodzenia stosunkom Katmandu "z zaprzyjaźnionym sąsiadem".

Dalajlama skarży się na chiński Kulturkampf

Tybetańska kultura od lat jest na celowniku władz w Pekinie. Podczas obchodów 51. rocznicy nieudanego tybetańskiego powstania, na chińskie represje wobec jego ojczyzny i buddyzmu skarżył się Dalajlama XIV.

Tybet chce być Hongkongiem

Wysłannicy Dalajlamy XIV mają nadzieję, że chińskie władze rozważą propozycję szerszej autonomii dla Tybetu - poinformował w środę tybetański rząd na wygnaniu. W Chinach we wtorek rozpoczęły się pierwsze od 15 miesięcy rozmowy między Pekinem a Tybetańczykami.

Chińczycy uciszają dysydenta

Obrońcy praw człowieka ostrzegają, że chińskie władzy rozpoczęły kolejną falę uciszania niepokornych intelektualistów, informuje Polskie Radio.

ICT: Nepal prześladuje tybetańskich uchodźców

- Nepal, pomimo wieków wspólnej z Tybetem kultury, pod naciskiem Chin prześladuje tybetańskich uchodźców - ogłosiła we wtorek Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu (International Campaign for Tibet - ICT).

Targ na 4 tys. m n.p.m.

Co roku, już od czterech lat, kupcy z należącego do Chin Tybetu oraz Indii przekraczają międzypaństwową granicę przez przełęcz Nathu w Himalajach, którą przez stulecia wiódł historyczny Jedwabny Szlak. Wkrótce znów na górskiej granicy rozgorzeje handel.

Czerwone niebo nad Tybetem

Sobotnie święto "Dnia Wyzwolenia Niewolników", ustanowione przez chińskie władze w Tybecie, rozpoczęły się w Lhasie zachwalaniem zalet władz komunistycznych. Potępiono dalajlamę i nawoływano do zaniechania jakichkolwiek prób uzyskania niepodległości.

Chiny: Jesteśmy gotowi rozmawiać z Dalajlamą

Czy szykuje się przełom w stosunkach Chiny-Tybet? Premier Chin Wen Jiabao na dorocznej konferencji prasowej w parlamencie stwierdził, że jest gotowy rozmawiać z wysłannikami Dalajlamy. Postawił jednak jeden warunek - zmiana stanowiska rządu tybetańskiego.